Ознака: клуб
Црна хроника 22.11.22 | 10:34

Тројца маскирани го гаѓале клубот во Охрид: Бугарска телевизија објави снимка од нападот

Бугарската телевизија БТВ утрово објави снимка од нападот врз бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ во Охрид. На снимката може да се видат три лица со маски...

Балкан 06.11.22 | 14:40

Борислав Божинов од ОМО Илинден најавува отварање на приватен македонски клуб во село кај Пловдив

Македонците од Бугарија не се откажуваат од формирање на приватни македонски клубови, по затварањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Борислав Божинов...

Македонија 30.10.22 | 12:41

Голем број граѓани се собираат пред македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Како што беше и најавено, денеска во Благоевград, Бугарија се отвора македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“. Голем број граѓани се собираат пред просторот на...

Македонија 30.10.22 | 12:04

ВО ЖИВО: Отварање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Следете го во живо отварањето на Македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград. На настанот присуствува и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Македонија 30.10.22 | 10:45

Одлуката за неприсуството на антимакедонската СДС на отворањето на клубот во Благоевград е понижувачка и недостојна кон македонското малцинство

Срамна е одлуката на антимакедонската влада предводена од Ковачевски да не присуствуваат на отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Македонија 28.10.22 | 08:40

Османи во истражувачка мисија: Треба да се провери кој стои зад македонскиот клуб во Благоевград

Министерот за надворешни работи на Македонија Бујар Османи, за БТВ изјави дека треба да се види кој стои зад отворањето на македонскиот клуб во Благоевград,...

Балкан 02.10.22 | 12:51

Македонското меѓународно движење за човекови права финансира отворање на македонскиот културен центар во Благоевград

Македонското меѓународно движење за човекови права гордо информира дека го финансирале отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Македонија 08.08.22 | 13:44

Бугарскиот клуб во Битола е сместен во куќа на депортирани Евреи: Германска новинарка ја откри суровата вистина

Куќата во која е сместен Бугарскиот културен центар во битолскиот Еврејски кварт некогаш припаѓала на еврејско семејство кое било депортирано за време на нацистичката...

Македонија 28.04.22 | 11:08

Зајде „јасното сонце“: За „Политика“ отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ е фашистички марш

Најстариот српски весник „Политика“ го опиша како „фашистички марш“ отворањето на т.н. Културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Текстот е насловен: „Бугарската...

Македонија 19.04.22 | 19:44

Николоски: Ги почитувам правата на Бугарите во Македонија, но можеа да одберат посоодветно име

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски смета дека ликот на Ванчо Михајлов не може да поврзува. Тоа е избор на име што ќе направи провокација и ќе ги повреди...

Ракомет 17.09.20 | 12:48

Цел клуб оди во изолација, дури 16 позитивни на Ковид-19 во тимот на Кирил Лазаров!

По само две одиграни кола од новото ракометно првенство се појавија првите проблеми поврзани со пандемијата со коронавирусот, откако новиот суперлигаш Голден Арт КЛ7...

Фудбал 16.08.20 | 15:25

Започнува чистката во Барса, за почеток збогување со седум играчи

Промените во Барселона почнуваат. Според локалниот весник „АС“, еден од важните први чекори ќе биде поврзан со збогувањето со седум играчи. Овој потег ќе се активира...

Фудбал 05.07.19 | 21:59

Убиен потпретседателот на фудбалски клуб во Боливија

Потпретседателот на боливискиот фудбалски клуб Блуминг, Нелсон Муриел Алварез, беше убиен во градот Санта Круз. Заедно со него бил и клубскиот раководител кој пак добил...

Скопје 29.01.19 | 23:38

Скопје како Содома и Гомора: Власта финансираше настан на кои малолетни деца гледаа во гoли тpaнceкcуaлци!

Во општество во кое идентитетот, историјата, јазикот и името на една држава се на продажба, а Собранието е еднакво на сточен пазар, премиерот е аболициран и не се очекува...