Ознака: јавно обвинителство
Македонија 14.09.19 | 14:00

Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите на СЈО

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од СЈО. Да,...

Македонија 09.09.19 | 10:55

Јовески: Еден по еден ќе се разгледуваат предметите на СЈО, па ќе се распределуваат по обвинителствата

Основното јавно одделно ги разгледува предметите на СЈО за да се констатира фазата до каде стигнале постапките за нив, а потоа тие ќе се распределат по обвинителствата. Државниот...

Македонија 06.09.19 | 16:25

ЈО ги презема предметите од СЈО

Јавното обвинителство ги презема во надлежност и натамошно постапување предметите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат...

Македонија 04.09.19 | 11:24

Катица побарала СЈО сите случаи да ги префрли во Јавното обвинителство

Притворената специјална обвинителка Катица Јанева, која се наоѓа во истражниот затвор во Шутка испратила писмо – Наредба до Специјалното обвинителство во рок од...

Македонија 13.08.19 | 11:41

ЈО: Изјавата на Пендаровски за „Рекет“ ќе беше реална ако повикаше да се изгласа Законот за ЈО

Од Јавното обвинителство денеска реагира на вчерашната изјава на претседателот Стево Пендаровски за случајот „Рекет“. Не е време за напади на институциите, наведува...

Црна хроника 31.05.19 | 15:06

Јавното обвинителство поднесе обвинение против четворица за организaција на настаните од 27 април

Јавното обвинителство покрена обвинените за организаторите на упадот во Собранието на 27 ми април. Обвинение е покренато за четири лица, Трајко Велјановски, Спиро Ристовски,...

Македонија 16.05.19 | 14:49

Кој признава се му се простува – Нема corpus delikti за да се докаже кривично дело кај Павле Богоевски

Пратеникот Павле Богоевски денеска бил во скопското Јавно обвинителство да се пријави откако призна дека набавувал масло од канабис за негов близок пријател. Според...

Македонија 14.03.19 | 15:15

Обвинителство, суд и полиција, трагедија во три чина

Случајот со приведувањето и притворот за Митко Чавков ја засили сензитивноста на јавноста за постоењето на „црната дупка“ која ја голта правдата во Македонија, го...

Колумни 08.03.19 | 11:51

Катастрофален закон за јавното обвинителство

Михајло Маневски Владата на последната седница утврди текст на Предлог на Закон за јавното обвинителство и го достави до Собранието за усвојување. Во Предлотот на Законот...

Македонија 28.02.19 | 13:13

Дескоска: Засега немаме двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Носењето законот за јавното обвинителство ќе биде еден од клучните моменти што ќе бидат пресудни во одлуката за отворање преговори, имајќи ги предвид препораките од...

Црна хроника 18.02.19 | 12:27

ОЈО: Започнато е испитување на очевидците на сообраќајката кај Ласкарци

Заради координација и поголема динамика во постапувањето на сите надлежни институции при утврдувањето на причините на автобуската несреќа што се случи на автопатот...

Македонија 07.02.19 | 11:36

ЈО има капацитет за предметите, иако не располага со ресурсите на СЈО

Jавното обвинителство има капацитет да постапува по сите предмети, иако не располага со ресурсите што ги има Специјалното јавно обвинителство во делот на материјално...

Црна хроника 31.01.19 | 16:12

Притвор за двајца вработени во МВР за настанот во Шуто Оризари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривична пријава од Министерството за внатрешни...