Ознака: карневал
Македонија 13.01.21 | 22:10

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било...

Македонија 13.01.21 | 16:47

Историјата во Вевчани се повторува: Власта ги цензурира слободната мисла и сатирата

Историјата во Вевчани се повторува. Како пред 33 години, така и сега, власта удри по Вевчани и вавчанци. Денеска полицијата се обиде да го спречи Карневалот кој се одржува...

Македонија 13.01.21 | 15:47

Скандал во Вевчани: Полицијата апси во обид да го спречи карневалот

Вевчанци се обидоа и годинава да останат доследни на традицијата. И покрај забраните за групирање тие и годинава ги ставија маските. И покрај тоа што вевчанци се обидоа...

Калеидоскоп 26.09.20 | 22:45

За прв пат по 100 години, најпознатиот карневал во светот нема да се одржи

За прв пат по повеќе од 100 години, властите на Рио де Жанеиро го одложија славниот карневал поради пандемијата на коронарниот вирус. Карневалот беше закажан за февруари...

Вести 28.02.20 | 10:49

Откажани карневалите во Струмица и Прилеп

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март...

Македонија 28.02.20 | 09:32

Денеска ќе се знае дали ќе се откаже и прилепскиот карневал за Прочка

Во Прилеп за денеска напладне е закажана итна седница на Советот со единствена точка на дневниот ред – донесување одлука за откажување на 19. Mеѓународен карневал „Прочка...

Свет 24.02.20 | 19:02

Најмалку 30 повредени откако автомобил влета во карневалска поворка во Германија

Најмалку 30 лица се повредени денеска кога автомобил влетал во карневалската поворка во градот Фолксмарсен, во западниот дел на Германија, соопшти полицијата, додавајќи...

Свет 23.02.20 | 15:25

Коронавирусот ги откажа последните два дена од Венецијанскиот карневал

Последните два дена од Венецијанскиот карневал, кој привлече туристи од целиот свет, се откажани проади коронавирусот, изјави гувернерот на тој регион, Венето Лука...

Калеидоскоп 10.02.20 | 09:19

„Игра, љубов, лудории“-почна карневалот во Венеција

Прочуениот Карневал во Венеција, денеска е отворен со темата „игра, љубов и лудории”, само неколку месеци по катастрофалните поплави што го погодија овој италијански...

Култура 13.01.20 | 17:44

Катица, Боки 13, Фатиме главни фаци на Вевчанскиот карневал

Над стотина маски и илјадници гости од Македонија и од странство дојдоа денеска на традиционалниот Вевчански карневал по вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани што...

Култура 19.09.19 | 10:04

Карневалски групи од Струмица и Радовиш на карневал во Брач

Kарневалската група „Кико Стил” со маските „Златните потковици” и „Белите Соколи”, ООУ „Маршал Тито”-Струмица со маската „На бишка џнгрлак” и балетското студио...

Калеидоскоп 09.03.19 | 21:47

„Време е! Нека почне Струмичкиот карневал”, објави кралот

„Време е! Нека почне Струмичкиот карневал”, објави кралот и почна карневалот. Кралската свита, во која беа принцот и принцезата, придружувани од Струмичките мажуретки...

Живот 09.03.19 | 16:07

Хрватската претседателка хит на пролетните карневали

Изминатиот период во приморските хрватски градови се одржаа повеќе пролетни карневали, на кои имаше разни хумористично-сатирични перформанси, но и ,,шеги“ кои ги налутија...

Култура 02.01.19 | 13:29

„Архангел“ и „Галија“ годинава настапуваат на Вевчанскиот карневал

Рок групите „Архангел“ и „ Галија“, како и познати диџеи ќе бидат дел од програмата на Вевчанскиот карневал што ќе се одржи од 12 до 14 јануари во Вевчани. Во рамки на...