Ознака: книга
Култура 19.06.19 | 18:24

Промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски

На 20 јуни (четврток) 2019 година во 12 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко...

Култура 21.05.19 | 14:25

Промоција на книгата „Македонија искон и вечност“

В среда, на 22 мај во 19,30 часот во Музејот на македонската борба Македонски манифест ќе одржи промоцијата на книгата „Македонија искон и вечност“. Промотор на книгата...

Црна хроника 15.05.19 | 13:29

Апелација пресече: Книгата на Андов за атентатот на Глигоров може да се продава

Книгата на Стојан Андов може да се продава, одлучи Апелацискиот суд во Скопје, кој ја укина забраната. Претходно, Основниот суд Скопје 2 донесе решение за привремена...

Култура 10.05.19 | 16:59

Утре на Саем на книга: Промоција на едукативната игра за деца „Врти од А до Ш“

„Врти од А до Ш“ – едукативната игра за деца од предучилишна возраст, дело на креативецот Елена Стојчевска, ќе биде промовирана на 11-ти мај во 11 часот на Саемот за...

Култура 19.04.19 | 14:59

Деведесет колумни, апели и реагирања на Алдо Климан во книгата „Хроника на најавената смрт на името“

Деведесет колумни, апели и реагирања на авторот Алдо Климан може да ги прочитате во неговата книга „Хроника на најавената смрт на името“. Книгата донесува 55 автентични...

Култура 18.04.19 | 12:24

Театарот „Сенки и облаци“ на промоцијата на книгата за деца „Арно ама“ ќе одигра претстава според еден од расказите

Утревечер (петок) во 19 часот, во театарот „Сенки и облаци“ во Дебар маало во Скопје, ќе се одржи промоцијата на првата книга за деца во издание на „Или-Или“ „Арно ама“...

Култура 18.04.19 | 11:21

Промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ на Моџо Килингтон

Денеска во 19 часот ќе се одржи промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ од Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон во книжарницата „Литература.мк“...

Калеидоскоп 17.04.19 | 19:06

По пожарот во Нотр Дам, зголемена продажбата на книгата „Богородичната црква во Париз“

По страшниот пожар кој речиси целосно ја уништи познатата катедрала Нотр Дам во Париз, светот се уште е во неверување, дека речиси целосно се уништи едно такво парче...

Култура 15.04.19 | 14:07

„Девојче и мече“, сликовницата на Ване Костуранов е приказна за другарството и за растењето

Промоцијата на новата сликовница „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и автор Ване Костуранов, ќе се одржи утре (вторник, 16 април 2019 година) во книжарницата...

Култура 10.04.19 | 14:05

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска, која неодамна излезе од печат во издание на издавачката...

Свет 08.04.19 | 10:08

Кашоги подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија

Новинарот и колумнист на весникот „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија, инспирирана од американскиот систем,...

Култура 08.04.19 | 09:46

Промоција на книгата „Културна фабрика“ од Ана Мартиноска

Промоција на книгата „Културна фабрика (Огледи за родот, градот и популарната култура)“ на Ана Мартиноска ќе се одржи во вторник (9 април 2019) со почеток во 19 часот во...

Култура 05.04.19 | 12:27

Гостување на чешкиот писател Марек Шинделка вечерва во МКЦ

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави доаѓањето на младиот и успешен чешки писател Марек Шинделка, кој ќе го промовира својот роман „Замор на материјалот“,...

Култура 03.04.19 | 11:20

Промоција на „Скопје, ти раскинуем“ од Тамара Јолевска-Попов

Втората збирка раскази на Тамара Јолевска-Попов насловена според истоимениот расказ „Скопје, ти раскинуем“ деновиве излезе од печат во издание на „ПНВ публикации“....

Македонија 21.03.19 | 12:31

Андов „шокантно“ го наклеветил Фрчкоски во својата книга

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка со кое се забранува продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов “До атентатот и по него” во...

Култура 25.02.19 | 11:59

Промоција на втората збирка раскази на Елизабета Баковска „Последните голтки“

„Последните голтки“, втората збирка раскази на Елизабета Баковска, вечерва во 20 часот ќе биде промовирана во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје. Со поднаслов...

Култура 12.02.19 | 11:39

Доајенот Зоран Михајлов ќе ја промовира книгата со своите спортски приказни

Доајенот на спортското новинарство Зоран Михајлов утре ќе ја промовира својата книга „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“, во којашто тој се навраќа на некои...

Култура 11.02.19 | 17:11

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ во МКЦ

Вечерва, во 20 часот, во бифето на Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. Книгата...

Култура 07.02.19 | 12:52

Доајанот на спортското новинарство Зоран Михајлов напиша книга која содржи помалку познати приказни за македонските спортисти

На 13 февруари, ќе се одржи промоција на книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ од доајенот на македонското спортско новинарство, Зоран Михајлов,  во...

Култура 24.01.19 | 11:22

Хроничари на градот сме сите ние, секој на свој начин

„Зи-Зи (топ)“, „Ван Гог“, „Круг“, „Сабвеј“. Сале Арарат, Зоки Панкер („Балет“), Роки, Силва и Ѓоко, Соња Андерграунд, Деко, Панде (МКЦ), Миле и Драги („Пони“ и „Браво“)...