Ознака: кеси
Економија 04.12.21 | 10:19

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Заев и СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните, покачување на цената на кесите е парцијална мерка

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека новата мерка, за покачување на цената на кесите е парцијална и нема да го реши проблемот со загадувањето. Во време на голема инфлација во државата,...

Економија 03.12.21 | 10:00

ВМРО-ДПМНЕ: Покачувањето на цената на кесите нова глоба за граѓаните, Владата да ја преиспита мерката, парцијалните мерки нема да ја решат состојбата со загадувањето

Покачувањето на цената на кесите нова глоба на товар на граѓаните, Владата да ја преиспита мерката, најголем загадувач е индустријата која ги крши законите, се вели...

Калеидоскоп 02.12.21 | 18:24

На овие места пластичните кеси не се наплаќаат

По низата недоразбирања околу тоа кои кеси се забранети за употреба со новиот Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Министерството за животна средина...

Економија 01.12.21 | 17:17

Високата цена има за цел граѓаните да не купуваат кеси, вели министерот Нуредини

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, вели дека целта на воведувањето на цената од 15 денари за кесите за пазарење не е да се собираат пари од граѓаните, туку...

Економија 29.11.21 | 11:39

Од среда кесите во маркет ќе се наплаќаат по 15 денари

Од среда, 1 декември, ќе стапи во сила забраната за пластични кеси, односно ќе биде дозволена продажба само на биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15...

Економија 04.10.21 | 11:52

Пластичните кеси одат во историјата: Заев и Нуредини промовираа нови екоправила

Од 1 декември стапуваат во сила забранa за употреба на пластични кеси во трговијата и на пластични амбалажи во угостителските објекти во подрачјата заштитени со закон… Ова...

Свет 03.04.20 | 15:12

Пентагон купува 100.000 кеси за телата на умрените нод коронавирусот

Пентагон купува 100.000 пластични кеси, во кои планира да ги става телата на Американците кои ќе ја изгубат битката со коронавирусот. Овие кеси американската војска ги...

Калеидоскоп 02.03.20 | 15:43

Њујорк ја забрани употребата на пластични ќеси

Во сојузната држава Њујорк од синоќа стапи забраната за користиење пластични кеси. Продавници и супер маркетите во оваа сојузна држава не смеат да им даваат на купувачите...

Здравје 30.09.19 | 13:14

Пластичните вреќички за чај испуштаат микропластика во водата

Канадските истражувачи открија дека пластичните вреќички за чај испуштаат илјадници честички микропластика во водата, пренесува BBC. Голема количина на микропластика...