Ознака: кафе
Здравје 11.04.21 | 21:31

Дали чајот и кафето се сметаат како внесување вода?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра...

Кујнски тефтер 24.03.21 | 22:22

Светото тројство – побрзо расонува и од кафето

Ако сакате да се разбудите свежи и расположени, кафето не е најдобрата идеја бидејќи тоа носи многу проблеми во текот на денот, поврзани со поспаноста, болка во стомакот...

Здравје 14.03.21 | 23:54

Дали чајот и кафето се сметаат како внесување вода?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра...

Свет 19.02.21 | 10:07

Наместо сол во Краков на замрзнатите површини фрлаат кафе

Жителите на Краков ги разбудил мирис на кафе кој се ширел од улиците бидејќи градската служба наместо со сол снежните улици и заеледените површини ги посипала со кафе. Од...

Здравје 04.02.21 | 08:18

Добро е за машкото здравје: Кафето го намалува ризикот од рак на простата

Пиење неколку чаши кафе секој ден помага да се намали ризикот од рак на простата, како и веројатноста за смрт доколку ја има болеста. Студија за влијанието на кафето,...

Црна хроника 29.11.20 | 15:09

Спречен шверц на кафе од Албанија, 480 килограми требало да внесат во Македонијa

Полицијата спречила шверц на кафе, кое требало да влезе во земјава од соседна албанија. На 28.11.2020 во 18.20 часот, при преземање службени дејствија во близина на државната...

Кујнски тефтер 22.10.20 | 09:47

Пет производи за здравје, виталност и добро расположение

Многу често во текот на денот не внимаваме на тоа што јадеме, па телото го оптоваруваме со храна која ја внесуваме. Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и...

Естрада 15.10.20 | 15:18

Разголената Гога Секулиќ го доби утринското кафе во постела

Српската пејачка со црногорско потекло, Гога Секулиќ, успева подненакво успешно да ги држи и приватниот живот и кариерата под контрола, а покрај тоа ужива да изгледа...

Психологија 27.09.20 | 22:36

Жените треба да излегуваат со пријателки барем двапати неделно ако сакаат да бидат здрави

Жените сега имаат одличен изговор за да излезат со своите пријателки. Според едно ново истражување, жeните треба да излегуваат со пријателките барем двапати неделно...

Скопје 17.08.20 | 11:50

Град Скопје планира да потроши 11.500 евpa на кaфe

Град Скопје ќе потроши 708 илјади денари односно околу 11.500 евра на кафе. На официјалната страница на системот за Јавни набавки има објавено оглас во кој под назив на договорениот...

Вести 18.07.20 | 12:51

Колку кафиња ни се доволни во текот на денот?

Постојат огромен број видови на кафе – домашно кафе кое го правите дома, еспресо, филтер кафе, кафе без кофеин, кафе од апарат, нес кафе. Важно е да го пронајдете она кое...

Здравје 14.07.20 | 20:28

Што ќе ви се случи доколку еден месец не пиете кафе?

Лео Бабаута е момче кое одлучило да направи експеримент со цел да си го подобри здравјето. За почеток, цел месец престанал да пие кафе и пијалоци со кофеин. Признава дека...

Здравје 13.06.20 | 18:05

Научниците потврдија дека овој омилен напиток влијае во намалувањето на мастите и килограмите

Пиењето на овој, за многумина омилен напиток, е корисно и ги разградува мастите, но исто така спречува таложење на истите – покажало истражувањето на научниците од англискиот...

Кујнски тефтер 15.05.20 | 12:57

Не претерувајте со кафето

Доколку се сомневате дека во текот на денот пиете повеќе кафе отколку што треба, проверете кои се негативните последици од прекумерното уживање во магичниот напиток. Додека...

Кујнски тефтер 11.05.20 | 09:46

Ако пиете многу кафиња во текот на денот, ова се негативните последици

Доколку се сомневате дека во текот на денот пиете повеќе кафе отколку што треба, проверете кои се негативните последици од прекумерното уживање во магичниот напиток. Додека...

Калеидоскоп 26.03.20 | 10:56

„Морам да одам на кафе“: Ќерката во Италија го моли татка си да не излегува од дома

Некои навики тешко се искоренуваат. Тоа посебно важи за Италијанците кои си имаат дневна рутина а тоа е одење на кафе. На ова видео се гледа еден Италијанец кој и покрај...

Твитови 25.03.20 | 09:39

Кафе во време на корона


Скопје 16.03.20 | 13:14

Номад кафе бар во служба на медицинскиот персонал: Бесплатно кафе и сокови за сите вработени во Државна болница

Номад кафе бар денеска ги извести сите вработени во Државната болница дека од денеска тие ќе бидат во нивна служба и бесплатно ќе може да земат кафе и сокови.

Калеидоскоп 04.03.20 | 14:45

Кина нуди авионски карти поевтини од кафе во „Старбакс“

Во Кина во просек секој ден во текот на февруари се откажувале околу 10 илјади домашни летови  заради епидемијата од коронавирусот. За да ја поттикнат домашната побарувачка,...

Кујнски тефтер 08.02.20 | 18:49

И затворените и отворените кафиња имаат рок на траење

Како и сите други видови храна, така и кафето има свој рок на траење. Рокот на траење се разликува во зависност од тоа дали кафето е затворено или отворено. Пржените зрна...