Ознака: кафе
Здравје 20.01.20 | 20:59

Килограмите сами ќе се топат: Ставете две лажици од една мешавина во утринското кафе

Утринското кафе е ритуал без кој не можете да си го замислите денот? Тогаш сигурно ќе сакате да го пробате овој рецепт… Станува збор за додаток кој ќе го направи вашето...

Здравје 16.01.20 | 10:45

Рецепт за вкусно смути кое ќе ве „крене“ подобро од кафе

Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за закрепнување. Ова смути...

Калеидоскоп 23.09.19 | 19:16

Девојче од една година е веќе зависник, кога ќе слушнете зошто ќе ви надојдат солзи!

Индонезијката Хеди Хаура има само четиринаесет месеци и пие 1,5 литри кафе на ден повеќе од половина од својот животот. Родителите велат дека се принудени да стават кафе...

Свет 15.09.19 | 11:14

Хан бара повеќе пари од жителите на ЕУ: Во просек колку едно испиено кафе дневно

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но во неговата родна земја, Австрија,...

Патувања 22.07.19 | 15:12

Поради кафе туристи во Венеција платиле казна од 950 евра

Германски туристи се обиделе да сварат кафе во близина на мостот во Венеција „Риалто“ поради што се казнети 950 евра, па им е наложено да го напуштат градот. Двајца берлинци,...

Црна хроника 29.06.19 | 16:21

Струмичанка со отров во кафето се обидела да го убие сопругот

Ставила хербицид во кафето и му го дала  на сопругот да го испие. 39 годишна жена од струмичкото село Иловица е  осомничена дека се обидела да го отруе нејзиниот  сопруг. ...

Македонија 16.05.19 | 18:20

Заев и Пендаровски не се напија кафе

Конкретна и суштинска соработка за севкупен напредок на државата и реализирање на стратешките цели – членство во Европската унија и во НАТО, договорија на денешната...

Здравје 31.03.19 | 08:13

Внимавајте: Кафе не смее да се пие пред 9 часот наутро

Според неврологот Стивен Милер од Универзитетот за здравствени науки, првото утринско кафе не треба да се пие пред 9 часот. Причината за ова е затоа што помеѓу 8 и 9 часот...

Скопје 18.03.19 | 09:52

Во четврток платете си го кафето со поезија

На 21 март со акцијата „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл кафето ќе може да си го платите со поезија. Кампањата оваа година се одржува во над 40 држави од целиот свет и...

Здравје 15.02.19 | 16:39

Што да направите за ви да делува утринското кафе?

Утринското кафе на многумина им е единствен начин успешно да ги отворат очите и да го започнат новиот работен ден, но и тој учинок не е вечен, велат научниците. Имено,...

Здравје 27.12.18 | 21:07

Еве зошто не треба да пиеме кафе во зима

Кафето може да делува многу лошо врз вашето тело за време на ладните денови, пишува „Волстрит џурнал“. Иако во зима, кога надвор е ладно и темно, многумина почесто посегнуваат...