Ознака: Казахстан
Свет 06.01.22 | 09:24

САД го осудија насилството во Казахстан и повикаа на воздржаност

Соединетите Американски Држави го осудија насилството и вандализмот во Казахстан. Стејт департментот ги повика демонстрантите и властите во централноазиската земја...

Свет 05.01.22 | 16:58

Претседателот на Казахстан најави „строг“ одговор на масовните протести

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, денеска се обрати до граѓаните на својата централноазиска земја зафатена со немири, при што вети „строг“ одговор на...

Свет 05.01.22 | 10:30

Владата на Казахстан поднесе оставка по протестите заради цената на горивата

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев денеска ја прифати оставката на владата, соопшти неговиот кабинет по протестите против владата, предизвикани од зголемувањето...

Свет 04.01.22 | 08:54

Протести во Казахстан поради зголемување на цената на природниот гас

Поради зголемувањето на цената на природниот гас во повеќе градови во Казахстан беа организирани протести. Цената на природниот гас е зголемена за 50 проценти поради...

Свет 27.12.19 | 13:25

Извлечено бебе од под остатоците на авионот кој се урна во Казахстан

Од авионот кој утрово се урна во Казахстан, во кој според најновите информации загинаа 12 лица, спасувачите извлекле бебе. Леталото во кое имало 93 патници и пет членови...

Свет 27.12.19 | 11:08

Се урна авион во Казахстан при полетувањето, загинаа најмалку 15 лица

Казахстански авион со 98 патници се урна рано утринава непосредно по полетувањето, а официјални лица наведуваат дека досега се загинати најмалку 15 лица. Најмалку 66 лица...

Свет 27.12.19 | 09:56

Се урна авион во Казахстан, над 15 загинати и педесетина повредени

Казахстански авион со 98 патници се урна рано утринава непосредно по полетувањето, а официјални лица наведуваат дека досега се загинати најмалку 15 лица. Властите наведуваат...

Калеидоскоп 08.11.19 | 09:19

Џентлменска тепачка: Го претепа, ама не дозволи да го убијат

Снимка од тепачка во Казакстан пред влез на зграда покажа како изгледа кога го потценуваш противникот и што значи да се задеваш со погрешна личност. Имено крупен маж...

Калеидоскоп 30.09.19 | 12:43

14-годишно девојче почина од нешто што сите го прават пред спиење!

Четиринаесетгодишно девојче починало во Казахстан откако го оставила својот „паметен телефон“, над креветот, приклучен за да се наполни преку ноќ. Се верува дека девојчето...

Свет 19.08.19 | 22:04

Видео покажува како се местат избори во Казахстан

На социјалните мрежи кружи видое кое покажува како се местат избори во Казахстан. Според она што може да се види од видеото е поточно, што и да се напише на гласачкото...

Култура 12.07.19 | 09:42

Ексклузивни раритетни предмети и Златниот човек, симболот на Казахстан се дел од излобжата отворена вчера во Археолошкиот музеј

Во присуство на голем број гости и посетители, вчера во Археолошкиот музеј на Македонија свечено беше отворена изложбата „Великата Степа: историја и култура“, која...