Ознака: КФОР
Балкан 23.01.24 | 20:59

Се засилуваат силите на КФОР: Најавено доаѓање на нови германски војници

Силите на НАТО на Косово (КФОР) го засилуваат својот контингент. Напролет во регионот ќе пристигнат дополнителни сили од Германија, а бројот на германски војници ќе...

Балкан 19.01.24 | 10:15

Хрватска испраќа свои војници на Косово

Втората воздушна единица на 40-от хрватски контингент е испратена на Косово и Метохија во рамките на мисијата КФОР. Во соопштението за медиумите нан хрватското министерство...

Балкан 15.11.23 | 18:37

Албанија во 2024-та ќе го зголеми бројот на војници во мисијата КФОР

Новоименуваниот амбасадор на Албанија во Косово, Петрит Маљај, изјави дека од 2024 година неговата земја ќе го зголеми своето присуство во Косово преку мировната мисија...

Балкан 06.10.23 | 22:19

НАТО: 200 британски војници пристигнаа на Косово

НАТО соопшти дека првиот контингент од 200 британски војници пристигнал на Косово како дел од КФОР. Ова распоредување доаѓа по конфликтот меѓу косовската полиција и...

Балкан 03.10.23 | 14:11

Мисијата КФОР најави дека го зголемува своето присуство во северно Косово и повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Мисијата на НАТО на Косово (КФОР) денеска соопшти дека го зголемува своето присуство и активност на северот на Косово и ги повика Белград и Приштина да го продолжат дијалогот...

Балкан 01.10.23 | 21:34

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето...

Балкан 29.09.23 | 14:32

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Косовскиот премиер Албин Курти одговори на изјавите на албанскиот премиер Еди Рама дека мировните сили на НАТО (КФОР) треба да ја преземат контролата врз северно Косово,...

Балкан 29.09.23 | 12:34

Рама: КФОР мора да ја преземе контролата врз северот на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека КФОР треба да ја преземе контролата врз северот на Косово, јавија медиумите. Тој смета дека „не само што мора под итно да се подигне...

Балкан 28.09.23 | 12:00

Галиени: КФОР не испрати дополнителни сили во северно Косово по инцидентите

Портпаролот на мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, полковникот Андреа Галиени изјави дека мисијата нема испратено засилување на косовскиот север, по нападот врз...

Балкан 27.09.23 | 11:17

Вучевиќ: Србија разочарана од реакцијата на КФОР на Косово

Србија е разочарана од реакцијата на КФОР, изјави српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ и оцени дека „многумина избрзуваат со заклучоци“ за она што се случи во...

Балкан 24.09.23 | 12:09

КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на косовски полицаец во северно Косово

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегле на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет во напад на засега непознати и...

Свет 17.08.23 | 18:05

Од октомври Турција ја презема командата со силите на КФОР на Косово

Турското Министерство за национална одбрана соопшти дека Турција ќе ја преземе командата со мисијата на НАТО во Косово (КФОР) од октомври оваа година. Портпаролот на...

Балкан 16.08.23 | 15:58

КФОР најави зголемено движење на војниците поради вообичаеното примопредавање на контингентите во Косово

Меѓународните мировни сили на Косово (КФОР) најавија дека во наредните денови ќе се зголеми движењето на војниците и возилата, поради вообичаената процедура на примопредавање...

Балкан 16.08.23 | 10:54

КФОР соопшти дека во наредните денови ќе се зголеми движењето на нивните возила и војници во Косово

Во наредните денови ќе се зголеми движењето на војниците и возилата на КФОР во рамките на Косово, поради вообичаената процедура на предавање на контингентите, соопштија...

Балкан 18.07.23 | 09:19

КФОР го предупреди Косово по купувањето на вооружените дронови од Турција

Мировните сили на Косово предводени од НАТО (КФОР) вчера ја предупредија Приштина по купувањето на турски вооружени беспилотни летала, потсетувајќи ја дека единствено...

Балкан 27.06.23 | 19:34

КФОР бара од „сите страни“ во косовско-српскиот спор да се воздржат од провокации

Мисијата на НАТО во Косово (КФОР) порача дека ќе продолжи да го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија, како единствен пат за постигнување долгорочна стабилност, јави...

Балкан 23.06.23 | 18:49

Српската армија испрати барање до КФОР да ги заштити Србите на Косово

Началникот на Генералштабот на српските вооружени сили, генерал Милан Мојсиловиќ денеска изјави дека испратил барање до командата на КФОР да преземе итни мерки за...

Балкан 16.06.23 | 10:04

КФОР соопшти дека не бил во областа каде што биле уапсени косовските полицајци

Мисијата на НАТО во Косово (КФОР) соопшти дека „не била во областа кога српската полиција уапсила тројца косовски полицајци“ и ги повика Косово и Србија веднаш да ги...

Балкан 16.06.23 | 09:06

КФОР соопшти дека не бил во областа каде што биле уапсени косовските полицајци

Мисијата на НАТО во Косово (КФОР) соопшти дека „не била во областа кога српската полиција уапсила тројца косовски полицајци“ и ги повика Косово и Србија веднаш да ги...

Балкан 15.06.23 | 10:37

Курти: Изненаден сум од толеранцијата и молкот на меѓународната заедница во однос на „акциите“ на Србија и од КФОР кој не излезе со официјално соопштение за местото каде што се случи киднапирањето

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека е изненаден од толеранцијата и молкот на меѓународната заедница во однос на „акциите“ на Србија, еден ден откако српската...