Ознака: казни
Црна хроника 09.04.20 | 10:18

Приведени 62 лица, за време на полицискиот час

Од вчера на целата територија на државата започна да се применува ограничување на движењето во периодот од 16:00 до 05:00 часот. Во текот на изминатото деноноќие, вкупно...

Црна хроника 01.04.20 | 15:42

Во Радовиш 11 лица не го почитувале полицискиот час, засега нема заболен од Ковид 19

Радовишкото обвинителство обвини 11 лица за непочитување на одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Македонија, соопштија од Јавното...

Црна хроника 01.04.20 | 13:56

Казнени налози за петмина кумановци за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против пет лица за сторено кривично дело – непостапување според здравствените...

Црна хроника 24.03.20 | 13:49

Отворена кафана и прекршување на самоизолација – три пријави против кумановци денеска

Основното јавно обвинителство – Куманово до Основниот суд во Куманово достави предлози за издавање на казнен налог за три лица што сториле кривично дело „непостапување...

Црна хроника 19.12.19 | 13:29

Тројца адвокати во случајот „ТНТ“ казнети со по 2.000 евра

Тројца адвокати вклучени во случајот „ТНТ“ се казнети со по две илјади евра казна заради одолговлекување на постапката на денешното рочиште. Казнети се адвокатите...

Црна хроника 15.11.19 | 09:24

Четворица повредени во три сообраќајки во Скопје

Четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во три од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет сообраќајни...

Сервиси 14.11.19 | 13:08

Од утре МВР ќе казнува, возачи внимавајте!

МВР ги информира граѓаните дека во периодот од 15 ноември до 15 март треба задолжително да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот...

Балкан 13.11.19 | 16:13

Построги казни за силување и педофилија во измените во грчкиот Кривичен законик

Построги казни за педофилија, силување и за криумчарење нелегални мигранти вклучуваат, меѓу промените во Кривичниот законик на Грција, за кои денеска расправа грчкиот...

Сервиси 06.11.19 | 22:16

Подгответе ја зимската опрема во возилата, казните се големи

Оо 15 ноември почнува да важи обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упати апел...

Свет 25.10.19 | 11:38

Нови правила: Поголеми казни за трговците кои ќе ги измамат потрошувачите

Трговците и производителите на храна кои ќе ги измамат потрошувачите се соочуваат со поголеми казни од средината на декември, а ветеринарните, земјоделските и другите...

Црна хроника 19.10.19 | 11:47

Над 140 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР на 18.10.2019 во периодот од 06.00 до 24.00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината...

Црна хроника 13.10.19 | 10:35

МВР лови прекршоци: За само неколку часа во Скопје казнети 200 возачи!

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 12.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи...

Црна хроника 29.09.19 | 10:50

Полицијата казнува: Санкционирани се 28 пијани возачи

Полицијата во Скопје од 23:00 часот синоќа до 05:00 часот утрово спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. Во акцијата...

Економија 11.09.19 | 22:50

Казни за тие што ќе земат субвенции за инвертер, а пак ќе се греат на дрва

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките...

Скопје 01.09.19 | 10:00

Казнети 46 моторџии ноќеска во Скопје

Санкционирани се 46 моторџии и изречени се им мандатни казни во акциската контрола што ја спроведе Одделението за безбедност на патниот сообраќај синоќа од 20 часот...

Црна хроника 19.08.19 | 10:36

Викендов казнети 200 возачи за брзо возење низ Скопје

Во текот викендов превземени се мерки и активности и констатирано е дека 201 возачи управувалe возило со брзина поголема од дозволената, соопшти МВР. Од сообраќај се исклучени...

Црна хроника 18.08.19 | 10:17

Над 200 казнети возачи синоќа во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје синоќа во периодот од 22:00 до 4:00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи...

Балкан 06.08.19 | 13:14

Астрономски казни во Грција ако пушите и возите истовремено

Новите закони во Грција предвидуваат драконски казни за пушење додека возите. Возачите на приватни возила кои пушат додека возат во Грција, а во возилото имаат дете...

Балкан 05.08.19 | 16:33

Нови прописи за возачите во Грција, казни и до 3.000 евра

Со парична казна од 1500 евра и одземање на возачката дозвола за еден месец може да се соочат таксистите, возачите на автобуси и возачите на секаков вид јавни возила во...

Црна хроника 28.07.19 | 12:42

Над 200 казнети возачи во Скопје за брзо возење и алкохол

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи во периодот од 06.00 до 24.00 часот, спроведе контрола на брзина на движење на моторни возила....