Ознака: јубилеј
Култура 18.11.22 | 14:03

Книжевниот гласник „Синтези” посветен на делото на Ацо Шопов во чест на 100 години од раѓањето на великанот

Во пресрет на националното одбележување на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов (1923-2023), новиот, 54 број на книжевниот гласник „Синтези”, целосно е посветен на делото...

Култура 14.11.22 | 10:28

МКЦ добитник на наградата „13 Ноември”

ЈУ Младински културен центар е добитник на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за особени достигнувања во културата, во линија и на својот годинешен 50. јубилеј од...

Култура 02.11.22 | 08:26

Одбележување 50 години творештво на Васил Тоциновски

Во организација на гевгелиската библиотека „Гоце Делчев“, вечер во Народниот театар во Гевгелија ќе бидат одбележани 50 години творечка кариера на македонскиот писател,...

Калеидоскоп 24.09.22 | 08:53

Иницијативата „НаТочак“ одбележува 10 години постоење

Иницијативата „НаТочак“ денеска ќе ја одбележи 10-годишнината од формирањето и по тој повод организира возење велосипед на улиците во Скопје по рута долга 6,5 километри. Стартот...

Култура 10.09.22 | 16:18

ЈАДРО го слави својот 10 годишен јубилеј со колективна изложба: „10 години ЈАДРО- сè уште оправдано присутни“!

ЈАДРО – асоцијација на независната културна сцена го слави својот 10 годишен јубилеј со колективна изложба: „10 години ЈАДРО- сè уште оправдано присутни“!  ЈАДРО – асоцијација...

Култура 20.07.22 | 09:02

Јубилејно издание на Beach Film Festival, фестивал посветен на новиот европски филм од вечерва во Охрид

Ова јубилејно издание кое започнува утре на 20-ти, а ќе трае до 24-ти јули, ќе се отвори на нова локација, предворјето на црквата Св. Софија со почеток од 20:30ч. На отварањето...

Музика 19.07.22 | 11:17

АРЕА ќе прослави 30 годишен јубилеј со настап на „Дојран Рок Фест“

Здружението Андерфест ќе го одржи второто издание на Дојран Рок Фест. Оваа година фестивалот ќе се одржи кај базенот Хотел Романтик во Стар Дојран на 6.ти август 2022 година. Со...

Музика 04.07.22 | 11:07

Концертна промоција во Битола, Охрид и Скопје на „Најдоброто од Наум“ по повод 35 години кариера на македонската музичка ѕвезда

По повод 35. годишната кариера на македонската и балканска естрада, Наум Петрески и продуцентската куќа АВАРД Промотион, во август ќе го промовираат новото издание „Најдоброто...

Музика 13.06.22 | 15:32

„20 години ДНК“ – 20 дена билети по промотивна цена

Почнувајќи од денеска точно напладне, па во следните 20 дена, односно до 2 јули билетите за јубилејниот концерт на ДНК закажан во арената „Борис Трајковски“ на 3 декември,...

Музика 09.06.22 | 13:41

ДНК слави 20 години постоење со голем концерт на 3 декември и видео запис за новата песна „Ако утре ме нема“

ДНК на денешната средба со новинарите ги соопшти деталите околу големиот концерт, кој, како што рекова Панчо и Андреј, ќе значи заокружување на едно поглавје на бендот,...

Македонија 05.06.22 | 14:10

Ковачевски и Заев гости на јубилејот на ДУИ во Чаир

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска во Скопје ќе ја одржи главната манифестација по повод одбележувањето на 20-годишниот јубилеј од постоењето. На манифестацијата...

Култура 27.05.22 | 10:23

Одбележување на 120 годишнината од раѓањето на Стале Попов во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп

Градската библиотека „Борка Талески“ од Прилеп денеска ќе одбележи 120 годишнината од раѓањето на писателот Стале Попов. 120 годишнината од раѓањето на нашиот роднокраен...

Култура 21.05.22 | 21:11

Со проекција на првиот македонски филм „Фросина“ отворена реновираната сала на „Вардар филм“

Синоќа реновираната сала за проекции на „Вардар филм“ ги пречека првите посетители кои во рамките на прослава на јубилејот на оваа институција имаа можност да ја...

Култура 18.05.22 | 14:29

„Вардар филм“ ќе одбележи 75 години постоење со бројни активности и проекција на долгометражен документарен филм

НУФЦ „Вардар филм – Скопје“ годинава одбележува јубилеј – 75 години постоење. Првиот човек на институцијата, директорот Сани Саиди на денешната прес конференција...

Култура 27.04.22 | 09:31

Културниот симбол „Мајски оперски вечери“ годинава одбележува 50 години постоење

Наметнувајќи се како културен симбол на современието, оперската манифестација „Мајски оперски вечери“, која благодарение на својот профил и специфика ги надминува...

Култура 23.04.22 | 11:00

„Денови на Шопов“ по повод 40 години од смртта на поетот

Одбележувањето на 40 години од смртта на великанот Ацо Шопов се одвива со низа активности. Штипската библиотека „Гоце Делчев“ во роднокрајното одделение кое го носи...

Култура 21.04.22 | 09:32

50. јубилејно издание на „Мајските оперски вечери“ почнува на 9-ти мај

Наметнувајќи се како културен симбол на современието, оперската манифестација „Мајски оперски вечери“, која благодарение на својот профил и специфика ги надминува...

Култура 14.04.22 | 11:52

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов: МАНУ и Фондацијата на Ацо Шопов поднеле проект до УНЕСКО за финансирање на еднодневен меѓународен колоквиум

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов еден од најголемите македонски поети и втемелувачите на современата македонска поезија, преведувач и дипломат.     Тоа...

Кариера 07.04.22 | 12:54

Меѓународна научна конференција „75 години Институт за педагогија – Воспитно-образовни предизвици и перспективи“

Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје одбележува 75 години од неговото основање. Овој Институт е прва...

Музика 04.04.22 | 14:01

Концерт на Влатко Стефановски трио за одбележувањето на јубилејот 50 години МКЦ

По точно 40 години, Влатко Стефановски се враќа во МКЦ со концерт, во рамки на одбележувањето на јубилејот 50 години Младински културен центар, во организација на Баги...