Ознака: јуни
Економија 19.08.22 | 12:35

Просечната нето плата во јуни 31.869 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јуни годинава изнесува 31.869 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 10,9 проценти, објави Државниот завод за...

Македонија 01.07.22 | 11:55

Црн јуни: „Изгор“ бензин, храна, струја, француски предлог, станавме „северномакедонци“

Месецот што измина ќе остане запаметен како еден од најцрните во македонската историја. Во јуни се случи најголемиот пораст на горивата кои достигнаа речиси две евра....

Култура 07.06.22 | 11:15

Култни класици на врвни автори на програмата на Кинотека во јуни

Почетокот на јунската кинотечна програма се совпаѓа со почетокот на 12-от ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ, па од 1 до 9 јуни ќе видиме десетина наслови на врвни автори од рангот...

Култура 04.06.22 | 18:41

„Реквием за еден сон“ и документарецот „Бергман-година во животот“ се само дел од богатата филмска програма во јуни во Кинотека

По Филозофскиот филмски фестивал кој е во тек, од 10 јуни во Кинотеката на Македонија почнува Недела на јапонски филм, а потоа следуваат и бројни филмски наслови до крајот...

Македонија 24.05.22 | 18:35

Мојановски: Томосот МПЦ може да го добие до крајот на јуни

Потегот на СПЦ со благослов да ја одбори автокефалноста на МПЦ-ОА, е очекуван, вели за Телма поранешниот претседател на комисијата за односи со верските заедници, Цане...

Астро 23.05.22 | 08:00

Јуни носи голем животен пресврт за три хороскопски знаци

Транзитот на Меркур во Близнаци, млада Месечина во Близнаци и Венера во Бик ќе донесат големи промени кај многу знаци во текот на јуни. Некои од нив ќе успеат да се прилагодат,...

Астро 21.05.22 | 20:06

Голема среќа за овие 3 хороскопски знаци во јуни

На 21 мај Сонцето ќе влезе во знакот Близнаци и тука ќе остане сè до 21 јуни. Владеењето на Близнаците означува моќен период кога вашите желби доаѓаат особено до израз,...

Македонија 16.05.22 | 23:07

Села: Ако во јуни нема датум за преговори, Владата го губи целосно кредибилитетот

Покрај сите останати кризи со кои се соочуваме, секоја политичка партија во својата агенда ги има евроинтеграциите, но власта е таа која треба тоа да го реализира. Доколку...

Музика 22.04.22 | 11:19

21. издание на ОФФ-Фест од 1-4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ

21. издание на традиционалниот ОФФ-Фест ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ. Фестивалот годинава го сочинуваат осум концертни настапи и еден документарен...

Економија 28.06.21 | 11:41

Од утре започнува етапната исплата на јунските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре 29.06.2021 година, (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени...

Астро 26.05.21 | 23:41

Возбудлив период за слободните Лавови, тежок за Овните – голем љубовен хороскоп за јуни

Што ги очекува хороскопските знаци на љубовен план во јуни: Овен Ве чека тежок период. Ќе треба да направите неколку компромиси и да бидете трпеливи пред да донесете...

Економија 11.05.21 | 09:04

Свадби од крајот на мај или почеток на јуни, најави Бектеши

Министерот за економија, Крешник Бектеши во Клик Плус на ТВ21, коментирајќи за олеснувањето на мерките против ковиди, синоќа посочи и кога се очекува отворање свадбени...

Свет 02.03.21 | 12:31

Кина планира да вакцинира 40 отсто од населението против ковид-19 до крајот на јуни

Кина планира да вакцинира 40 проценти од својата популација против коронавирус до крајот на јуни, изјави експертот за респираторни заболувања Џонг Наншан. Тоа значи...

Сервиси 20.07.20 | 14:59

Јуни потпросечно топол и врнежлив

Потпросечно топло и потпросечно врнежливо било во јуни годинава во споредба со минатите години. Средномесечните температури во јуни биле пониски за 0,5 степени на ниво...

Свет 13.07.20 | 21:34

Во јуни во САД најголем буџетски дефицит во историјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антикорона-програми се зголемија, а приходите од даноци се...

Сервиси 22.06.20 | 08:30

Продолжува променливото и облачно време со локални врнежи од дожд

Времето претпладне со сончеви периоди, попладне променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од...

Сервиси 20.06.20 | 08:27

Денеска температура до 32 степени

Времето ќе биде претпладне ќе преовладува сончево и топло време со умерена облачност и слаб до умерен северозападен ветер. Попладне и кон крајот на денот ќе има локална...

Сервиси 18.06.20 | 08:00

Променливо облачно, попладне дожд, грмежи и засилен ветер

Времето ќе биде променливо облачно со слаб до умерен северозападен и западен ветер. На повеќе места, ќе има нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и...

Вести 15.06.20 | 13:24

Нови 103 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-17, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-3,...

Македонија 07.05.20 | 21:06

Дерковски за „Сител“: Избори во јуни се невозможна мисија

Нема никакви шанси изборите да се одржат во јуни. Првиот човек на државната изборна Комисија за Сител вели дека без разлика на желбите на политичките партии, изборниот...