Ознака: Киргистан
Свет 27.01.22 | 21:07

Престрелка меѓу војници на киргистанско-таџикистанската граница, прогласена воена состојба

Во делот на границата меѓу Таџикистан и Киргистан избувна престрелка меѓу војници од двете страни, соопшти Граничната служба на Државниот комитет за национална безбедност...

Свет 25.01.22 | 10:29

Казахстан, Узбекистан и Киргистан останаа без струја

Властите и граѓаните на земјите од Централна Азија – Казахстан, Узбекистан и Киргистан – денеска известија за прекин на електричната енергија во поголемите градови,...

Свет 02.06.21 | 16:07

Поранешeн премиер уапсен поради корупција

Поранешниот премиер на Киргистан, Омурбек Бабанов, е уапсен и одреден му е двомесечен притвор под сомнение за корупција. Судот донесе одлука за притвор на Бабанов од...

Свет 06.10.20 | 12:54

Поништени изборите во Киргистан

Централната изборна комисија на Киргистан денеска ги прогласи за неважечки резултатите од парламентарните избори одржани во неделата на 4 октомври. – Поради бројни...

Свет 06.10.20 | 09:54

„Шарената револуција“ стигна и во Киргистан

Најмалку 16 лица се повредени во главниот град на Киргистан во синоќешните судири меѓу полицијата и демонстрантите, кои го оспоруваат  резултатот од парламентарните...