Ознака: КФОР
Балкан 01.07.21 | 10:13

Столтенберг доаѓа на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенерг се очекува денеска да допатува во Косово, во посета на меународнта воена мисија во земјата, КФОР. Според соопштенито на...

Балкан 17.05.21 | 23:50

Столтенберг: КФОР останува на Косово

Сите 30 членки на НАТО, вклучувајќи ги и Соединетите држави, се посветени на мисијата на КФОР на Косово и нема промена на мандатот за КФОР, рече генералниот секретар на...

Балкан 13.05.21 | 12:47

Вучиќ предупредува: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР од Косово, знаат ли што значи тоа по безбедноста на регионот?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување на КФОР и УНМИК од Косово, што...

Македонија 01.11.20 | 13:10

Првиот контингент македонски мировници во КФОР заминаа кон Косово

Првиот македонски контингент со 44 припадници на Армијата денеска од касарната „Кузман Јосифовски – Питу“ во Тетово, заминаа кон Косово, каде во следните шест месеци...

Македонија 16.10.20 | 15:25

АРМ од утре во прва мисија како членка на НАТО

Четириесет и четири на Армијата на Република Македонија, ротација составена од штабни офицери и вод за обезбедување, од утре ќе бидат дел мисијата на НАТО во Косово....

Македонија 28.07.20 | 22:25

Македонија испраќа армиски вод во КФОР на Косово

Владата на денешната 78. седница ја усвои Информацијата за учество на Република Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР. Владата го задолжи Министерството...

Балкан 18.04.20 | 19:54

КФОР потврди дека негови припадници се заразени од Ковид-19, а двајца вработени цивили починале

Меѓународните воени сили предводени од НАТО во Косово, КФОР, објавија денеска дека неколкумина нивни припадници резултирале со позитивни наоди на тестирањето за новиот...

Балкан 28.08.19 | 23:14

КФОР најави воени вежби на Косово

На официјалниот профил на Фејсбук КФОР најави дека припадниците на оваа мировна мисија во следните денови ќе одржат вежби на повеќе локации во Косово. КФОР продолжува...

Балкан 29.05.19 | 12:50

КФОР: Белград беше информиран за полициската акцијата во Косово, немаше изненадувања

Портпаролот на Меѓународните сили во Косово (КФОР), полковник Виченцо Грасо денеска изјави дека властите на Србија предвреме биле информирани за вчерашната полициска...

Балкан 28.05.19 | 10:35

КФОР излезе со свое соопштение за ситуацијата во Косово

КФОР потврди дека е во тек операција на Косовската полиција, која по налог на Обвинителството во Приштина се одвива на цело Косово. Операцијата на косовската полиција...