Ознака: клиника
Македонија 10.12.20 | 12:12

Голгота на скопските клиники: Филипче, дали пациентите треба во ходник да умираат?

Пациентка, која имала непријатна ситуација во Клиничкиот центар јавно го прашува министерот за здравство Венко Филипче зошто нема невролог, дури ни за итни случаи,...

Здравје 10.11.20 | 14:48

На Кожно се лекуваат 18 пациенти болни од ковид-19, на Неврологија 20, а на Институтот за ТБЦ 54 пациенти

На интерните клиники има слободни кревети, пристап до кислород и сé што е потребно за лекување на пациентите со ковид-19, вели министерот за здравство Венко Филипче, осврнувајќи...

Македонија 07.11.20 | 23:38

Заразени со Ковид-19 се обидуваат да влезат на Клиника без да ги почитуваат протоколите: Два тешки инцидентa на Пулмологија

Вчера околу 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на Клиника за пулмологија бил нарушен јавниот јавниот ред и мир со физичка...

Македонија 06.11.20 | 18:46

Андоновска: Зошто во државно не се применува терапијата од приватните клиники што дава резултат

Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ, преку социјалните мрежи испраќа директоно прашање до министерот за здарвство, Венко Филипче, зошто во државните клиники не се применува...

Здравје 05.11.20 | 14:21

Нема застој во работењето: Четворица позитивни на ковид-19 на Радиологија меѓу кои и директорот

На Универзитетската клиника за радиологија позитивни на ковид-19 се четворица вработени меѓу кои и директорот Даниел Ѓурчинов. Сите се во добра состојба и на домашно...

Калеидоскоп 03.09.20 | 18:51

Метеж пред клиничката лабораторија: Пациентите не држат дистанца

По два дена откако почнаа закажувањата на прегледи и анализи преку „Мој термин“ почнаа и метежите во дел од здравствените установи. На фотографиите кои ги објави Факултети.мк,...

Скопје 28.07.20 | 13:34

Драгана Велковска од Советот на Град Скопје бара да не се наплаќа паркингот на Клиниката „Мајка Тереза“, побара да биде бесплатен за сите

Активистката за заштита на животни и животна средина и членка на Советот на Град Скопје Драгана Велковска испратила барање до Советот да ја повлече од денешната седница...

Црна хроника 02.07.20 | 16:44

Затвореник на КПУ „Идризово“ починал на скопските клиники

Во текот на вчерашниот ден, затвореник од Тетово од КПУ „Идризово“ починал во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Вчера во 11:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека...

Здравје 12.06.20 | 09:30

Големиот број новозаболени од ковид-19 го одложи нормализирањето на работата на клиниките

Околу 70 проценти од активните случаи и новозаразените со коронавирусот се во рамките на познатите кластери, но има и нови, изјави вчера министерот за здравство Венко...

Македонија 11.06.20 | 15:49

Некој ја украл изјавата од досието на родилката што лажела дека немала контакт со позитивен на КОВИД-19

Полиција ќе истражува кој од Клиниката за гинекологија ја украл изјавата од досието на родилката што лажела дека немала контакт со позитивен на КОВИД-19. Директорката...

Црна хроника 24.05.20 | 16:57

На Клиника починал осуденик од КПУ Идризово

Затвореникот бил донесен на 04.05.2020 од КПУ Идризово со здравствени проблеми. Од страна на доктор е констатирана смрт, а телото на починатиот е предадено за обдукција.

Здравје 11.05.20 | 12:18

Пациент починал откако хирург среде операција си заминал на смена во приватна клиника

На универзитетската клиника „Кеплер“ во Линц, пациент починал поради непрофесионално однесување на лекар, пишува дневниот весник „Оберестерајхис Нахрихтен“, а пренесуваат...

Црна хроника 23.04.20 | 18:53

Велешанката пронајдена во провалија кај Велешкото езеро, пренесена на скопските клиники

Велешанката А.С (29) која од вчера попладне се оддалечила од нејзиниот дом и по која трагаше нејзиното семејство утрово околу 9,30 беше пронајдена од полицијата по непознат...

Македонија 14.04.20 | 18:46

МЗ: Седумгодишното дете кое почина на Клиниката за детски болести немало коронавирус

Седумгодишното дете кое починало на Клиниката за детски болести немало коронавирус, додека на вработениот лаборант од клиниката кој е заболен од Ковид-19 земена му е...

Балкан 13.04.20 | 12:00

Клиниката за пулмологија во Белград преполна: Сите респиратори ни се зафатени, имаме слободни само 5 кревети

На Клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар Србија во моментов се сместени 170 заразени со коронавирус и има само 5 слободни места, рече професорката д-р Виолета...

Здравје 16.03.20 | 20:49

Клиниката „Жан Митрев“ ги понуди своите капацитети на државата, вклучително и 46 респиратори

Клиниката „Жан Митрев“ уште минатата недела ги понуди сите свои кацитети на граѓаните на државава, во однос на новонастананата состојба, информираат од клиникaта во...

Здравје 28.02.20 | 22:42

Венко Филипче: Нема автохтоно жариште и тоа е добро

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во емисијата „360 Степени“, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Нема...

Здравје 19.02.20 | 10:50

Волонтерите од Црвен крст за пет месеци им помогнале на 25 илјади лица полесно да се снајдат на Клиника во Скопје

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, соопштија од Министерството за здравство. Министерството...

Црна хроника 09.02.20 | 15:54

Групата деца, од кои едно е тешко повредено, влегле во силосите на Жито-мел за да се фотографираат

Вчера во 15,00 часот во СВР Куманово од Ургентниот центар Куманово било пријавено дека од ул.„Тодор Велков“, било донесено дете со повреди од пад. Од полициски службеници...

Црна хроника 08.02.20 | 20:46

Тинејџер паднал од зграда на поранешниот „Жито-мел“ во Куманово, префрлен е на Клиника

Четиринаесетгодишно момче денеска паднало од објект на поранешен „Жито-мел“ во Куманово и се здобило со тешки телесни повреди, информираше кумановската полиција. Случајот...