Ознака: капитол
Свет 15.07.22 | 18:59

Тајната служба на САД избришала пораки поврзани со упадот во Капитол

Владин ревизор ја обвини тајната служба на САД (УССС) дека избришала пораки датирани од 5. и 6 јануари 2021, откако равизорот ги побарал како дел од истрагата за упадот во...

Скопје 12.03.22 | 13:34

Муцунски: Со „Лајка“ бараме начини за хумано и соодветно третирање на бездомните кучиња

Изминатиот период ги детектиравме критичните точки каде што нив најмногу ги има и сме во постојана комуникација со ЈП„Лајка“. Заеднички бараме начини за хумано и соодветно...

Свет 18.12.21 | 09:03

Највисока казна досега: Човек од Флорида доби повеќе од пет години затвор за упадот во Капитол

Федералниот суд на САД додели казна од повеќе од пет години затвор за демонстрант кој учествувал во упадот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Ова е досега највисоката...

Свет 17.11.21 | 21:13

Шаманот од упадот во Капитол осуден на 41 месец затвор

Обвинителите за Ченсли побараа подолга затворска казна, 51 месец затвор, откако тој во септември се изјасни за виновен за учеството во блокирање на работата на американскиот...

Свет 24.09.21 | 09:12

Соработници на Трамп повикани на испитување за упадот во Капитол

Комисијата која го истражува упадот во Капитол ги издаде првите покани за испрашување до соработници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Се работи...

Свет 03.08.21 | 12:29

Четворица полицајци кои го чувале Капитол во јануари се убиле

Полициската управа на округот Колумбија соопшти денес дека уште двајца полицајци задолжени за спречување на нападот врз американскиот Капитол на 6 јануари извршиле...

Свет 25.07.21 | 21:12

Републиканец ќе го испитува упадот во Капитол

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси денеска официјално го назначи републиканскиот претставник Адам Кинцингер за член на...

Свет 02.04.21 | 22:11

Нападнати полицајци пред Капитол, еден од нив им подлегна на повредите

Во нападот во Вашингтон кога осомничен напаѓач удри со автомобил во безбедносната ограда пред Капитол, почина еден од повредените полицајци, јави Вашингтон пост. Според...

Свет 10.03.21 | 09:50

ФБИ објави снимка од човек кој поставил бомби ноќта пред нападот на Капитол

ФБИ oбјави нови снимки на кои се гледа како едно лице поставува импровизирани експлозивни направи пред седиштата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет...

Свет 02.03.21 | 19:39

Директорот на ФБИ на распит

Директорот на Федералното биро за истраги, Кристофер Реј, денеска е на распит пред сенатскиот Одбор за правосудство, темата се настаните околу упадот во Капитолот на...

Свет 26.02.21 | 22:35

Уапсени 280, а покрената постапка против 300 луѓе за упадот во американскиот Конгрес

Министерството за правда на САД покрена постапка против повеќе од 300 лица за упадот во Конгресот на 6 јануари, а уапсени се најмалку 280 лица. Одговорните мора да бидат...

Свет 17.02.21 | 08:08

Конгресмен поднесе приватна тужба против Трамп и Џулијани за нередите во Капитол

Kонгресменот од демократската партија од Мисисипи, Бени Томпсон, поднесе тужба против поранешниот претседател Доналд Трамп и неговиот адвокат Руди Џулијани, обвинувајќи...

Свет 27.01.21 | 08:55

Повеќе од 200 обвиненија за упадот во Капитол, а за уште 400 се води истрага

Федералното судство на САД обвини повеќе од 150 лица за вмешаност во насилствата во Капитол во Вашингтон на 6 јануари. Уште 50 лица се обвинети пред локалните судови во...

Свет 14.01.21 | 12:19

Полицаец херој во Капитол: Афроамериканец сам и се спротивстави на толпата и спречи сериозна трагедија

Видео снимено за време на упадот на поддржувачите на Трамп во Конгресот покажува како полицаец со афроамериканско потекло спречи избивање на многу поголем конфликт...

Свет 13.01.21 | 10:53

ФБИ отвори 160 истраги и поднесе 70 обвиненија за упадот во Капитол

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот упад во американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд...

Црна хроника 21.12.19 | 11:01

Прегазен пешак кај „Капитол“

Вчера во 09.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на сервисната улица позади трговскиот центар „Капитол“, товарно возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки,...