Ознака: календар
Калеидоскоп 25.10.22 | 11:42

Австралиските пожарникари снимија нов секси-календар

Австралиските пожарникари традиционално секоја година објавуваат календар во кој позираат во секси пози, најчесто голи до појас. Тие направија шест варијанти на календарот,...

Калеидоскоп 19.04.22 | 10:57

Откриен најраниот примерок од „светиот“ календар на Маите

Археолози во Гватемала го откриле најраниот примерок од „светиот“ календар на Маите меѓу фрагменти од древен мурал. На еден мал фрагмент од муралот кој некогаш го...

Музика Естрада 01.12.21 | 20:40

Рита Ора, Сент Винсент, Грајмс, Шер… ѕвезди на календарот на „Пирели“ за 2022 година

„Пирели“ го објави најновото издани на својот славен календар и во него има собрано голем број ѕвезди од музичкиот свет. Календарот со мото „На пат“ (On the Road) е подготвен...

Калеидоскоп 25.12.19 | 09:29

Зошто Божик не го слават сите во ист ден?

Многу христијански верници во светот денеска го слават Божик според Грегоријанскиот календар, додека помал дел од христијаните Божик го празнуваат за 13 дена, на 7 јануари,...

Фудбал 15.12.19 | 17:22

Елмас со македонско знаме на календарот на Наполи!

Италијанскиот фудбалски клуб традиционално, со своите фудбалери, подготвува календар за наредната година… Наполи го објави клупскиот календар за новата 2020 година,...

Сервиси 22.11.19 | 19:54

Велигден се паѓа на 19 април, Нова година (31 декември) и Божик (7 јануари) во вторник: Ова се сите неработни денови за 2020 година

Програма на неработни денови за 2020 година согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година: За сите граѓани на РМ •...

Сервиси 15.11.19 | 09:51

Ќе имаме споени викенди, објавена листата со неработни денови во 2020

Велигден се паѓа на 20-ти април, Нова година е во среда, а Божик во вторник. Вака изгледа програмата на неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците...

Калеидоскоп 02.11.19 | 20:35

Календар со неработни денови за 2020 година

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во...

Семејство 23.05.19 | 23:42

Овие работи носат несреќа во домот – ослободете се од нив!

Ова е список на работи од кои треба да се ослободите и кои според некои народни верувања влијаат негативно врз вашата среќа: ЦРНА ВЛЕЗНА ВРАТА Никако не ставајте црна...