Ознака: книга
Култура 04.10.19 | 11:00

Промоција на „Дијалози во еднина“ од Ана Стојаноска

„Дијалози во еднина – разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат“ од Ана Стојаноска во издание на „Култура“ ќе биде промовирана вечер од 19 часот на...

Култура 04.10.19 | 10:46

Унковски успева да го поведе ансамблот кон светиот Грал во потрага по недофатливото, а глумците да постигнат бравурозни актерски креации

Индијана Унко Џонс е скапоцен камен со кој треба да се гордее Македонија. Така беше кажано за Слободан Унковски, најреномираниот македонски театарски режесер, синоќа...

Македонија 01.10.19 | 11:49

Ќе биде ли забранета книгата „До атентатот и по него“?

Денеска во Основниот суд Скопје-2 треба да продолжи судското рочиште за тужбата за клевета против поранешниот претседател на Собранието на РМ, Стојан Андов, што ја поднесе...

Култура 19.09.19 | 09:19

Промовирана аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија ја промовираше аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески, како и звучното месечно списание „Панорама“,...

Балкан 20.08.19 | 14:06

Коѕијас се одмора на грчки остров и пишува книга за Договорот од Преспа

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во неговата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според...

Култура 19.06.19 | 18:24

Промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски

На 20 јуни (четврток) 2019 година во 12 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко...

Култура 21.05.19 | 14:25

Промоција на книгата „Македонија искон и вечност“

В среда, на 22 мај во 19,30 часот во Музејот на македонската борба Македонски манифест ќе одржи промоцијата на книгата „Македонија искон и вечност“. Промотор на книгата...

Црна хроника 15.05.19 | 13:29

Апелација пресече: Книгата на Андов за атентатот на Глигоров може да се продава

Книгата на Стојан Андов може да се продава, одлучи Апелацискиот суд во Скопје, кој ја укина забраната. Претходно, Основниот суд Скопје 2 донесе решение за привремена...

Култура 10.05.19 | 16:59

Утре на Саем на книга: Промоција на едукативната игра за деца „Врти од А до Ш“

„Врти од А до Ш“ – едукативната игра за деца од предучилишна возраст, дело на креативецот Елена Стојчевска, ќе биде промовирана на 11-ти мај во 11 часот на Саемот за...

Култура 19.04.19 | 14:59

Деведесет колумни, апели и реагирања на Алдо Климан во книгата „Хроника на најавената смрт на името“

Деведесет колумни, апели и реагирања на авторот Алдо Климан може да ги прочитате во неговата книга „Хроника на најавената смрт на името“. Книгата донесува 55 автентични...

Култура 18.04.19 | 12:24

Театарот „Сенки и облаци“ на промоцијата на книгата за деца „Арно ама“ ќе одигра претстава според еден од расказите

Утревечер (петок) во 19 часот, во театарот „Сенки и облаци“ во Дебар маало во Скопје, ќе се одржи промоцијата на првата книга за деца во издание на „Или-Или“ „Арно ама“...

Култура 18.04.19 | 11:21

Промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ на Моџо Килингтон

Денеска во 19 часот ќе се одржи промоција на поетската книга „Аутопсија на љубовта“ од Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон во книжарницата „Литература.мк“...

Калеидоскоп 17.04.19 | 19:06

По пожарот во Нотр Дам, зголемена продажбата на книгата „Богородичната црква во Париз“

По страшниот пожар кој речиси целосно ја уништи познатата катедрала Нотр Дам во Париз, светот се уште е во неверување, дека речиси целосно се уништи едно такво парче...

Култура 15.04.19 | 14:07

„Девојче и мече“, сликовницата на Ване Костуранов е приказна за другарството и за растењето

Промоцијата на новата сликовница „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и автор Ване Костуранов, ќе се одржи утре (вторник, 16 април 2019 година) во книжарницата...

Култура 10.04.19 | 14:05

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска, која неодамна излезе од печат во издание на издавачката...

Свет 08.04.19 | 10:08

Кашоги подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија

Новинарот и колумнист на весникот „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија, инспирирана од американскиот систем,...

Култура 08.04.19 | 09:46

Промоција на книгата „Културна фабрика“ од Ана Мартиноска

Промоција на книгата „Културна фабрика (Огледи за родот, градот и популарната култура)“ на Ана Мартиноска ќе се одржи во вторник (9 април 2019) со почеток во 19 часот во...

Култура 05.04.19 | 12:27

Гостување на чешкиот писател Марек Шинделка вечерва во МКЦ

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави доаѓањето на младиот и успешен чешки писател Марек Шинделка, кој ќе го промовира својот роман „Замор на материјалот“,...

Култура 03.04.19 | 11:20

Промоција на „Скопје, ти раскинуем“ од Тамара Јолевска-Попов

Втората збирка раскази на Тамара Јолевска-Попов насловена според истоимениот расказ „Скопје, ти раскинуем“ деновиве излезе од печат во издание на „ПНВ публикации“....

Македонија 21.03.19 | 12:31

Андов „шокантно“ го наклеветил Фрчкоски во својата книга

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка со кое се забранува продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов “До атентатот и по него” во...