Ознака: казна
Економија 08.04.22 | 22:28

Деаноски: Да сум премиер, би ги разрешил сите министри што не исплатија минимална плата

Задоволни сме од одзивот во прекинот на работата. Станува збор за околу 13 до 14 илјади вработени. Денеска немаше притисоци, рече претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе...

Црна хроника 05.04.22 | 13:10

Сексуално ги вознемирувал малолетните девојчиња: 20 години затвор за прилепскиот џудо тренер

На 20 годишна казна затвор е осуден прилепскиот џудо тренер Рубин Пеески, обвинет за обљуба на 4 малолетни девојчињa кои ги тренеирал во неговиот џудо клуб. Исто така,...

Ракомет 31.03.22 | 15:55

РФМ: Вардар 1961 парично казнет, суспензија за Стоилов

Актуелниот шампион Вардар 1961 е парично казнет поради слаба организација на саботното прволигашко дерби против Еурофарм Пелистер, а капитенот на „црвено – црните“...

Естрада 28.03.22 | 14:39

Конор Мек Грегор уапсен поради насилно возење

Конор Мек Грегор бешее уапсен, а возилото му е запленето по опасното возење во Даблин, според извештаите на ирската полиција … Според „Ириш Индипендент“, суперѕвездата...

Свет 15.03.22 | 12:31

Зеленски потпиша закон: 15 години затвор за соработка со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон според кој секој соработник на „државата агресор – Русија“ може заврши во затвор, информира првиот заменик-претседател...

Останати спортови 08.03.22 | 09:15

Стигна казната за кршењето на рекетот на Зверев

Германскиот тенисер Александар Зверев доби суспензија од осум недели и парична казна од 25.000 долари поради неспортско однесување, објави официјалниот сајт на АТП. Двете...

Црна хроника 01.03.22 | 09:52

Добил еден месец забрана за возење зошто кренал 1км/час над дозволената брзина

Македонец кој на автопатот Гостивар-Тетово возел со брзина од 101 км/ч, доби забрана за управување со моторно возило од 30 дена. Дозволената максимална брзина на магистралниот...

Калеидоскоп 23.02.22 | 15:08

Добил казна затвор 10 месеци бидејќи за други примал вакцини против ковид

Човек кој во Словенија се вакцинирал против Ковид-19 во име на други лица во период од два месеца за тие да добијат лажни ковид-сертификати е осуден на 10 месеци затвор...

Економија 13.02.22 | 10:56

Гевгеличанец со кредит отворил ресторан, финансиска полиција го казнила 7.000 евра и забрана за работа за лажен сертификат на гостите

Гевгеличанец, еснаф, зел кредит за да отвори ресторан, пишува Јован укузел на својот фејсбук профил. Вработил луѓе, делел плата. Му се паркира финансиска полиција, му...

Скопје 09.02.22 | 22:48

За пет часа 71 возач добија казни за непропуштање на пешаци во Скопје

Денеска во периодот од 15.00 до 20.00 часот на територија на СВР Скопје спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците...

Останати спортови 16.01.22 | 15:52

Не само депортација: Ѓоковиќ мора да плати и 500.000 долари казна

Новак Ѓоковиќ ја загуби битката со судот, а го чека сериозна санкција. Според австралиската новинарка која ги следи правните случувања во таа земја, Карен Свејни, Ѓоковиќ...

Ракомет 15.01.22 | 12:01

ЕХФ изрече парична казна за македонската ракометна репрезентација поради различна боја на чорапите на репрезентативците

Европската ракометна федерација (ЕХФ) и изрече парична казна на македонската репрезентација во износ од 2.000 евра поради прекршување на протокол поврзан со опремата...

Балкан 13.01.22 | 23:41

Невакцинираните Грци имаат уште три дена да примат прва доза или ќе мора да плаќаат казна

Граѓаните на Грција имаат уште неколку дена да одлучат дали ќе примат вакцина против Ковид, зашто во спротивно ќе следуваат казни. Невакцинираните Грци кои навршиле...

Црна хроника 10.01.22 | 10:19

Од 114 казни во Скопје 30 биле за брзо возење, а 20 за возење без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот при што на територија на град Скопје...

Црна хроника 26.12.21 | 11:17

Не можел да оди, ама возел: Битолската полиција фати возач со 4,28 промили алкохол!

4,28 промили полицијата измерила синоќа кај возач на територија на СВР Битола. Како што соопштија од МВР во текот на вчерашната вечер (25/26.12.2021) во периодот од 20.00 до 02.00...

Скопје 15.12.21 | 11:25

Казна од 88 илјади евра за нелегално фрлање отпад во Скопје

Инспекторатот за животна средина на Град Скопје во рамки на новите заложби на Град Скопје за зголемена контрола и инспекциски надзори со цел заштита на животната околина...

Македонија 01.12.21 | 13:14

Филипче: Што ќе се случи со работници кои не можат да го издржат товарот да прават тестови, а не сакаат да се вакцинираат?

Засега нема да се спроведува задолжителната вакцинација кај здравствените работици против ковид-19 и мерката која беше планирана за вработените во државната администрација,...

Македонија 24.11.21 | 15:02

„Беса Транс“ е казнета со 6.000 евра за непочитување на ковид протоколите

Од четири кривични пријави поднесени против Беса Транс за непочитување на ковид протоколи три се завршени а еден предмет е активен, велат за Телма од Кривичниот суд. Обвинителството...

Македонија 17.11.21 | 08:36

Хајредини: Откако Маричиќ го прочисти судството, Кичеец доби казна под законскиот минумум

Политичкиот аналитичар и поранешен министер, Џевдет Хајредини, ја коментира судската одлука на Зоран Милевски Кичеец кој доби казна под законски предвидениот минимум...

Кошарка 03.11.21 | 15:30

За навреда кон Перо Антиќ МЗТ Скопје Аеродром казнет со 300.000 денари

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром жестоко реагираше, оценувајќи ја без преседан одлуката на Дисциплинската комисија (ДК) на Кошаркарската федерација (КФСМ), која...