Ознака: клуб
Свет 09.06.24 | 11:35

Луѓето паѓале како кукли од балконот: Ужас во ноќен клуб, минимун 15 повредни, а има и мртви

Две лица загинаа, а 15 се повредени при уривање на балкон во ноќен клуб во мексиканскиот град Сант Луис Потоси, соопшти Државната служба за цивилна заштита на Мексико...

Балкан 04.08.23 | 16:26

„На тетка ми и беше забранет влез во клуб во Грција бидејќи е „премногу дебела“, а таа е многу убава жена“

Една жена која објавува на TikTok под името @bellatirico им се пожали на своите следбеници на грубоста на персоналот во популарниот клуб на плажа на грчкиот остров Миконос. –...

Балкан 23.03.23 | 12:50

„Панична и импотентна“ е одлуката за бришење на „Иван Михајлов“ од Централниот регистар, смета Радев

Бугарскиот претседател, Румен Радев одлуката на властите во Македонија да го избришат бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола ја дефинира како израз на немоќ и паника. Ова...

Балкан 08.02.23 | 10:02

Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам напаѓачите на македонскиот клуб кога Скопје ќе ги казни полицајците

Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Бугарија беше оштетен пред неколку дена, а вчера беа приведени двајца вработени во општинското претпријатие „Озеленување“...

Црна хроника 22.11.22 | 10:34

Тројца маскирани го гаѓале клубот во Охрид: Бугарска телевизија објави снимка од нападот

Бугарската телевизија БТВ утрово објави снимка од нападот врз бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ во Охрид. На снимката може да се видат три лица со маски...

Балкан 06.11.22 | 14:40

Борислав Божинов од ОМО Илинден најавува отварање на приватен македонски клуб во село кај Пловдив

Македонците од Бугарија не се откажуваат од формирање на приватни македонски клубови, по затварањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Борислав Божинов...

Македонија 30.10.22 | 12:41

Голем број граѓани се собираат пред македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Како што беше и најавено, денеска во Благоевград, Бугарија се отвора македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“. Голем број граѓани се собираат пред просторот на...

Македонија 30.10.22 | 12:04

ВО ЖИВО: Отварање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Следете го во живо отварањето на Македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград. На настанот присуствува и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Македонија 30.10.22 | 10:45

Одлуката за неприсуството на антимакедонската СДС на отворањето на клубот во Благоевград е понижувачка и недостојна кон македонското малцинство

Срамна е одлуката на антимакедонската влада предводена од Ковачевски да не присуствуваат на отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Македонија 28.10.22 | 08:40

Османи во истражувачка мисија: Треба да се провери кој стои зад македонскиот клуб во Благоевград

Министерот за надворешни работи на Македонија Бујар Османи, за БТВ изјави дека треба да се види кој стои зад отворањето на македонскиот клуб во Благоевград,...

Балкан 02.10.22 | 12:51

Македонското меѓународно движење за човекови права финансира отворање на македонскиот културен центар во Благоевград

Македонското меѓународно движење за човекови права гордо информира дека го финансирале отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Македонија 08.08.22 | 13:44

Бугарскиот клуб во Битола е сместен во куќа на депортирани Евреи: Германска новинарка ја откри суровата вистина

Куќата во која е сместен Бугарскиот културен центар во битолскиот Еврејски кварт некогаш припаѓала на еврејско семејство кое било депортирано за време на нацистичката...

Македонија 28.04.22 | 11:08

Зајде „јасното сонце“: За „Политика“ отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ е фашистички марш

Најстариот српски весник „Политика“ го опиша како „фашистички марш“ отворањето на т.н. Културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Текстот е насловен: „Бугарската...

Македонија 19.04.22 | 19:44

Николоски: Ги почитувам правата на Бугарите во Македонија, но можеа да одберат посоодветно име

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски смета дека ликот на Ванчо Михајлов не може да поврзува. Тоа е избор на име што ќе направи провокација и ќе ги повреди...