Ознака: Каталонија
Калеидоскоп 17.07.20 | 12:56

Барселона воведува нови мерки за спречување на ширењето на вирусот

Каталонските власти воведоа нови мерки во Барселона во петокот, во обид да го спречат ширењето на коронавирусот, откако заразата одново избувна во градот. Министерот...

Свет 04.07.20 | 22:00

Повторно во карантин се над 200 000 луѓе во регион во Каталонија

Властите на шпанската покраина Каталонија решија да стават во карантин 200 000 луѓе во регионот Сегрија, поради значително зголемување на бројот на нови инфекции со коронавирус,...

Свет 12.11.19 | 16:47

Каталонскиот Парламент усвои Резолуција за самоопределување

Каталонскиот регионален Парламент денеска усвои Резолуција со која на каталонската Влада и даде одобрување за продолжување на процесот за отцепување од Шпанија, иако...

Свет 07.11.19 | 10:08

Цела Шпанија на нозе, каталонските новинари наречени терористи

Цела Шпанија се крена на нозе и остро ги осуди плакатите што беа излепени низ Барселона на кои новинарите се нарекуваат „терористи“. Кон осудите се приклучи и премиерот...

Свет 28.10.19 | 16:32

Kaталонците чекаат во ред за да „признаат“ дека учествувале во подготовка на референдумот за незавинсност

Стотици лица стојат во редови пред судовите во Каталонија за доброволно да признаат „вина“ за организирање и учествување во референдумот за независност во 2017 година,...

Свет 27.10.19 | 17:34

Во Барселона протест и контра протест за и против независноста на Каталонија

Околу 80.000 луѓе се собраа денеска во Барселона на митинг за поддршка на шпанското единство, и против сепаратистичките аспирации во Каталонија што доведоа до најтешка...

Свет 19.10.19 | 23:59

Мадрид нема да преговара со Тора

Шпанската Влада го одби повикот на каталонскиот лидер Куим Тора за нови преговори. Привремениот премиер на Шпанија, Педро Санчез изјави дека Тора прво мора недвосмислено...

Свет 18.10.19 | 20:31

Стотици илјади луѓе на улиците, Барселона и вечерва гори

Демонстрантите во центарот на Барселона вечерва, на петтиот ден од демонстрациите организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските сепаратисти, се...

Свет 14.10.19 | 17:12

Шпанскиот премиер е дециден дека каталонските сепаратисти мора да ја отслужат казната

Шпанскиот технички премиер Педро Санчез изјави денеска дека затворските казни изречени за каталонските сепаратисти мора да бидат извршени. Тој во телевизиското обраќање...

Свет 12.10.19 | 19:55

На каталонските сепаратисти им се заканува 15-годишна затворска казна

Врховниот суд на Шпанија планира да ги казни лидерите на каталонските сепаратисти на максимумални 15 години затвор за организирањето на неуспешниот обид за прогласување...

Свет 02.07.19 | 15:14

Каталонија врие на 43 степени!

Големиот топлотен бран што периодов ја зафати Европа деновиве силно се чувствува и во Шпанија. Рекордна тепмература од 43 степени измерени се во градот Лерида, во Каталонија,...

Фудбал 17.05.19 | 14:33

Меси го прими признанието Крстот на Свети Ѓорѓи, но ги разочара Каталонците

Лионел Меси го доби најголемото признание на Владата на Каталонија, Крстот на Свети Ѓорѓи, кое се доделува од 1981 година. Сепак, тој со своето однесување на гала вечерата...

Свет 16.03.19 | 20:50

Прв марш за поддршка на каталонските лидери во Мадрид

Неколку илјади луѓе се собраа денеска на протестен марш во Мадрид во знак на поддршка за каталонските политичари и активисти на кои им се суди пред шпанскиот суд поради...

Свет 21.02.19 | 12:12

Приврзаници на независноста на Каталонија блокираа патишта

Неколку илјади приврзаници на независноста на Каталонија денеска ги блокираа главните сообраќајници – автопатишта, улици и железнички пруги ширум тој шпански регион. Генералниот...