Ознака: Кале
Црна хроника 16.10.20 | 21:04

Тешка сообраќајка на Кале, најмалку двајца повредени

Најмалку две лица се повредени во судир на два автомибили, вечерва во близина на скопското Кале, дознава „24 Инфо“. Сообраќајната несреќа се случила на улицата „Самоилова“....

Скопје 21.09.20 | 15:24

Шилегов е решен да направи тунел под Кале

Градоначалникот Шилегов убедува  дека ќе распише нов тендер за избор на фирма која ќе го направи проектот за тунелот под Кале. Тој  го раскина договорот со првата фирма...

Македонија 13.09.20 | 21:13

Алијанса го потсети Груби за случката на Кале: Во 2011 година велеше дека СДСМ му понудил да создаде етнички проблеми

Денес ја слушнавме прес-конференцијата на вицепремиерот Артан Груби, на која тој откри неколку точки што Владата ќе ги ангажира во следниот мандат. Интересно е што кога...

Скопје 09.09.20 | 23:13

Пропадна тендерот за проектирање на тунелите под Кале на Шилегов

Град Скопје го раскина договорот за проектирање на тунелите под Кале со турската фирма „Мега инженеринг консалтинг АД“ бидејќи не ги испочитувале роковите за изработка...

Македонија 13.06.20 | 22:47

„Зошто да не“: ДУИ со ласери на Кале побара премиер Албанец

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли со ласери скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер...

Кошарка 16.05.20 | 19:42

Антикорупциска го испитува договорот за Кале“ кој го склучил советникот на Заев

Државната комисија за спречување корупција проценува дека треба да биде побарана одговорност од директорот на Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти,...

Здравје 27.02.20 | 17:24

Соседи сведочат: Жената со корона не пристигнала вчера, туку пред неколку дена!

Жената на која вчера и беше дијагностициран корон вирус не влегла во Македонија вчера во утринските часови како што соопштија надлежните, туку пред неколку дена. за...

Скопје 06.09.19 | 12:26

Во одбрана на Дебар Маало бара од Шилегов да не го задави Скопје

Здружението Во одбрана на Дебар Маало побара стопирање на постапката за изградба на тунел под Кале и вијадукт кај Владата, зашто со овој проект ќе се постават темелите...

Скопје 19.07.19 | 23:52

Ќе се гради хотел на шест ката, исечени дрвјата кај СРЦ „Кале“

Хотел висок 25 метри, со шест ката и поткровје ќе се гради на просторот кај СРЦ „Кале“ каде минатиот викенд беа исечени сите дрвја. Хотелот е зацртан во Деталниот урбанистички...

Скопје 05.05.19 | 16:03

По знаме на „Самоилова тврдина“, „швецерите“ со транспарент на скопското Кале

Три децении прославија вчера навивачите на групата „Шверцери“ со спектакуларен огномет на Скопското кале и со распослување на огромно знаме на ѕидините на тврдината. Навивачите...

Скопје 02.04.19 | 18:53

Сопругите на Заев и Ципрас се шетаа на скопското Кале

Сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица попладнево беше во друштво на сопругата на Алексис Ципрас, грчкиот премиер кој е во прва официјална посета на Скопје. Двете...