Ознака: Кина
Балкан 18.02.21 | 14:47

Црна Гора ќе добие кинеска донација од 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“

Кина одобри донација за Црна Гора од 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“, која наскоро треба да пристигне во земјата. Во соопштението на црногорската Влада, се вели...

Свет 14.02.21 | 21:54

Заклучок на експертите на СЗО: Епидемијата во Вухан била многу поголема отколку што се претпоставува

Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражуваа потеклото на корона вирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата во Вухан во декември 2019 година била...

Свет 13.02.21 | 13:49

Кина одбила да ги даде необработените податоци за пандемијата на експертите на СЗО

Доминик Двајер, членот на тимот на СЗО кој го испитуваше потекото на корона вирусот во Вухан, соопшти дека Кина одбила да ги отстапи на СЗО необработените податоци од...

Здравје 13.02.21 | 08:08

Ковид 19 бил присутен во Кина два месеци пред првиот официјален случај

Околу 90 луѓе во Кина биле хоспитализирани со симптоми слични на Ковид-19 два месеца пред болеста да биде првпат идентификувана во Вухан на крајот од 2019, пренесува „Вол...

Свет 11.02.21 | 20:13

Кина го забрани „Би-би-си“

Кина го забрани светскиот сервис на „Би-би-си (BBC World News), јавуваат тамошните државни медиуми. Ова уследи откако британскиот медиумски регулатор и ја одзеде лиценцата...

Свет 08.02.21 | 10:16

Во Кина речиси два месеца нема локален пренос на Ковид-19

Од 16 декември во Кина не е забележан ниту еден случај на локална трансмисија на Ковид-19, објави Националната комисија за здравство. Комисијата соопшти дека се регистрирани...

Здравје 06.02.21 | 19:51

Една година по смртта на лекарот херој од Вухан: Прв предупреди за коронавирусот, подоцна почина од него

Една година по смртта на Ли Венлианг од ковид-19, жителите на кинескиот град Вухан велат дека се уште му се благодарни на „алармистичкиот“ лекар кој прв предупреди на...

Здравје 06.02.21 | 19:17

Кина одобри уште една вакцина против коронавирус

Компанијата „Синовак Биотех“ соопшти дека кинескиот регулатор на лекови ја одобрил вакцината „КоронаВак“ за општа употреба. Тоа е втора вакцина против Ковид-19 одобрена...

Свет 02.02.21 | 14:09

Експертите на СЗО влегоа во Центарот за истражување на болести на животни во Вухан

Експерти од Светската здравствена организација (СЗО) го посетија Центарот за контрола и превенција на болести на животни во градот Вухан во рамките на истрагата за...

Свет 01.02.21 | 15:08

Во Кина со месеци произведувале и продавале фалсификувани вакцини: Уапсени 80 луѓе

Кинеската полицијата, од септември досега, во три града уапсила повеќе од 80 луѓе вклучени во продажбата на фалсификувани вакцини. Кинеските државни медиуми објавија...

Македонија 30.01.21 | 23:31

Кинескиот амбасадор во Македонија: Вакцините не се обични продукти, постојат строги барања за нивно транспортирање и складирање

Амбасадорот на Народна Република Кина во Македонија, Џанг Ѕуо, во интервју за „Слободен печат“ говори за отвореноста на Кина за соработка на сите полиња, вклучувајќи...

Свет 28.01.21 | 21:26

Надминат сопственикот на „Алибаба“: Жонг Шаншан стана најбогатиот Кинез

Кинескиот магнат во бизнисот со минерална вода, Жонг Шаншан ,го симна основачот на „Алибаба“, Џек Ма, од врвот на најбогати луѓе во Кина. Според листата на списанието...

Здравје 27.01.21 | 17:39

Нов метод на корона тест – анален

Може да се случи наскоро со радост да се потсетуваме (и ние и докторите) на времето кога тестовите за ковид-19 се правеа со забивање на тоа стапчето во нос, откако кинеските...

Свет 27.01.21 | 15:18

Кина почна да користи анални стапчиња за тестирање за корона вирус

Кина почна да употребува анални стапчиња за тестирање на лицата за кои смета дека се високо-ризични за зараза со Ковид-19. Лекарите велат дека процедурата е поефективна,...

Македонија 27.01.21 | 08:11

За вакцините што ги нема, Филипче вели дека се безбедни

Имаме начин да увеземе од која било вакцина против Ковид-19 и не постои никаква законска пречка за тоа, рече министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување...

Македонија 26.01.21 | 20:17

Филипче: Преговараме за набавка на 200.000 дози на вакцини од Кина

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево изјави дека во тек се преговори за набавка на 200.000 дози од кинеските вакцини. Очекуваме детали да имаме во наредните...

Свет 22.01.21 | 20:54

Доаѓаат две нови кинески вакцини

Светската здравствена организација следната недела ќе почне да ја разгледува можноста за одобрување за итна употреба на две кинески вакцини против коронавирусот,...

Свет 22.01.21 | 11:36

По зголемувањето на бројот на новозаразени над 100, Кина почна со масовно тестирање на населението

Откако во Кина повторно има зголемување на дневните бројки на новозарзени од корона вирус, кои надминуваат и преку 100 случаи, во Пекинг почна масовно тестирање на целото...

Свет 21.01.21 | 11:28

Во Кина расте бројот на новозаразени со корона вирус, највисок дневен биланс од 1 март

Во Кина во последните 24 часа се потврдени 144 нови случаи на заразени со корона вирусот, што е највисок дневен биланс од 1 март минатата година. Како што објави Националната...

Балкан 19.01.21 | 14:09

Хрватска има повеќе починати од корона од Кина

Хрватска има повисока стапка на смртност од коронавирус отколку Кина, која има 1,4 милијарди жители, може да се види според официјалните податоци објавени во двете земји. Според...