Ознака: JO
Македонија 20.05.20 | 20:57

Јавното обвинителство го гони Ден Дончев за три кривични дела

Јавното обвинителство го гони поранешниот директорот на Фондот за здравство Ден Дончев за три кривични дела, пишува неделникот „Фокус“. Дончев е роден во родното...

Црна хроника 24.02.20 | 18:10

Дваесетгодишен жител на Арачиново осомничен за неовластена продажба на марихуана

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против дваесетгодишен жител на Арачиново, поради основано...

Македонија 23.02.20 | 13:18

Дали после објавената бомба Русковска и ЈО ќе се охрабрат да го повикаат Заев на распит?

На прес конференција денеска Антонио Милошоски презентираше снимка на која се слуша гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од оваа аудио-снимка јасно се гледа дека...

Македонија 14.02.20 | 19:52

Продолжи расправата за законот за ЈО

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор,...

Македонија 14.02.20 | 12:42

Десковска не сака да зборува пред пратениците, ама напиша на Фејсбук: Очигледна е намерата да се опструира носењето на Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Десковска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците, ама затоа на Фејсбик напиша дека е очигледна намерата...

Македонија 14.02.20 | 09:18

Мицкоски: Има примитивни обиди за притисоци врз пратеници за Законот за ЈО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за донесувањето на Законот за Јавно Обвинителство при...

Македонија 13.02.20 | 23:25

Пазарот нема крај! Да му се нагади на човек “политикава” …

Пазарот нема крај! До недела може да се очекува да биде ставена на дневен ред промена на Устав со укинување на унитарноста и воведување федерализација на Македонија....

Македонија 13.02.20 | 22:21

Собранието се распушта на 16 февруари: Законот за ЈО и разрешувањето на Мизрахи ќе се гласаат утре

Иако во Собранието на Република Македонија денеска почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот...

Македонија 12.02.20 | 12:28

Груби: Успеавме да вметнеме Бадентер и употребата на албанскиот јазик во Законот за ЈО

Потпретседателот на ДУИ, на денешната прес конференција и официјално објави дека во новиот закон за Јавно обвинителство се прифатени сите барања на нивната партија. Апсолутно...

Македонија 08.02.20 | 09:19

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

Пет дена пред очекуваното распуштање на Собранието, власта и опозицијата сè уште ги немаат усогласено ставовите за законот за јавното обвинителство. Претседателот...

Македонија 07.02.20 | 11:14

Жбогар: Законот за ЈО не е услов на комисијата, но треба да се донесе од повеќе причини

Законот за јавно обвинителство треба да се донесе бидејќи со тоа ќе покажете промена на начинот на мислење од што е минимумот потребен да се направи за отворање на преговори,...

Македонија 01.02.20 | 19:05

Доколку се инкорпорираат забелешките на експертите, ВМРО-ДПМНЕ веднаш ќе го гласа законот

СДСМ е страната која што не сака да се донесе квалитетен закон за јавно обвинителство и доколку навистина сака да се донесе законот треба се внесат сериозни забелешки...

Македонија 29.01.20 | 17:12

Дескоска успешно ја игра улогата на адвокат на мафијата

Министерката за правда, Рената Дескоска на својот фејсбук профил напиша: Денеска продолжува јавната расправа за Законот за јавно обвинителство. И денес матрицата...

Македонија 28.01.20 | 19:15

Според Фетаи, обвинителот за организиран криминал и корупција треба да постапува и пред Основен и пред Апелационен суд

Нашата цел е да дојдеме до законско решение кое ќе му овозможи на обвинителството ефикасно да се бори со организираниот криминал и со корупцијата. Текстот за прелдог...

Македонија 28.01.20 | 18:15

Експертите и невладините едногласни околу забелешките на ВМРО-ДПМНЕ: Законот за обвинителство е недоречен

Во Собранието попладнево на седница на Комисијата за политички систем почна јавната расправа за законот за јавно обвинителство. Универзитетската професорка по уставно...

Македонија 28.01.20 | 16:54

Калајџиев: До кога ќе го криете писмото на Катица, господине Јовески?!

Професорот Гордан Калајџиев пред почетокот на денешната јавна расправа за новиот закон за јавно обвинителство порача „Господ на помош“. Потоа се огласи повторно на...

Македонија 25.01.20 | 20:27

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ се консултираше со правни експери за законот за ЈО

Во дневникот на МРТ интервју имаше Тимчо Муцунски висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека нов закон за јавно обвинителство за да добие Македонија се сто процентни...

Македонија 24.01.20 | 13:31

Заев: Опозицијата да прифати законско решение за ЈО и да докаже дека е против криминалот

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска повторно ги повика сите политички субјекти, пратенички групи и независни пратенички групи да преземат одговорност во донесувањето...

Македонија 22.01.20 | 12:56

Милошоски: Работните групи на власта и опозицијата на средба за Законот за ЈО до крајот на неделава

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска на прес-конференција...

Македонија 24.12.19 | 19:01

ЈО ги отфрла наводите на ДКСК за работење под притисок

Јавното обвинителство ги отфрла паушалните наводи за притисоци и влијанија и истакнува дека времето потребно за утврдување на фактичката сосотојба во предметите не...