Ознака: Калина Малеска
Култура 23.05.19 | 09:33

Ако има каде и со кого да си споделат впечатоци од прочитаното, децата ќе читаат книги

Еден начин децата да се поттикнат да читаат е ако има каде и со кого да ги споделат впечатоците за книгата. Споделувањето на мислење и разговорите за прочитаното, било...

Култура 18.04.19 | 12:24

Театарот „Сенки и облаци“ на промоцијата на книгата за деца „Арно ама“ ќе одигра претстава според еден од расказите

Утревечер (петок) во 19 часот, во театарот „Сенки и облаци“ во Дебар маало во Скопје, ќе се одржи промоцијата на првата книга за деца во издание на „Или-Или“ „Арно ама“...

Култура 27.12.18 | 11:33

„Или-или“ ја издаде книгата за деца „Арно ама“ од Калина Малеска

Излезе во печат книгата за деца „Арно ама“ од Калина Малеска, со илустрации на Владимир Лукаш, а во издание на „Или-или“. Делото е збирка раскази во кои протагонистите...