Ознака: Киненова
Култура 14.10.19 | 09:14

Режисерите од „златната ера“ на унгарскиот филм Илдико Ењеди и Корнел Мундручо за крај на „Киненова“

Со програмата „Фокус кон современата унгарска кинематографија“ целосно се заокружи програмата на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Во рамките...

Култура 11.10.19 | 18:06

„Медена земја“ репризно в недела на „Киненова“

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан филмот „Медена земја“. Режијата...

Култура 10.10.19 | 23:26

Четири унгарски филмови до недела на „Киненова“

Четири филма од современата унгарска кинематографија ќе бидат прикажани од вечерва до 13 октомври во Кинотеката, во рамки на фестивалот „Киненова“. Во фестивалската...

Култура 10.10.19 | 10:56

„Љубовен автомобил“ е избран за најдобар филм на „Киненова“

Во Кинотека синоќа беа доделени наградите на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Тричленото жири во состав: Витали Мански, претседател, Јесин Устаоглу...

Култура 09.10.19 | 09:40

Вечерва доделување награди и проекција на „Застарениот случај Хамарскјелд“ за затворање на „Киненова“

Со доделување на наградите вечерва завршува официјалниот дел од програмата на филмскиот фестивал „Киненова“. „Застарениот случај Хамарскјелд“, сценарио и режија:...

Култура 08.10.19 | 09:10

Влатко Стефановски и Јесим Устаоглу на „Киненова“: Музиката ги кристализира емоциите

Турската режисерка Јесим Устаоглу, која годинава е член на жирито на фестивалот „Киненова“ на македонската публика и беше претставена со три филмови во програмата...

Култура 07.10.19 | 09:13

„Путиновите сведоци“ на Витали Мански на „Киненова“: По проекцијата разговор со режисерот

Филмот „Сомнеж“, чија проекција е закажана за 18 часот денеска во Кинотека, ја започнува денешната фестивалска програма на „Киненова“. Филмот едел од програмата „Посветено...

Култура 06.10.19 | 12:05

„Медена земја“ и работилница со авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов на „Киненова“

Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат Тамара Котевска...

Култура 05.10.19 | 14:34

„Киненова“: Во „Посветено на…“ филмот „Патување до Сонцето“ од Јесим Устаоглу

„Киненова“ денеска во рамките на програмата „Посветено на…“ во 18 часот во Кинотека на Македонија го прикажува филмот „Патување до Сонцето“, чиј сценарист и режисер...

Култура 05.10.19 | 12:43

Отворен фестивалот за дебитантски филм „Киненова“

Во кино „Милениум“ синоќа беше отворен 4. „Киненова“ – интернационален фестивал посветен на дебитанти, на кој се натпреваруваат седум филма кои се први или втори...

Култура 04.10.19 | 09:10

Со проекција на филмот „Таткото“ почнува четвртото издание на Меѓународниот фестивал „Киненова“

Четвртото издание на Меѓународниот фестивал на дебитантски филм „Киненова“, почнува вечерва и ќе трае до 13 октомври. Во кино „Милениум“ со проекција на „Господ постои...

Култура 02.10.19 | 09:32

Поранешниот советник на Путин, Витали Мански, претседател на жирито на „Киненова“

Витали Мански, режисерот кој се спротивстави на најмоќните светски лидери оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата документаристика,...

Култура 30.09.19 | 09:24

Тања Бошковиќ ѕвезда на фестивалот „Киненова“

Најголемата дама на српското глумиште, Тања Бошковиќ годинава го добива признанието за посебен придонес во светската филмска уметност кое го доделува филмскиот фестивал...

Култура 25.09.19 | 16:43

Филмот „Таткото“, победникот на Карлови Вари го отвора годинашното издание на „Киненова

Четвртото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, годинава ќе се одржи од 4 до 13 октомври прикажувајќи филмови во пет програми кои ќе се проектираат...

Култура 07.02.19 | 09:29

МФФ „Киненова“: Неправедно се девалвира трудот на филмските професионалци

Фестивалот „Киненова“ реагира на одлуката на Град Скопје и Агенцијата за филм да не добијат сретства од конкурсот за финансирање проекти од национален интерес во...