Ознака: јавна расправа
Македонија 30.01.20 | 08:50

По стручната дебата, законот за Јавно обвинителство се враќа во работните групи

По два дена стручна расправа, Предлог-законот за Јавно обвинителство повторно се враќа на работните групи меѓу политичките партии. Се очекува дел од забелешките изнесени...

Македонија 29.01.20 | 15:00

ВО ЖИВО: Втор ден јавна расправа за Законот за ЈО

Следете ја во живо јавната расправа во Собранието по однос на законот за јавно обвинителство, во која присуствуваат пратеници од сите пратенички групи, министерката...

Македонија 28.01.20 | 16:30

Силјановска-Давкова: Законот за ЈО директно се меша во надлежностите на Советот на јавни обвинители

Универзитетската професорка по уставно право, Гордана Силјановска-Давкова, на денешната јавна расправа за Законот за јавно обвинителство посочи дека членот 109, ставот...

Македонија 28.01.20 | 16:01

Mилошоски за транспарентот: Скромен придонес за адвокатот на власта Јовески

Скромен придонес во јавната расправа за предлог законот за Јавното обвинителство, посебно кон ставовите на обвинителот т.е. адвокатот на власта Љубомир Јовески, кој...

Македонија 28.01.20 | 15:44

Kамбовски: Законот мора да се донесе и по цена да се одложат изборите

Академикот Владо Камбовски, кој е еден предлагачите на Законот за Јавно обвинителство, на денешната јавна расправа ја истакна потребата од донесување на овој закон. Според...

Македонија 28.01.20 | 15:32

Мицкоски: Ќе ја чекаме јавната расправа за да видиме дали може да се поддржи поинакво решение за Законот за јавно обвинителство

Ќе извлечеме сиже од јавната расправа за Законот за јавно обвинителство и ако тоа од експертската јавност се преточи во текстот, не гледам зошто не би поддржале, а овој...

Македонија 28.01.20 | 15:23

Дескоска: Целта на законот е да се зголеми бројот на обвинителите кои гонат висока корупција

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека новиот закон за ЈО треба да обезбеди измена на изборот на обвинителите со зголемување на критериумите за нивен...

Македонија 28.01.20 | 15:14

Силјановска: Европското знаменце е важно, но законот требаше да добие позитивно мислење од Венецијанската комисија

Професорката Гордана Силјановска на денешната јавна расправа во образложението на предлог законот за ЈО истакна дека процедурите се гаранција за демократија и оти...

Македонија 28.01.20 | 14:47

Јовески пречекан со транспарент, Кирацовски ги отстрани пратениците

Во Собранието попладнево на седница на Комисијата за политички систем почна јавната расправа за законот за јавно обвинителство. Расправата беше накратко прекината...

Македонија 27.01.20 | 13:48

Утре во Собранието јавна расправа за нацрт-законот за ЈО

Собранието утре ќе одржи јавна расправа за нацрт-законот за јавно обвинителство. На еднодневната расправа се поканети јавниот обвинител Љубомир Јовески, Ацо Колевски...

Македонија 19.12.19 | 16:21

Кирацовски: Не знам кои се побудите на Талат Џафери да спречи јавна расправа за толку битно прашање

Откако претседателот на Собранието Талат Џафери го соопшти ставот дека Јавна дискусија за измените на Изборниот законик, во скратена постапка, не може да се организира,...

Македонија 09.12.18 | 08:40

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени...

Македонија 07.12.18 | 14:30

Димитров бара начин да се заобиколува претседателот – засекогаш

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето...

Македонија 07.12.18 | 10:41

Трета јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот

На дебата ќе се обратат вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Експертски осврт на дебата ќе дадат...