Ознака: Кинотека на Македонија
Култура 22.01.20 | 15:00

Кинотека на Македонија ја најави програмата за февруари

Во февруари Кинотека на Македонија најави проекции на десетина наслови од поновата македонска играна и документарна продукција и копродукциски проекти – КОБРА на...

Култура 03.01.20 | 10:21

„Кино утро“ во Кинотека со детски играни и анимирани филмови

Јануари, по обичај, е терминот за детски филмови во „Кино утро“ во Кинотеката. Веднаш по новогодишните и божикните празници најмладата публика ќе има убава можност...

Култура 25.12.19 | 12:11

Ладислав Цветковски: 28 години дизајн за Кинотека на Македонија

Графичкиот дизајнер и визуелниот уметник Ладислав Цветковски и Кинотеката на Македонија – во четврток, на 27 декември 2019 година – ја одбележуваат својата 28-годишна...

Култура 16.12.19 | 13:14

Филмот „Феникс“ во Кинотека, четврти од серијата германски филмови за силни жени

Љубителите на германски филм ќе имаат можност да го погледнат филмот „Феникс“ во рамките на серијата германски филмови за силни жени. Филмска вечер која ќе се одржи...

Култура 19.11.19 | 09:53

Недела на шпански филмови во Кинотека

Во рамките на одбележувањето на јубилејот-25 години од воспоставувањето на билатерални односи меѓу Кралството Шпанија и Република Македонија, амбасадата на Шпанија...

Култура 12.11.19 | 10:03

Филмска вечер со германски филмови во Кинотека

На 14 ноември ќе се прикажува третиот филм од серијата германски филмови на тема силни жени/ жени за пример. Во рамките на филмската вечер на германски филм во 20 часот...

Култура 28.10.19 | 09:15

13. издание на Недела на јапонски филм, годинава во Скопје и во Битола

На 29 октомври во 20 чaсот ќе почне тринаесетото издание на „Недела на јапонски филм“ во Кинотеката на Македонија. Оваа година филмската недела за прв пат ќе патува и...

Култура 26.10.19 | 19:51

Милчо Манчевски ѝ ја подари приватната збирка филмови на Кинотека

Кинотеката по повод Светскиот ден на аудиовизелно наследство ќе прикажува филмови од приватната збирка на режисерот Милчо Манчевски. Филмовите на 35мм лента и во ДЦП...

Култура 03.09.19 | 09:53

Необична филмска вечер под отворено небо во Кинотека

Филмофилите синоќа имаа уникатна можност да уживаат во необична филмска вечер под отворено небо. Во дворот на Кинотеката беа прикажани класичните филмови на 35 мм лента:...

Култура 26.08.19 | 11:13

Богата есенска програма во Кинотека

Кога пред неколку дена беше објавена веста за смртта на Гордан Михиќ – еден од најкреативните и најпознатите филмски сценаристи на тлотото на бивша Југославија – меѓу...

Култура 24.06.19 | 10:10

Омаж на Јохан Мелин во Кинотека

Јохан Мелин е писател и филмски режисер. Роден ´79 – тој порасна во малото гратче Харијунга во Шведска на домашни коктели од панк, поезија, социјализам и посета на кина....

Култура 01.05.19 | 09:52

Ретроспективи и авторски програми во мај и јуни во Кинотека

Кинотеката ја објави програмата за мај и јуни во која најавува спектар од интересни автори и настани, како и неколку значајни ретроспективи. На почетокот на мај ќе има...

Култура 30.04.19 | 10:59

Во мај прослава на опусот на Рајко Грлиќ во Кинотека

Кога мајсторот на иранската кинематографија Асгар Фархади – кој сè почесто снима во Франција, Шпанија и други европски земји – ќе го стави зборот МИНАТО како наслов...

Филм 05.04.19 | 11:49

Шпански филмови: „Фламенко фламенко“ на Карлос Саура вечерва во Кинотека

Пред годинашниов официјален почеток, Скопје филм фестивал, заедно со Кинотека на Македонија ве покануваат на пред-фестивалската ревија на шпански филмови со фокус...

Култура 01.04.19 | 12:34

„Скопје филм фестивал класик: Модерни пред модерното“ во Кинотека

Од 5 до 10 април во Кинотека на Македонија ќе се одржи „Скопје филм фестивал класик: Модерни пред модерното“. Едно од лапидарните објаснувања на теоријата на постмодернизмот...

Култура 01.04.19 | 12:12

Сценаристичка лабораторија во Кинотека

Секоја среда со почеток од 19 часот, Кинотеката со задоволство ве поканува на нашиот нов и уникатен проект – СЦЕНАРИСТИЧКА ЛАБОРАТОРИЈА. Преку детална анализа на драмската...

Култура 21.03.19 | 14:29

Зошто Ценевски решил да нема музика во „Црно семе“: Јас не сакам да се плаче во мојот филм

Јас не сакам да се плаче во мојот филм, рекол македонскиот филмски режисер и сценарист Кирил Ценевски на една затворена проекција на пред премиерата на „Црно семе“. „На...

Култура 15.03.19 | 11:11

Промоција на реставрираниот филмски опус на Кирил Ценевски

На 21 март, четврток, во 12 часот во просториите на Кинотека ќе се одржи промоцијата на ДВД изданието на играните филмови на Кирил Ценевски. „Црно семе“, „Јад“, „Оловна...

Култура 01.03.19 | 13:38

Реставрираните филмови на Кирил Ценевски на 22 и 23 март во Кинотека

Кинотеката на Макдонија на 22 и 23 март ги ќе прикаже четирите играни долгометражни филмови на режисерот Кирил Ценевски кои дигитално ги реставрираше и ги објави во комплет...

Култура 27.02.19 | 12:55

Кинотека на Македонија: Месец на европски филм, омаж за Бруно Ганц, реставрирани филмови на Кирил Ценевски…

Mартовската програма Кинотеката на Македонија ја започнува со „Копање“ на Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов, филм снимен во независна продукција, а месецот е посветен...