Ознака: карта
Сервиси 01.08.22 | 22:09

Карта на најважните луѓе во светот: Од Македонија се Мајка Тереза, Тоше,Глигоров, Калиопи, Рацин

Истражувачот и географ на Mapбокс Топи Тјуканов направи мапа во која се вклучени сите најважни личности и местата каде што е родени. Така најпознато име во Србија е Новак...

Свет 11.07.22 | 13:04

Мицотакис бара од Ердоган одговори за картата со грчките острови на коалициониот партнер

За мапата на Турција во која се вклучени дел од грчките острови со која се фотографираше претседателот на Партијата за националистичко движење Девлет Бахчели на средбата...

Свет 18.04.22 | 13:18

Британија ја објави новата воена карта на Украина

Британското Министерство за одбрана објави нова воена карта на Украина. Како што можете да видите, исто како и последните денови, најжестоките борби се водат во областа...

Здравје 25.11.21 | 18:29

Објавена нова корона-карта на Европа: Без зелена зона

Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ) објави нова корона-карта на Европа, која ја ажурира секој четврток. На неа, ситуацијата е многу лоша и официјално...

Свет 11.11.21 | 15:06

Новата епидемилошка карта покажува дека е критично во средна и источна Европа

Европскиот центар за контрола и превенција од болести (ECDC) денеска објави нова мапа на која е прикажана епидемиолошката состојба во земјите од ЕУ. Овој центар секој...

Свет 09.09.21 | 21:28

Објавена најновата корона-карта на Европа со ризичните региони од Ковид-19

Европскиот центар за превенција и контрола на болести ја ажурираше картата која прикажува 14-дневна зараза на 100.000 жители, па така ги рангира регионите од поединечни...

Свет 02.09.21 | 14:59

Растат црвените зони на новата корона мапа на Европа

Епидемиолошката карта за Европа на ECDC се објавува секоја недела врз основа на инциденцата од 14 дена и процентот на позитивни тестови во вкупниот број тестирани. Црвената...

Калеидоскоп 22.08.20 | 15:03

Како не ви е срам: Едно Магаро 200 денари

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен постот на фејсбук во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари на врвот...

Свет 27.01.20 | 21:36

Следете во живо: Картата која го прикажува бројот на заразени и починати од корона вирусот

Ширењето на смртоносниот вирус може да се следи секоја минута во реално време. Експертите од Center for Systems Science and Engineering (CSSE) од Универзитетот Џонс Хопкинс во САД развиле...

Калеидоскоп 14.03.19 | 23:46

Изберете карта и откријте што ви носи иднината

Дали сакате да дознаете што носи иднината? Тоа можете да го искористите за своја предност. Внимателно погледнете ги трите карти и изберете ја својата, според интуицијата....

Астро 10.12.18 | 12:31

Дознајте што открива вашиот број на раѓање за вас

Од датумот на раѓање можете да го дознаете вашиот број, кој ја опишува вашата личност, одредува во што сте добри и за што сте талентирани, но и нагласува што треба да промените. За...