Ознака: кандидати
Култура 07.02.22 | 16:08

Сашко Кедев, Венко Андоновски, Драги Георгиев меѓу кандидатите за членови на МАНУ

Кардиологот Сашко Кедев, писателот Венко Андоновски, историчарот Драги Ѓоргиев се дел од имињата што се најдоа на листите на предложени кандидати за Македонската...

Македонија 08.11.21 | 17:23

Димитриевски се сретна со сите кандидати, сака да оствари дел од нивните проекти

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски имаше заедничка работна средба со сите кандидати за градоначалници во Куманово. Горд сум што седнавме на заедничка...

Скопје 24.09.21 | 14:41

Кандидатите од Карпош се почестија пред почетокот на кампањата, ветија дека нема да се навредуваат меѓусебе

Кандидатите за градоначалник на Општина Карпош, Душко Весковски – СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Васко Костов – Македонска ера трета, Дарко Ристовски...

Македонија 12.09.21 | 19:09

Шест битолчани во трка за градоначалник

На локалните избори кои се закажани за 17 октомври, во битката за градоначалничката фотелја ќе се тркаат шест битолчани, а за советници се предложени 14 советнички листи. До...

Македонија 12.09.21 | 18:48

Четири кандидати во трка за градоначалник на Штип

Четворица кандидати за градоначалничката фотеља на општина Штип, доставиле документација до ОИК, до синоќа на полноќ, кога истече законски предвидениот рок. На претстојните...

Македонија 12.09.21 | 09:51

Во Прилеп петмина кандидати за градоначалник и осум советнички листи

До крајниот рок, синоќа на полноќ, до Општинската изборна комисија во Прилеп се поднесени пет кандидатури за градоначалник и осум кандидатски листи за советници. Според...

Македонија 10.09.21 | 11:21

Штип официјално уште нема кандидати за градоначалник

Ниту една кандидатура за градоначалник или за советници досега не е доставена до Општинската изборна комисија во Штип, информира за МИА, Виктор Вацев,  претседател...

Македонија 09.09.21 | 16:46

Алијанса за Албанците ги објави кандидатите за градоначалници

На седница на Централното собрание на Алијанса за Албанците се усвоија имињата на кандидатите за градоначалници. Централното Собрание одлучи за следните кандидати: Куманово...

Вести 06.09.21 | 16:49

Предизвик за кандидатите за градоначалник на Куманово да спасат бездомни животни

АПЕЛ И ПРЕДИЗВИК ЗА КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК! Група на самостојни активисти од Куманово ги повикуваат на предизвик сите кандидати за градоначалник на општина...

Македонија 04.09.21 | 15:28

Мерко за Струга, Арифи за Тетово: ДУИ ги објави своите кандидати за градоначалници

На состанокот на Генералниот совет на ДУИ, по предлог на претседателот на партијата, Али Ахмети, членовите на Генералниот совет едногласно, беше избрана листата на кандидати...

Македонија 31.08.21 | 17:18

Герасимовски во Центар, Костадинов во Струмица: СДСМ објави уште 17 кандидати, меѓу кои и за Битола

Уште 17 кандидати за градоначалници на СДСМ беа претставени на денешната прес-конференција. Генералниот секретар на партијата Љупчо Николовски, ги објави кандидатите...

Скопје 27.08.21 | 12:34

Скопје добива петти кандидат за градоначалник

Уште еден независен кандидат за градоначалник на Град Скопје ја почна процедурата за собирање на потписи, која завршува на 31 август. Иако според податоците од Државната...

Македонија 27.08.21 | 10:30

СДСМ: Ја имаме најдобрата понуда за секоја општина

СДСМ утврди 51 кандидат за градоначалници за претстојните локални избори, соопштуваат од партијата и додаваат дека сите кандидати се докажани, угледни, професионални...

Македонија 25.08.21 | 11:02

Куновска: Ако некому не му е јасно зошто вчера вечер Извршниот одбор на СДСМ не ги објави заклучоците, има логичен одговор

Ако некому не му е јасно зошто вчера вечер Извршниот одбор на СДСМ не ги објави заклучоците, има логичен одговор, вели поранешната функционерка од СДСМ Софија Куновска,...

Македонија 23.08.21 | 09:11

СДСМ немаат кандидати за градоначалници зошто во партијата врие

Заев нема кандидати за градоначалници зошто во СДСМ врие и нема кандидати за пораз, велат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека големи општини како Аеродром, Велес, Прилеп и Битола...

Македонија 20.08.21 | 11:45

ВМРО-ДПМНЕ денеска објави уште 19 нови кандидати за градоначалници

ВМРО-ДПМНЕ денеска објави уште 19 нови кандидати за градоначалници за локалните избори на 17 октомври, а меѓу нив беше потврден Тони Михајловски за Куманово. Владимир...

Македонија 16.08.21 | 13:46

Истакнати интелектуалци, доктори, стопанственици: ВМРО-ДПМНЕ објави дел од листата на кандидати за градоначалници

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција соопшти дел од листата на кандидати за градоначалници кои ќе се тркаат на локалните...

Македонија 16.08.21 | 12:17

Следете во живо: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги соопшти дел од кандидатите за градоначалници

Со почеток во 12:30 часот, во просториите на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ,  потпретседателот на партијата Александар Николоски ќе ги соопшти дел од кандидатите...

Македонија 16.08.21 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со стари истрошени кадри заштитници на криминалот ќе бара гласови на локалните избори во октомври

СДСМ со стари истрошени кадри заштитници на криминалот ќе бара гласови на локалните избори во октомври, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата посочуваат дека новина не може...

Македонија 16.08.21 | 00:35

Потврдени кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за пет скопски општини

Потврдени се кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници на пет скопски општини на претстојните локални избори. Како што објави Сител, според извори од Централниот...