Ознака: КИЦ
Култура 01.07.22 | 09:53

Џез вечер на Клод Болинг во Салон 19:19

Во Салон 19:19 вечерва од 19:19 часот ќе се одржи џез вечер на Клод Болинг со Toot Quartet. Како што информираат од Културно-информативниот центар – Скопје, Toot quartet концертираат...

Култура 30.06.22 | 09:48

Концерт „Под ѕвездено небо“ со солистите Билјана Бајевска и Виктор Битоски во КИЦ

„Под ѕвездено небо“ е насловен концертот на кој како солисти ќе настапат солистите Виктор Битоски и Билјана Бајевска вечерва во 19.19 часот во Салон 19:19 во КИЦ во Скопје....

Култура 22.06.22 | 09:50

Промоција на Aнтологијата на македонската слем поезија во КИЦ

Во Културниот информативен центар – Скопје вечер ќе биде промовирана првата и единствена Антологија на македонската слем поезија во уредништво на Елена Пренџова и...

Култура 21.06.22 | 09:59

Изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ во КИЦ

Во Културно-информативниот центар во Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ од Србија. Тој ќе се претстави...

Култура 13.06.22 | 09:21

Чествување на поезијата на Коста Солев Рацин во КИЦ – Скопје

Културно информативниот центар Скопје вечер организира настан во чест на Кочо Рацин насловен „Чествување на поезијата на Коста Солев Рацин. Речиси осум децении од...

Култура 08.06.22 | 09:47

Промоција на интернационален зборник „Филозофија и филм“ денеска во КИЦ

Промоција на зборникот „Филозофија и филм“ на англиски јазик, второ издание од едицијата „Филмософија“ на Филозофското друштво на Македонија коешто произлезе од...

Култура 25.05.22 | 11:49

Концерт на квартетот „Инструментал“ вечерва во КИЦ

Со почеток во 19 часот и 19 минути утре во Салон 19:19 ќе се одржи концерт на квартетот „Инструментал“. Квартетот е формиран во 2013 година во Тетово и е составен од младите...

Култура 18.05.22 | 10:53

„Темплум“ ја промовира збирката раскази „Разнишан свет“ од Ирена Јурчева вечерва во КИЦ

На 18 мај, во Салонот 19:19 во КИЦ-Скопје, во 19:19 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Разнишан свет“ од Ирена Јурчева во издание на издавачката куќа „Темплум“ (www.templum.mk). Промоторка...

Култура 17.05.22 | 16:32

Претставата „Разведи ме/Две нијанси црвена“ во режија на Роберт Ристов вечерва гостува во КИЦ

Претставата „Разведи ме/Две нијанси црвена“ во режија на Роберт Ристов вечерва во 20 часот ќе гостува во Културно-информативниот центар – Скопје (Салон 19:19). Романтичната...

Култура 16.05.22 | 13:30

Изложбата на скулптури „Панта реи“ од Марјан Стојаноски од вечерва во КИЦ

Во Салонот Империјал 2 во Културно-информативниот центар – Скопје вечер ќе биде отворена изложба на скулптури насловена „Панта реи“ од академскиот уметник Марјан...

Култура 13.05.22 | 13:08

Промоција на „Осмото светско чудо“ од Јордан Плевнеш во македонскииот КИЦ во Тирана

Во присуство на повеќе гости од дипломатскиот кор, од јавниот и од културниот живот, меѓу кои и духовниот водач на бектешите Баба Монди, во Македонскиот културно-информативен...

Култура 11.05.22 | 09:24

Поетско читање со Јовица Ивановски, Елизабета Баковска и Тихомир Јанчовски во КИЦ

Во организација на Културно Информативниот Центар – Скопје, денеска во Изложбениот салон Империјал 1, ќе се одржи Поетско читање со македонските поети Јовица Ивановски,...

Култура 11.05.22 | 09:16

Вечерва во КИЦ премиера на претставата „Пациенти“

„Пациенти“ е насловот на најновата хит-комедија на Театарот Провокација, чија премиера ќе се одржи вечер во Културно информативен центар – Скопје, Салон 19:19. Комедијата...

Култура 10.05.22 | 09:16

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ во Софија

Денеска во КИЦ на Македонија во Софија, со почеток од 18:30 часот, ќе се одржи концертот „Музиката нема граници“ на Младинскиот оркестар при Центарот за Култура „Трајко...

Култура 03.05.22 | 14:10

Портретите на Сашо Димоски предизвикуваат емотивна реакција кај гледачите поради начинот на кој се направени и пристапот кон субјектите

Изложбата „12 плус еден“ на Сашо Димоски се состои од тринаесет портрети од кои 12 мажи и една жена. Портретна фотографија е една од темите на кои Сашо се навраќа во последниве...

Култура 16.03.22 | 09:30

Промоција на книгата „Во главата пишувам расказ“ од Елизабета Баковска и Сашо Димоски вечерва во КИЦ

Во Културно информативниот центар во Скопје (КИЦ) вечерва ќе биде промовирана книгата „Во главата пишувам расказ“ на авторите Елизабета Баковска и Сашо Димоски. Промотори...

Култура 20.12.21 | 09:16

Концерт на пијанистите Татја Чиковани и Дино Имери во Салон 19,19

Вечерва со почеток во 20 часот ќе се одржи концерт на врвните пијанисти Татја Чиковани (Норвешка) и Дино Имери во рециталниот простор Салон 19,19 (Културно Информативен...

Култура 07.12.21 | 08:57

Изложбите „МиниАРТура“ и „Мал формат“ во КИЦ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија под покровителство на Министерство за култура на Р. Македонија и Град Скопје, и во соработка со Културно Информативниот...

Култура 17.11.21 | 09:50

Списанието „Современост“ одбележува 70 години од постоењето

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ вечер во Големиот салон на Домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје ќе ја одбележи 70-годишнината од своето...

Култура 07.07.21 | 11:02

Промоција на книгата „(И)стории од долапот: избор од македонската народна еротика“ од Ана Мартиновска

Во среда, 7 јули 2021 година, во Културно-информативниот центар на Скопје, со почеток во 19.00 часот, ќе биде промовирана книгата „(И)стории од долапот: избор од македонската...