Ознака: кандидати
Македонија 15.05.24 | 13:49

Пет судии кандидати за членови на Судски совет од Врховен и Апелационо подрачје Битола

Судскиот совет денеска ги утврди кандидатските листи за членови на судски совет од Врховниот суд и од Апелационото подрачје Битола, на двете листи има вкупно пет судии. Со...

Македонија 30.03.24 | 15:04

Нападот врз ДУИ никогаш не е напад врз Албанците, туку врз криминалот што го застапуваат, тврди Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот настан на промоција на кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“ се осврна на...

Македонија 30.03.24 | 14:29

Мицкоски: СДСМ е тотално безидејна, немаат ниту план, ниту програма

Што се однесува до СДСМ тие на овие избори свесни се дека губат и тие повеќе се грижат и позиционираат за времето по изборите. Ковачевски, човекот кој до вчера управуваше...

Македонија 30.03.24 | 14:26

Ковачки: Наша заедничка обврска и задача е да се бориме за нашата Македонија

„Доста е! Доста ни се национални предавства, газење на македонско национално достоинство, газење на Македонецот, распродажба на се што е македонско, пљачкање на државата,...

Македонија 30.03.24 | 14:23

Мисајловски: Ние ќе пишуваме историја на задоволни граѓани, затоа заедно со граѓаните одиме напред

Минатиот викенд ја промовиравме програмата со 1198 проекти, денес ги претставуваме личностите кои секојдневно ќе бидат со вас, ќе ве информираат за сето она убаво што...

Македонија 30.03.24 | 14:17

Николоски: Овие избори се за оние кои немаат соодветно лекување, за работниците кои се понижени, пензионерите кои немаат достоинствен живот…

Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на 24 април и 8 мај, јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе формира влада и дека Христијан Мицкоски ќе биде премиер, а Гордана Силјановска Давкова...

Македонија 09.03.24 | 08:53

Официјално седум кандидати влегуваат во трка за претседател на државава

На полноќ истече рокот за собирање потписи за кандидатите за претседател на претстојните избори, што почна на 23 февруари. Официјално во трка се седум кандидати за претседателските...

Македонија 04.03.24 | 19:52

Пендаровски: Условот еден кандидат да победи во првиот круг е за него да гласаат 50 проценти плус еден граѓанин, од сите луѓе запишани во избирачкиот список

Во вечерашното гостување во ,,Тема на денот” на Сител тв, претседателот Стево Пендаровски говорејќи за анкетите за претстојните претседателски избори истакна дека...

Македонија 16.02.24 | 09:42

Познати дел од претседателските кандидати, за седум дена почнува собирањето потписи

Почна одбројувањето до претседателските и до парламентарните избори. Државната изборна комисија (ДИК) ги усвои роковниците за изборните дејствија, а во јавноста почнаа...

Македонија 15.02.24 | 11:16

Џафери на отворање градинка во Матејче, мудрува: Ова не е кампања, прочитајте го законот подобро

Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери не чувствува потреба да коментира одлуки на политичките партии кој ќе им биде кандидат на претстојните претседателски...

Македонија 11.02.24 | 15:05

Мицкоски: Во ВМРО-ДПМНЕ се мери рејтингот на тројца за претседателски кандидат, но огласот е отворен за сите

Мицкоски најави дека утре ќе имаат конститутивна седница на Републичкиот изборен штаб, а во однос на прашањето за претседателски кандидат, Мицкоски вели дека се уште...

Македонија 24.01.24 | 19:55

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за техничката влада – лица со докажано професионално искуство

ВМРО-ДПМНЕ ги утврди кандидатите за две министерски и три дополнителни заменички позиции во техничката влада која треба да спроведе фер и демократски избори закажани...

Македонија 13.12.23 | 22:35

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на кандидати за член на ДИК

Собраниската Комисија за прашања на избори и именувања на денешната седница ја утврди листата на кандидати за член на ДИК, потврди за МИА пратеникот на Беса, Фадил Зендели. Пријавени...

Македонија 07.03.23 | 12:25

Сурија Рашиди ќе биде предлог за директор на МЕПСО, а Бујаре Абази ќе биде новата директорка на „Македонски пошти“

Пратеникот Сурија Рашиди ќе биде предлог за директор на МЕПСО, а поранешната заменичка на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, Бујаре Абази ќе биде новата директорка...

Филм 15.02.23 | 09:36

Кандидатите за „Оскар“ се дружеа на ручек

Годишен ручек за номинирани за „Оскар“се одржа по 95 пат. Традиционалниот настан се одржа во хотелот „Беверли Хилтон“, Беверли Хилс, во понеделникот. Ѕвездата на „Топ-ган:...

Македонија 29.11.22 | 17:13

Тројца кандидати за директор на Агенцијата за национална безбедност

Оливер Лукаровски, Зарко Милошевски и Зоран Ангеловски се имињата кои се во трка за шеф на Агенцијата за национална безбедност, на местото на Виктор Димовски, кој треба...

Македонија 27.09.22 | 19:17

Скандал: СДСМ Арачиново ги повикува кадндидатите кои што аплицирале за работа во АРМ да се јават кај претседателот на огранокот на партијата

Владејачката партија продолжуваат да ја тресат скандали. Имено, на официјалната фејсбук страница на СДСМ Арачиново, кандидатите кои што аплицирале за работа во АРМ...

Култура 07.02.22 | 16:08

Сашко Кедев, Венко Андоновски, Драги Георгиев меѓу кандидатите за членови на МАНУ

Кардиологот Сашко Кедев, писателот Венко Андоновски, историчарот Драги Ѓоргиев се дел од имињата што се најдоа на листите на предложени кандидати за Македонската...