Ознака: катар
Свет 15.02.23 | 09:10

Контејнерите од Мундијалот патуваат за Турција

Катарскиот Фонд за развој најави дека преку донација ќе им помогне на преживеаните во погодените подрачја од катастрофалниот земјотрес во Турција да најдат привремено...

Свет 18.12.22 | 11:31

Зеленски лут на ФИФА – не му дозволи да се обрати пред вечерашното финале во Катар

ФИФА не му дозволи на украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео-порака да се обрати пред денешното финале на Светското првенство во фудбал во Катар. Неговата...

Фудбал 14.12.22 | 22:12

Заврши фудбалската бајка за Мароко, Франција се пласираше во финалето на СП во Катар

Франција е вториот финалист на Светското фудбалско првенство 2022. „Триколорите“ вечерва во Ал Хор ја оправдаа улогата на фаворит во полуфиналето со Мароко славејќи...

Фудбал 12.12.22 | 10:55

Почина фоторепортер на Мундијалот во Катар под неразјаснети околности

Уште еден новинар ненадејно почина додека известуваше од Светското фудбалско првенство во Катар, само 48 часа по смртта на Грант Вол. Катарскиот фоторепортер Халид ал-Мислам,...

Фудбал 09.12.22 | 14:52

Катарски милионер покани новинарка во неговото Ламборгини и ѝ подари вреден пакет

Дописничката на ЕСПН и радио програмата Перос де Кале, аргентинската новинарка Софија Мартинез известувала во живо од Светското првенство во Катар кога ѝ пришол катарски...

Фудбал 07.12.22 | 09:04

Жешка поддршка за „коцкестите“: Ова е хрватската навивачка која ги предизвикува правилата за облекување во Катар

Репрезентацијата на Хрватска е на добар пат на Светското првенство во Катар да го повтори успехот од минатиот Мундијал, кога играше во финалето. Откако ја совладаа Јапонија...

Фудбал 04.12.22 | 21:07

Базата на српската репрезентација во Катар како „хотел промаја“

Познатиот јутјубер Чода, низ видео покажа дел од хотелот во Катар каде што престојуваа српските фудбалери за кои заврши Светското првенство (СП), откако беа елиминирани...

Свет 29.11.22 | 20:47

На Германците сега не им пречат „човековите права“: Катар и Германија склучија 15-годишен договор за снабдување со гас

Катар и Германија потпишале 15-годишен договор за снабдување на Германците со природен течен гас. Овој договор доаѓа во услови на глобална енергетска криза предизвикана...

Фудбал 21.11.22 | 15:36

Новинарка ја ограбиле во Катар, па полицијата ја прашала каква казна сака за крадецот

Аргентинската новинарка Доминик Мецгер била ограбена додека известувала во живо од Миндијалот во Катар. Нејзе и бил украден новчаник во кој имало документи, картички...

Фудбал 20.11.22 | 18:33

Еквадор води со 2-0 против Катар на полувремето, јунак е Валенсија

Енер Валенсија по се изгледа ќе биде јунак на Еквадор откако во моментов го постигнува својот втор гол на отворањето на СП во Катар. Екипата на Еквадор води против домаќинот...

Балкан 20.11.22 | 16:46

Вучиќ во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Не знам дали ќе успееме или не, но одиме да победиме, би сакал да се сретнеме со Хрватите во четвртфиналето, тие имаат фантастична репрезентација, стара, искусна, но мислам...

Музика 16.11.22 | 16:06

Род Стјуарт одбил милионски хонорар за настап во Катар

Британскиот рок-пејач Род Стјуарт откри дека одбил да настапи во Катар, иако му биле понудени повеќе од еден милион долари за гостувањето. Рокерот во интервју за „Сандеј...

Свет 07.11.22 | 11:11

Катар со осуда за Германија поради двојни стандарди во однос на критиките за човековите права

Германската критика на политиката за човекови права на Катар во пресрет на Светското фудбалско првенство изгледа лицемерна, изјави министерот за надворешни работи...

Фудбал 29.08.22 | 19:05

Првиот човек на ФИФА ветува безбеден Мундијал за навивачите

Безбедноста на претстојното Светско фудбалско првенство, на кое домаќинот Катар се очекува да прими два милиони посетители од странство, ќе биде „многу строга“, бидејќи...

Црна хроника 30.06.22 | 15:24

Синот на катарскиот амбасадор нападнат вербално и физички од тренерот по фудбал

Синот на катарскиот амбасадор во земјава Јасим бин Абдул Хамид Ал-Тани бил нападнат вербално и физички од тренерот по фудбал, дознава Република. Според наши информации...

Фудбал 21.06.22 | 09:17

На Мундијалот во Катар ќе биде забранет сексот надвор од брак: Седум години затвор за една ноќ страст

На Мундијалот во Катар 2022, првпат во историјата ќе има забрана за практикување секс. Како што пишува „Дејли стар“, сексуалните средби надвор од бракот за време на Светското...

Фудбал 01.04.22 | 17:04

Протест пред седиштето на ФИФА: Истоварени 6.500 топки за загубените животи во Катар

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денес во Доха ќе ги извлече групите за Светското првенство, кое во ноември и декември ќе се одржи во Катар. Оваа егзотична земја...

Свет 27.03.22 | 14:41

Катар: На Европа ѝ се потребни пет до седум години за да го замени рускиот гас

Катарскиот министер за енергетика Ал Каби вчера на меѓународниот форум во Доха најави дека на Европа ќе и требаат пет до седум години за да го замени рускиот гас, пренесе...

Фудбал 07.03.22 | 17:01

Ако Русија не игра за СП во Катар, нема да се одржи ниту Мундијалот, порача Путин

Како што продолжуваат воените дејствија во Украина по инвазијата на Русија, така од ден на ден се зголемуваат мерките и исклучувањата на руските спортисти од сите светски...

Свет 30.01.22 | 20:31

Катар ја одобри употребата на вакцината на Фајзер за деца

Катарското Министерство за здравство ја одобри употребата на вакцината на Фајзер/Бионтек за деца на возраст од пет до 11 години, соопштија денеска катарските власти. Претходно...