Ознака: катар
Свет 08.06.20 | 16:55

Министерот за надворешни работи на Катар за блокадата: Не наоѓаме јасни причини за наметнување на оваа блокада

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Катар, Шеик Мохамед бин Абдул Рахман Ал Тани во интервју за Ал „Џезеира“  говори за тригодишната блокада која е наметната...

Свет 05.06.20 | 15:48

Катар останува посветен на борбата против ИСИС во Сирија и Ирак

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Катар Шеик Мохамед бин Абдулхман Ал-Тани на состанокот на Глобалната коалиција за борба против ИСИС истакна дека и...

Македонија 19.05.20 | 17:44

На Скопскиот аеродром пристигна донација од Катар за справување со Ковид-19

На Скопскиот аеродром денеска пристигна донација од Катар за справување на земјава со Ковид-19. Донацијата ја пречекаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи...

Свет 15.05.20 | 12:58

Три години затвор во Катар за неносење маска или казна 49 илјади евра

Катарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од недела во земјата е задолжително носењето маски на отворено, а оние кои нема да ја почитуваат оваа обврска...

Фудбал 24.09.19 | 11:46

Чави: Системот во Катар функционира подобро отколку во Шпанија

Легендата на Барселона, сега тренер на Ал-Сад, Чави, призна дека се чувствува поудобно во Катар отколку дома. Во Шпанија ќе се одржат избор по четврти пат за четири години. Сега...

Фудбал 16.09.19 | 15:25

Марио Манџукиќ си најде нов клуб, се сели во Катар

Катарскиот клуб Ал Гарафа ќе биде следната дестинација на Хрватот Марио Манџукиќ. Тој веќе бил виден во тренинг центарот на новиотк клуб, а го напушта Јувентус разочаран...

Свет 25.08.19 | 19:16

Посини асфалтот во Доха

Улиците во главниот град на Катар, Доха, се фарбаат во сина боја во рамките на пилот-проектот против екстремните жештини, јавува Национална географија.  Температурата...

Фудбал 13.02.19 | 13:05

Eто професионално ќе игра фудбал и на 38 години

Африканската фудбалска легенда, Самуел Ето, нема намера да замине во пензија, па тој ќе игра фудбал и во 38 година од својот живот. Напаѓачот во моментов ги брани боите...

Фудбал 29.01.19 | 11:56

Пандев на маса има богата понуда од Катар

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев доби уште една богата понуда за да ја напушти Италија. Се работи за понуда од околу 4 милиони евра по...

Калеидоскоп 21.01.19 | 10:38

Македонец ги забавува патниците на аеродромот во Катар, тој е атракција со неговите мелодии

30- годишниот Христијан,кој живее во Мелбурн, веќе подолго време е атракција на аеродромите низ целиот свет. Младиот музичар на светските аеродроми со својата изведба...