Ознака: камп
Скопје 15.10.21 | 22:34

Арсовска: Ако можел Градот да троши на скандалозни активности за вознемирување малолетници, може да се овозможи бесплатен јавен превоз

Независната кандидатка за градоначалник за Град Скопје, Данела Арсовска, вечерва во изборното соочување во МТВ, а во однос на проектот за бесплатен превоз за сите скопјани,...

Македонија 06.10.21 | 12:01

„Средношколски глас“: Надлежните да го расчистат случајот со кампот

Како организација којашто ги претставува средношколците и интересите на истите сакаме најостро да го осудиме извидничкиот камп каде на наши врсници им беше презентирано...

Црна хроника 05.10.21 | 19:34

Психологот Георгиев за извидничкиот камп: Овој настан не е ништо помалку од сексуален чин извршен без дозвола

По објавувањето на деталите околу настаните во извидничкиот камп, психологот Иван Георгиев за „Фокус“ даде став околу оваа ситуација, која според него е крајно недозволива...

Македонија 04.10.21 | 15:16

Заев: Што е тоа за извидничкиот камп, првпат слушам?

Премиерот Зоран Заев денеска од новинарите првпат слушна за скандалот кој со денови ја бранува јавноста, а поврзан со Првиот скопски извиднички одред. Девојче добило...

Скопје 03.10.21 | 18:50

Николоски: Шилегов финансира проекти со кои се руши македонското семејство

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при денешната посета на општина Бутел говорејќи за скандалот со извидничкиот одред истакна дека Петре Шилегов...

Македонија 03.10.21 | 09:18

ВМРО-ДПМНЕ: Петре Шилегов со години го финансирал секс кампот каде се трауматизирани малолетни деца

Петре Шилегов со години го финансирал секс кампот каде се трауматизирани малолетни деца, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Вчера објавивме документ – информација испратена...

Македонија 02.10.21 | 15:23

Шилегов: Должност е институциите да вршат сексуална едукација

Не стивнуваат реакциите од страна на граѓаните по одржаниот прв извиднички одред во Град Скопје со сексуална и непристојна содржина каде што учесници беа малолетни...

Македонија 01.10.21 | 20:32

Имало игри и меѓу деца од ист пол, глумење секс-пози пред манастир – ново сведоштво од родител за скандалозниот камп

Сè повеќе родители во полициска станица го пријавуваат скандалозниот камп за сексуална едукација каде имало активности после кои децата побарале психолошка помош. Кампот...

Скопје 30.09.21 | 16:58

Се огласи организаторот на кампот: Не го негираат настанот, но велат дека секс игрите за децата биле погрешно протолкувани

По обелодувањето на скандалот кој денеска ја потресе јавноста за постоење на извиднички камп во близината на Скопје каде малолетни лица биле вклучени во непримерни...

Македонија 30.09.21 | 14:50

Тасевски: „Голема работа“, сексуално злоставувале тинејџери

Одговорност нема да бараме, зашто кај нас тоа е глупо да го бараш. Изгореа луѓе во болница, па ништо не се случи. Ова е боранија за тоа. Голема работа. Сексуално злоставувале...

Скопје 30.09.21 | 14:28

Град Скопје по скандалот го раскина договорот со Прв извиднички одред

Град Скопје се оградува од активностите на Првиот скопски извиднички одред кои предизвикаа реакции во јавноста, се вели во соопштението оттаму испратено до медиумите. Сакаме...

Македонија 30.09.21 | 14:19

Девојче добило награда за „најдобри гради“, друго било избркано во 2 наутро зошто одбило да симулира секс

По објавената сторија во „Слободен печат“ за скандалозниот извиднички камп што викендов се одржал во близина на Скопје, а каде имало непримерни активности во кои малолетници...

Македонија 30.09.21 | 13:54

Организаторите на кампот повикани во полиција на разговор, ОЈО отвори предмет за „Есенски бакнежи и прегратки, секс скаутс и рок енд рол“

Министерството за внатрешни работи пред два дена добило пријава од родител во врска со извидничкиот камп во близина на Скопје, на кој според, тврдењата на родителот,...

Македонија 30.09.21 | 10:40

Глумеле „клецање“ и правеле печати од половите органи: Град Скопје и „Сорос“ го финансирале извидничкиот одред кој направи камп за сексуална „едукација“ на деца

Голем скандал се обелодени откако средношколци се вратиле дома од извиднички камп организиран во близина на Скопје, насловен како „Есенски бакнежи и прегратки, секс...

Скопје 28.09.21 | 21:30

По сексуална едукација на камп во Скопје девојче побарало психијатриска помош, родителите бесни

Татко на средношколка од Скопје, за „Слободен печат“ сведочи дека неговата малолетна ќерка викендов доживеала шок од активности кои се случувале на извиднички камп...

Македонија 21.05.21 | 18:32

Ќе се отстрануваат времените објекти во кампот „Градиште“

Општина Охрид донесе решение за отстранување на времените објекти, во автокампот „Градиште“ откако беше извршен вонреден инспекциски надзор на 15 автокамп приколки...

Балкан 08.09.20 | 23:31

Десетици заразени со Ковид-19 во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Од 2.000 направени тестови за Ковид-19 на мигрантите, бегалците и вработените во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, потврдени се 35 позитивни лица. Од Министерството...

Балкан 19.04.20 | 14:13

Инциденти во прифатниот центар за бегалци и мигранти на грчкиот остров Хиос

Најмалку три лица се уапсени, уништени се два автомобили и шатори во инцидентите што во текот на ноќта се случија во прифатниот центар за бегалци и мигранти на Хиос,...

Балкан 13.04.20 | 12:20

Туристи со камп возила „заглавени“ во Грција

Во камп во близина на грчкиот град Игуменица се сместени туристи од неколку различни земји кои со нивните камп возила тргнале на патување низ Грција, но ги затекна кризата...

Балкан 04.11.19 | 15:37

Грција: Двегодишно дете прегазено со автомобил во мигрантски камп

Двегодишно дете од Ирак почина, откако беше прегазено со возило во мигрантскиот камп Кос. Возилото припаѓа на невладина организација, која соработува со Центарот за...