Ознака: книга
Култура 17.07.24 | 21:07

Промоција на книгата „(Пре)врски-препознавање на нарцисоидна злоупотреба“ од Слаѓана Васовиќ во Охрид

В среда, во Охрид, во кафе-бар Шила (комплекс Летница) со почеток во 18:30 часот, ќе биде промовирана книгата „(Пре)врски-препознавање на нарцисоидна злоупотреба“ од Слаѓана...

Култура 31.05.24 | 11:28

Промоција на книгата „Филм и филмска писменост“ од Даниела Станковска – Плачковска во Кинотека

Промоцијата на книгата „Филм и филмска писменост“ од авторката Даниела Станковска – Плачковска, ќе се одржи во Кинотека на Македонија, во петок, на 31 мај со почеток...

Култура 23.05.24 | 10:43

Промоција на книгата „Додека спиеш“ од Биљана Стојановска

Промоција на книгата „Додека спиеш“ од македонската поетеса Биљана Стојановска ќе се одржи в понеделник (27 мај), во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот....

Култура 19.04.24 | 16:14

Александра Велинова, авторка на книгата „Мечето што не го фаќаше зимски сон“: Голема е одговорноста да се пишува за деца

…„Родителите на мечето беа во длабок сон. Со затворени очи се смешкаа, нешто убаво сонуваа.  Но, малото мече сон не го „фаќаше“  наслушнувајќи го детскиот  џагор...

Култура 15.04.24 | 11:16

Одбележување на 100 години од појавата на надреализмот, движењето што ќе го промени сензибилитетот на модерните времиња: Големо јавно судење на книгата „Птици во аквариум“

На 15 април, понеделник, во 18 часот, во аулата на Филолошкиот факултет ќе се одржи големо јавно судење на книгата „Птици во аквариум; надреализам 1924 – 2024“, напишана и...

Култура 09.04.24 | 12:14

Промоција на книгата со најубави бајки на сите времиња „Си беше еднаш“

Новата книга за деца, со најубавите бајки на сите времиња, „Си беше еднаш“, ќе биде промовирана на 11 април (четврток), со почеток во 19 часот, во „Литература.мк“ во „Дајмонд...

Култура 02.04.24 | 14:26

МНТ ќе ја промовира книгата „Иванов 1887/1889: две верзии, А.Чехов“

Во вторник, на 2 април, во фоајето на Македонскиот народен театар, со почеток во 19 часот, ќе биде промовирана книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“, А.Чехов. Покрај главниот...

Култура 02.04.24 | 09:41

„Книга“ од Жозе Луиш Пејшото објавена на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека во рамките на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Книга“ од португалскиот...

Култура 20.03.24 | 12:20

МНТ ќе ја промовира книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“ од Антон П. Чехов

Во вторник, на 2 април, во фоајето на Македонскиот народен театар, со почеток во 19 часот, ќе биде промовирана книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“, А.Чехов. Покрај главниот...

Култура 20.03.24 | 10:31

Појавувањето на книгата „Автопортрет со седум прсти“ од Ацо Шопов е исклучително значаен момент за македонската литература и култура

Во нетипичната – и преполна хала – на „Лабораториум“, во која како сè уште да не исчезнал мирисот на олово и хартија, но и духот на старата печатница на „Нова Македонија“,...

Култура 06.03.24 | 10:12

Промоција на книга „30+ Жените тоа го можат“

Во Собранието денеска ќе се одржи промоцијата на книгата „30+ Жените тоа го можат“ за работата на женските невладини организации по независноста на земјата. Како што...

Култура 02.02.24 | 09:38

Промоција на збирка детски песни „Чичко маестро Џамбаз – во светот на децата“

В сабота, на 3 февруари, со почеток во 12 часот ќе се оддржи промоцијата на книгата „Чичко маестро Џамбаз – во светот на децата“ во Дебар Маало, на улица „Орце Николов“,...

Македонија 01.02.24 | 13:01

Ликовите од конфликтната 2001-ва се враќаат во „Северна“: Амбасадорот кој даваше поддршка на Албанците промовира книга

Денеска во Македонија доаѓа Ален Ле Роа. Помладите сигурно не знаат за кого станува збор но возрасните добро знаат кој е Ле Роа. Тој е долгогодишен француски дипломат...

Култура 01.02.24 | 08:53

Милчо Манчевски вечерва ќе ја промовира новата книга

Новата книга на нашиот најтрофеен режисер Милчо Манчевски, „Манчевски: Пет есеи“ ќе биде претставена како дел од целовечерна мултимедијална презентација (со проекција...

Останати спортови 16.01.24 | 09:02

Ѓоковиќ пишува нова книга: Ќе откријам многу работи

Новак Ѓоковиќ најави дека пишува книга.Ова ќе биде негова прва книга по првата „Сервирај за победа“. Ќе дојде на ред и автобиографија. Сепак, пред автобиографијата...

Култура 06.12.23 | 15:15

Книгата „Документарниот филм и идентитетот“ на м-р Сунчица Симоновска Веселиновска е врв на филмолошката дејност

Во Кинотеката на Република Македонија беше промовирана книгата „Документарниот филм и идентитетот“ на м-р Сунчица Симоновска Веселиновска, виш филмолог во Кинотеката,...

Култура 29.11.23 | 08:39

Промоција на книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски

Во Културно-информативниот центар денеска со почеток од 10 ч. ќе биде промовирана книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски, во која авторот се...

Култура 27.11.23 | 09:04

Промоција на „Книжевни крстопати“ од Звонко Танески во Градската библиотека во Скопје

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, денеска точно на пладне ќе биде промовирана студијата „Книжевни крстопати“ од Звонко Танески. За книгата ќе...

Ракомет 15.11.23 | 10:31

Учи, читај книги, ќе бидеш попаметен и на теренот, сè друго води во пијанство, дрога, растурени бракови

Учи, прочитај книга, заврши факултет, ќе бидеш попаметен играч на теренот. Тоа е сигурно. Ако тоа не го направиш, ако не се школуваш, еден ден, кога ќе заврши кариерата,...

Култура 24.10.23 | 10:15

Промоција на книга од Анастасија Ѓурчинова во Градската библиотека во Скопје

Утре (среда, 25 октомври) во 12 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје ќе биде промовирана книгата „Транскултурни разногласија: Избрани критики...