Ознака: JO
Македонија 11.11.22 | 13:21

Абази денеска предложен за член на УО на Академијата за судии и јавни обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната шеесет и деветта седница ги предложи Ислам Абази и Фиданка Рајевска за двајца членови од редот на јавните обвинители во Управниот...

Македонија 09.11.22 | 14:39

Војо Димоски: Абази за неколку часа беше демантиран со фотодокументација, тоj го крши Етичкиот кодекс на Јавните обвинители

Војо Димоски, поранешен обвинител за Локално.мк вели дека незадоволството од изборот на Абази се базира на неколку основи, пред се тоа е професионалната биографија...

Македонија 20.10.22 | 21:15

Скопското обвинителство ја сослуша поранешната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска

Скопското обвинителство ја сослуша поранешната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска како е осомничена во врска со тужбата на поранешниот директор...

Македонија 16.10.22 | 13:36

ВМРО-ДПМНЕ: Антикорупциска реши да биде адвокат на Ковачевски, ЈО нека се одважи и да отвори случај за аферата Броило и 26 милиони евра

Кога веќе Антикорупциска реши да биде адвокат во одбрана на криминалот на Ковачевски, тогаш Јавното обвинителство да се одважи и да отвори случај за аферата Броило...

Македонија 16.10.22 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ: Јавното обвинителство да се одважи и да отвори случај аферата Броило на Ковачевски од 26 милиони евра

Кога веќе Антикорупциска реши да биде адвокат во одбрана на криминалот на Ковачевски, тогаш Јавното обвинителство да се одважи и да отвори случај за аферата Броило...

Црна хроника 08.08.22 | 18:38

Со автоматска пушка и пиштол им се заканиле на вработените и им земале речиси 100.000 денари и 20 телефони

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како...

Црна хроника 30.03.22 | 10:46

Според ЈО немало елементи на детска порнографија, по шест месеци е затворен предметот за „Извиднички камп“

Постапувајќи по поднесено известување од СВР Скопје, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје спроведе претходна постапка во која во целост ги испита...

Македонија 11.02.22 | 22:21

ВМРО-ДПМНЕ: Ја повикуваме Ивановска да ги обелодени политичарите кои кријат имот пред јавноста, а ЈО да отвори постапка по допрен глас

Првата антикорупционерка потврди дека функционери имаат имот кој не го пријавуваат, ЈО да истражи дали е купен со парите од криминалните тендери. Билјана Ивановска,...

Македонија 31.10.21 | 14:15

ЈО информира за изборни нерегуларности

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет -Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот...

Вести 31.10.21 | 09:31

ЈО ќе следи евентуални нерегуларности на изборниот процес

Јавното обвинителство на Република  Македонија продолжува во континуитет да ги следи случувањата поврзани со изборниот процес, преку формираната привремена Комисија...

Македонија 31.10.21 | 09:29

ЈO ќе следи евентуални нерегуларности на изборниот процес

Јавното обвинителство на Република Македонија продолжува во континуитет да ги следи случувањата поврзани со изборниот процес, преку формираната привремена...

Македонија 25.10.21 | 14:10

Обвинителството ги проверува информациите на полковник Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ за изборни полициски закани

По обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека поголема група на полицајци, кои според нив работат по налог на Заев и Спасовски, за серизони изборни заплашувања, закани...

Црна хроника 18.10.21 | 14:59

Обвинение за жител на гостиварско Дебреше за недозволено носење огнено оружје

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Недозволено изработување, држење...

Македонија 17.10.21 | 12:40

JO добило пријава дека 83 повеќекратно осудени лица, добиле оружје со цел попречување на изборниот процес

На 17.10.2021 година во 09:04 часот по лотус добиено е известување од страна на Оперативниот штаб, доставено од страна на Амбасада на САД во кое известуваат дека едно лице од...

Македонија 17.10.21 | 12:11

JO: Непознати лица вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари

До овој момент од денешниот изборен ден, пристигнати се неколку известувања за евентуални изборни нерегуларности сторени на подрачјето на Основното јавно обвинителство...

Македонија 17.10.21 | 08:09

Комисија на ЈО ќе ги следи евентуалните нерегуларности на изборниот процес

Јавното обвинителство информира дека во континуитет ги следи случувањата поврзани со изборниот процес преку формираната привремена Комисија за следење на евентуални...

Скопје 01.09.21 | 09:37

ВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да отвори истрага и да го испита потеклото на имот на Шилегов

Како со обична чиновничка плата од 1.000 евра Шилегов доаѓа до милионски имот, и станува најбогат градоначалник на Балканот?! Шилегов да го каже рецептот како до 4 стана,...

Македонија 28.06.21 | 12:43

ЈО да реагира за набавка на две машини за перење алишта во Ѓорче Петров за 25.500 евра

Злоупотреба на службена должност се прави со постапување, но и со непостапување. Јавното обвинителство има должност да постапува по допрен глас излезен во јавноста,...

Македонија 26.02.21 | 20:34

Маричиќ не чувствува одговорност: ЈО треба да и соопшти на јавноста каде потфрлил системот

Ова е голем ден за правната држава и за владеењето на правото, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешното донесување пресуда за слуачјот „Таргет-Тврдина“. Според...

Економија 08.02.21 | 20:03

Трифун Костовски бара Обвинителството да ги објави со име и презиме

Костовски уште еднаш повтори дека во истрагата мора да бидат вклучени и лица надвор од банката. На својот фејсбук-профил Костовски напиша: Лицата против кои ќе биде...