Ознака: јавно обвинителство
Црна хроника 08.12.23 | 13:07

ОЈО: Закани, демнење и вознемирување кон обвинител и неговото семејство, поведена постапка

Основното јавно обвинителство Прилеп покренало постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела „полово вознемирување“ од член...

Македонија 23.11.23 | 11:54

Ќе биде ли ова доволно ЈО да покрене истрага? ВМРО-ДПМНЕ достави докази за скандалот со „Онкологија“

Денеска до Основното јавно обвинителство ги доставивме документите во врска со случајот „Диво месо“, „Канцер мафија“ на Онкологија, онака како што најавивме.Страшно...

Македонија 21.11.23 | 08:40

Документите и доказите за аферата „диво месо“ не се доволни ЈО да отвори истрага

Корупција, криминал, непочитување на законите и воопшто правните норми се одлика на Владата на СДС и ДУИ. Сето ова се гледа и во случајот Онкологија.Анкетната комисија...

Македонија 02.11.23 | 18:17

ЈОРМ: Сите докази во предметот за Онкологија се обезбедени и веќе се предмет на анализа од стручни лица

Јавното обвинителство соопшти дека информациите изнесени денеска од страна на ВМРО-ДПМНЕ, а во врска со предистрагата за Клиниката за онкологија се погрешни и можат...

Македонија 04.09.23 | 11:31

Обвинителството се огласи за „Онкологија“: Сите кои имаат сознанија да ги пријават

Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи, врз основа на своите законски надлежности, интензивно преземаат дејствија за испитување на наводите за...

Македонија 20.07.23 | 14:49

Антикорупциската комисија тврди дека постапила во согласност со својата надлежност за предметот „Труст“

Комисијата реагира дека и во овој случај постапила согласно надлежноста и одлучила да покрене Иницијатива за поведување постапка за кривично гонење по предметите...

Вести 15.07.23 | 12:32

JO: Издадени наредби за испитување на несреќата во Шипковица во која загинаа двајца работници

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово извршил увид на лице место во Шипковица,...

Црна хроника 15.07.23 | 11:53

Издадени наредби за испитување на несреќата во Шипковица во која загинаа двајца работници

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид на лице место во Шипковица, каде при изградба на потпорен ѕид вчера загинаа двајца работници. Издадена...

Македонија 28.06.23 | 14:12

Обвинителството сѐ уште проучува дел од предметите против струшкиот градоначалник Мерко

Јавното обвинителство информира дека Комисијата задолжена да изврши вонреден надзор на заведените предмети против Рамиз Мерко, градоначалник на Општина Струга, извршила...

Вести 27.06.23 | 09:26

Oбвинителството се фати за работа во случајот „Мерко“ откако Американците ги искараа

Тим државни обвинители од вчера ги контролираат предметите за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко во ОЈО Струга и во Вишото јавно обвинителство во Битола, а денеска...

Македонија 13.04.23 | 10:47

Јавното обвинителство да отвори истрага за автопатите на Груби

Димитар Ковачевски и Артан Груби договарале и потпишале договор со Бехтел и Енка кој предвидува услови за чие исполнување ниту еден од нив нема мандат. Според документите...

Македонија 27.03.23 | 10:09

Јавното обвинителство да отвори истрага за надзорот на Груби и на Ковачевски

ЈО да отвори истрага Груби и Ковачевски промовираа надзор со цени и до 7 пати поскапи во споредба со други проекти, бара ВМРО-ДПМНЕ. Конзорциумот ИРД – ЕПТИСА – Електра...

Црна хроника 25.03.23 | 17:28

Осомничени за полови дејствија со деца: Поведена постапка против двајца возрасни и еден малолетник од Струшко

Поради основано сомнение дека сториле кривични дела – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете по...

Македонија 24.03.23 | 11:53

Обвинителството издало наредба за утврдување на причините за смртта на шестгодишната Јана во битолската болница

Основното јавно обвинителство Битола издало наредби и насоки за да се извршат сите неопходни проверки и дека се уште не е утврдена причината за смртта на шестгодишната...

Македонија 13.03.23 | 08:37

Јавното обвинителство веднаш да почне постапка за надзорот на автопатиштата

Владата треба веднаш да го поништи тендерот за надзор при изградбата на автопатиштата на коридорите 8 и 10Д, а ЈО да отвори постапка, кај три од четирите компании од корзорциумот...

Црна хроника 30.12.22 | 15:05

Сопругата решила да се разведе, тој со пиштол и автоматска пушка решил да ја врати дома

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на селото Орланци, општина Арачиново, за кого постои...

Црна хроника 18.09.22 | 12:45

Извршен увид на местото каде беше пронајдено лице со прострелна рана на главата

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар изврши увид на лице место во близина на семејна куќа на улицата „Гоце Делчев“ во Гостивар, каде синоќа...

Македонија 23.08.22 | 09:44

Jавното обвинителство не се изјасни дали ќе ги истражува фирмите блиски до Заеви кои земале кредити од Еуростандард банка

Јавното обвинителство во врска со наводите и извештајот презентирани на вчерашната прес конференција од неколку лица, меѓу кои и едно осомничено лице во врска со стечајот...

Македонија 04.08.22 | 13:01

Здружение на јавни обвинители: Ниту еден јавен обвинител не смее да се смета себе си за семоќен и да одбива контрола над постапувањето

Здружението на јавните обвинители на РепубликаМакедонија остро реагира на отвореното писмо од јавниот обвинител Вилма Русковска упатено синоќа преку медиумите до...

Македонија 01.08.22 | 09:44

Ненадлежна постапка, погрешни информации – Низа пропусти во случајот со Финансиската полиција

Двајца јавни обвинители од Јавното обвинителство на Република Севера Македонија, постапувајќи по претставка од Управата за финансиска полиција, во согласност со членот...