Ознака: Кинотека на Македонија
Култура 15.03.19 | 11:11

Промоција на реставрираниот филмски опус на Кирил Ценевски

На 21 март, четврток, во 12 часот во просториите на Кинотека ќе се одржи промоцијата на ДВД изданието на играните филмови на Кирил Ценевски. „Црно семе“, „Јад“, „Оловна...

Култура 01.03.19 | 13:38

Реставрираните филмови на Кирил Ценевски на 22 и 23 март во Кинотека

Кинотеката на Макдонија на 22 и 23 март ги ќе прикаже четирите играни долгометражни филмови на режисерот Кирил Ценевски кои дигитално ги реставрираше и ги објави во комплет...

Култура 27.02.19 | 12:55

Кинотека на Македонија: Месец на европски филм, омаж за Бруно Ганц, реставрирани филмови на Кирил Ценевски…

Mартовската програма Кинотеката на Македонија ја започнува со „Копање“ на Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов, филм снимен во независна продукција, а месецот е посветен...

Култура 25.02.19 | 09:50

Филмска ретроспектива на Карпо Година на фестивалот во Бергамо

На 37. Филмски фестивал во Бергамо „Bergamo Film Meeting“ од 9 до 17 март ќе биде организирана ретроспектива на комплетното творештво на режисерот, кинематографер, сценарист и...

Култура 22.02.19 | 10:25

Францускиот филм „Како вистински момчиња“ во Кинотека на Македонија

Францускиот институт во Скопје организира проекција на филмот „Како вистински момчиња“, в петок, 22 февруари 2019, во 21 часот, во Кинотеката на Македонија. Проекцијата...

Култура 15.02.19 | 14:17

Откажани денешните проекции во Кинотека на Македонија

Од Кинотека на Македонија соопштија дека поради прогласените два дена на жалост се откажуваат вечерашните проекции на филмовите. Поради Ден на жалост прогласен од...

Култура 06.02.19 | 12:02

Карен Шахназаров прогласен за почесен доктор на науки на Универзитетот за аудиовизуелни уметности

Во Кинотеката на Македонија, со отворањето на месецот на рускиот филм „Руска зима“ се одржа свечената церемонија на доделување на почесената титула Doctor Honoris Causa на...

Култура 04.02.19 | 15:20

„Ана Каренина: Приказната на Вронски“ ќе го отвори месецот на руски филм во Кинотека на Македонија

Со филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ најновото остварување на Карен Шахназаров, ќе биде отворен Месецот на руски филм насловен „Руска зима” во Кинотеката...

Култура 01.02.19 | 16:06

„Кинопис“ одбележува 30 години постоење

Во пресрет на одбележувањето на 30-годишнината од излегувањето на првиот број на КИНОПИС, издание на Кинотеката на Македонија, тие го претставуваат најновиот број на...

Култура 28.01.19 | 14:19

„Руска зима“: Месец на класичен и современ руски филм во Кинотека на Македонија

Во Кинотека на Македонија од4 -28 февруари ќе се одржи Месец на класичен и современ руски филм. РУСКА САЛАТА Д-р Атанас Чупоски Кога ќе се спомене Русија, прво што ми паѓа...

Култура 25.01.19 | 20:55

Зимување во Кинотека

Има прилично голема симболика во фактот што филмската програма во кинотечната сала секоја година започнува со детска програма „Кино Утро“. На крајот на краиштата...

Култура 20.01.19 | 15:38

Недела на македонски филм во Софија

Македонската кинематографија минатата година „неплански“, но од оправдани причини, се присетуваше на животот и делата на неколку нејзини доајени – заради нивното...

Култура 14.01.19 | 09:52

Недела на австралиски филм во Кинотека на Македонија

Од 26 до 30 јануари во Кинотеката на Македонија ќе се одржи „Недела на австралиски филм“. Германскиот режисер Рајнер Вернер Фасбиндер – еден од најзначајните европски...

Култура 09.01.19 | 10:37

Хрватски детски филмови во Кинотека на Македонија

Филмското дело, како целосно фабулативна форма, од самиот почеток било поврзано со децата како протагонисти, но и како публика. Така, веќе во 1895-тата година браќата Лумиер...

Култура 12.12.18 | 10:25

Кинотека на Македонија: Недела на косовски филм

Припадниците на повозрасните генерации веројатно многу добро се сеќаваат на рок-баладата „Има некоја тајна врска“ („Ima neka tajna veza“) на „Бијело дугме“ („Bijelo dugme“). Секоја...