Ознака: кабинет на претседателот
Македонија 08.12.21 | 14:50

Претставник на Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод „Св. Климент Охридски“

Претставник на Кабинетот на Претседателот на Република Македонија по повод празникот 8 Декември – „Св. Климент Охридски“, денеска положи цвеќе пред споменикот...

Македонија 09.09.21 | 09:50

Кабинетот на претседателот ги откажа сите настани за денеска

Од Кабинетот на претседателот известуваат дека поради трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, се откажуваат сите најавени настани по повод 8 Септември,...

Македонија 05.09.21 | 22:04

Кабинетот на претседателот организира низа културни настани по повод 30 години независност

По повод чествувањето на 30 години независна македонска држава, во организација на Кабинетот на претседателот на Република Македонија ќе се одржат низа културни настани...

Македонија 12.06.20 | 21:33

Немаше бел чад во вилата „Водно“: Заев и Мицкоски не се договорија за датум за избори

Без договор заврши средбата на покана на претседателот Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“помеѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО–ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 12.05.20 | 17:36

На лидерската средба договорени понатамошните чекори

Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски соопшти дека на денешната лидерска средба со консензус е одлучено дека здравјето на граѓаните останува приоритет...

Македонија 19.06.19 | 10:41

Спасов на местото на Додовска во Националниот совет за евроинтеграции

Александар Спасов e предложен за претставник на Кабинетот на претседателот во Националниот совет за евроинтеграции. Како што соопштија од Кабинетот, денеска до претседателот...

Македонија 23.05.19 | 14:26

Кабинет на Пендаровски: Муслиу е врвен професионалец

Претседателот Стево Пендаровски ја донесе одлуката за именување на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање, бидејќи анализите покажале дека тој е врвен...

Македонија 22.05.19 | 14:12

Александар Димитров и Денко Малески советници за надворешна политика на Пендаровски

Двајца поранешни министри за надворешни работи Александар Димитров и Денко Малески ќе бидат советници на новоизбраниот претседател на Македонија Стево Пендаровски. Надворешни...

Македонија 19.05.19 | 20:39

Познати неколку имиња: Ова се првите луѓе и соработници во кабинетот на Пендаровски

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски,...

Македонија 16.05.19 | 12:57

Миле му раскина на Заев – Бошњаковски заминува на функцијата генерален секретар во Кабинетот на Пендаровски

Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција во Владата соопшти дека ова е негов последeн прес во својство на владин портпарол и дека заминува во Кабинетот на претседателот...

Македонија 11.05.19 | 15:25

Пендаровски: Политички реваншизам во претседателскиот кабинет нема да има

Новоизбраниот претседател, Стево Пендаровски смета дека со овие избори, земјава покажала дека може да се однесува европски, а институциите да работат професионално. За...

Македонија 26.02.19 | 19:25

Кабинет на Иванов: Се прави обид да се дискредитира институцијата претседател

Кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во целост ги демантира наводите во денешното соопштение на СДСМ за кои сметаат дека се тенденциозни...

Македонија 06.12.18 | 18:27

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот...