Ознака: казни
Црна хроника 23.03.21 | 21:35

Намалени казните на обвинетите за убиството на Саздо од 19 на 16 години

Намалување за три години добија обвинетите за убиството на Никола Саздовски – Саздо, од 19 на 16 години. Оваа вест ја потврди и адвокатот на семејството на Саздо, Ванчо...

Црна хроника 22.03.21 | 10:56

За прекршување на полицискиот час казнети 10 лица

Казнети се 10 лица кои не ја почитувале забраната за движење од 22 часот (21.03.2021) до 05 часот (22.03.2021), соопштија денеска од МВР. Во текот на изминатото деноноќие за мерката...

Црна хроника 17.03.21 | 22:07

Возачи внимавајте, секаде има засилени контроли, фрчат казни

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи...

Црна хроника 17.03.21 | 20:23

Галетановски, Темелковски и Каевски добија парична казна поради групирање на натпреварот Македонија-Данска

Неколку функционери кои во живо го гледаа натпреварот Македонија – Данска од трибините во салата „Борис Трајковски“, ќе мора да платат казна од по 500 евра. МВР утврди...

Црна хроника 17.03.21 | 11:02

Казни за непочитување на полицискиот за 11 лица, 558 за неносење маска

Од 22 часот (16.03.2021) до 05 часот (17.03.2021) констатирано е дека 11 лица не ја почитувале забраната за движење, информираа денеска од МВР. Во текот на изминатото деноноќие пак...

Црна хроника 14.03.21 | 10:43

Триесет и две лица не ја почитувале забраната за движење

Tриесет и две лица не ја почитувале забраната за движење во изминатото деноноќие, соопшти МВР. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на Република Македонија,...

Црна хроника 14.03.21 | 09:51

Во Скопје санкционирани 186 возачи, 68 за брзо возење, 14 без возачка

На територијата на град Скопје вчера изречени се вкупно 186 мерки, меѓу кои за непочитување на брзина на движење санкционирани се 68 возачи, 14 санкции се изречени за возење...

Црна хроника 13.03.21 | 10:25

Во Скопје 160 санкции за сообраќајни прекршоци, 21 за брзо возење

На територијата на град Скопје вчера изречени се вкупно 160 мерки. За непочитување на брзина на движење санционирани се 21 возач, осум санкции за возење без возачка дозвола,...

Црна хроника 11.03.21 | 10:01

МВР: 12 лица не го почитувале полицискиот час, 408 казни за неносење маска

Од вчера (10.03.2021) во 22 часот почна да се применува одлуката на Владата за ограничување на движењето на граѓаните во периодот до 05 часот наутро. Синоќа дел од раководството...

Црна хроника 10.03.21 | 11:12

Во Скопје казнети 64 казнети возачи

Во рамки на засилените сообраќајни контроли на територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден се изречени вкупно 164 казни. Меѓу нив за непочитување на брзината...

Црна хроника 10.03.21 | 10:21

Парични казни и затвор за непочитување на полицискиот час

Парична казна или затвор до една година за физички лица, а парична казна до 30 милиони денари за правни лица, предвидува Кривичниот законик за непочитување на полицискиот...

Црна хроника 04.03.21 | 10:24

Од 245 казнети возачи вчера во Скопје, 35 биле без возачка

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 245 мерки, вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли, од кои 35 санкции биле за возење без возачка дозвола. Меѓу...

Црна хроника 28.02.21 | 11:26

Во Скопје 78 возачи казнети за брзо возење, 26 за возење без дозвола и 19 за возење под дејство на алкохол

Вкупно 269 сообраќајни мерки се изречени во текот на вчерашниот ден на територијата на Град Скопје, меѓу кои 78 за непочитување на брзина на движење. Од МВР денеска информираа...

Скопје 25.02.21 | 11:38

Инспектори ќе казнуваат ако некој им фрла смоки на животните Скопје ЗОО

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе...

Црна хроника 22.02.21 | 10:51

Во меѓувреме – Казнети 468 лица за неносење маска

По однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 468 прекршоци во текот на вчерашниот ден на територијата на Република Македонија, информираат...

Црна хроника 19.02.21 | 14:07

Пешаците на мета на полицијата, само вчера казнети 249 граѓани

На територија на целата држава вчера беше спроведена акциска контрола за прекршоците што ги прават пешаците, при што беа изречени вкупно 249 мерки, од кои 166 за небезбедно...

Црна хроника 12.02.21 | 10:05

Македонија ќе плати отштета на семејства на двајца Роми кои умреле во затвор

Владата ќе плати вкупно 24.000 евра на семејствата на двajцa мажи Роми кои умреа под сомнителни околности додека беа во затвор во 2017 година, соопшти Европскиот центар за...

Црна хроника 10.02.21 | 09:44

МВР: Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 290 мерки

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.02.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град...

Црна хроника 05.02.21 | 16:09

Утрово беа приведени, а сега се казнети: Aдминистраторите на „Јавна соба“ си го добија заслуженото

На Д.К. и М.П., осомничени за кривичното дело „производство и дистрибуција на детска порнографија“, им е определена мерка притвор во траење од 30 дена, соопшти Основниот...

Црна хроника 31.01.21 | 09:27

Казнети 124 возачи во Центар и Илинден, 17 од нив возеле пијани

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.01) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На териториите на Општина Центар...