Ознака: кино
Македонија 24.09.20 | 16:25

Владата објави дополнителни протоколи за работа на културните установи

Носењето маска, одржување дистанца, обележани места за седење, забрането стоење и групирање на посетителите од публиката, ова се дел од протоколите кој ги објави Владата,...

Култура 23.09.20 | 17:35

Претставите не смеат да траат повеќе од час и половина, предвидува протоколот за работа на театрите

Протоколите за театрите денеска пред новинарите ги појасни советничката на министерката за култура, Јасмина Никуљска, која кажа дека во текот на вчерашниот ден на седницата...

Култура 22.09.20 | 21:34

Владата донесе одлука за работата на театрите, кината, операта и балетот

На петтатат седница Владата донесе одлука за работа на установите од областа на културата. Во однос на работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските...

Филм 04.07.20 | 18:45

Во Велес вечерва првото „Драјв ин синема“

Во организација на Младинското здружение Transparent Future, со подршка на Општина Велес и спонзори, вечер во 22 часот на паркингот пред маркетот „Кид Го“, поранешен ТУШ, ќе се...

Култура 30.06.20 | 20:04

Пристигна опремата за киното „Манаки“ во Битола

Денеска во Битола пристигна опремата за киното „Манаки“. Набавката на оваа опрема е дел од проектот Кинокултура кој се реализира во рамките на програмата Interreg IPA Cross-border...

Култура 11.05.20 | 08:50

„Дека е киното у Штип?“: Креативно видео со кое се покрена иницијатива за отворање градско кино

„Дека е киното во Штип?“- со креативно видео младиот филмаџија Сашко Потер Мицевски покрена иницијатива за отворање на градско кино во Штип. Вели дека тој и цела генерација...

Култура 26.03.20 | 12:44

Како COVID-19 влијае на европскиот филм, фестивали и настани?

Порталот Cineuropa редовно објавува новости кои се поврзани со откажување или одложување на европските филмски фестивали, маркети и работилници. Дел од овие настани започнаа...

Култура 15.01.20 | 15:52

„Медена земја“ уште се прикажува во „Милениум“ и во Кинотека

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Котевски, кој доби историски две номинации за најпрестижната награда „Оскар“...

Филм 28.11.19 | 11:07

Вистинската приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста од денеска во кината

Вистинска приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста, чија танчерска кариера забележеа фасцинантен успех, се најде на големото платно во домашните кина од...

Култура 24.07.19 | 11:21

„Медена земја“ од 26 јули во кината во САД, проекциите почнуваат во Лос Анџелес и Њујорк

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) од 26 јули ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови...

Филм 11.07.19 | 12:12

Комедијата „Стубер“ премиерно во кината во Скопје и во Битола

Познатиот стенд ап комичар и актер Кумаил Нанџани и подеднакво актуелниот амерички актер и поранешен професионален борач Дејв Баутиста ги имаат водечките улоги во...

Филм 01.04.19 | 15:40

Филмот „Студена војна“ на Павликовски наскоро во градските кина

“Студена војна“ е полско филмско остварување на режисерот Павел Павликовски кое наскоро македонската публика ќе може да го види во градските кина. Филмот “Студена...

Филм 04.03.19 | 11:34

Трилерот „Четири раце“ на Германецот Оливер Кинле во кината низ Македонија

„Елегантен трилер со невообичаена психолошка резонанца“ – со овие зборови магазинот „Варајети“ пишува за киноматографското остварување на германскиот режисер...

Филм 02.01.19 | 14:01

Првпат по 10 години кино проекција во Пехчево

Со македонскиот кандидат за Оскар, „Исцелител”, на режисерот Ѓорче Ставрески, по пауза од 10 години во Пехчево повторно ќе се прикажува филм. Како што информира директорот...