Ознака: јане ченто
Македонија 11.06.23 | 21:13

Јане Ченто сподели емотивно видео од неговиот прв слободен викенд

По 6 години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април, Јане Ченто за првпат излезе на слобода минатиот викенд. Денеска на неговата Фејсбук...

Македонија 06.06.23 | 19:52

Непокор со конечна победа: Јане Ченто се виде со пријателите

Јане Ченто кој го користи свој прв слободен викенд се виде со своите пријатели од протестите „За Заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски...

Македонија 04.06.23 | 14:09

Јане Ченто излезе на слобода: По шест години во затвор доби слободен викенд

По 6 години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април, Јане Ченто за првпат излезе на слобода, иако само на слободен викенд. Јане Ченто го...

Македонија 27.04.23 | 12:29

Секој ден смогнуваме сила да се справуваме со болките од неправдата нанесена на нашите затворени синови, сопрузи, татковци и браќа

Семејставта на неправедно осудените за случувањата на 27 април, се обратија со јавно писмо до граѓаните на Република Македонија. Нивното писмо го пренесуваме во целост: „Поминаа...

Македонија 16.03.23 | 21:56

Јане Ченто и Игор Југ за тоа што предлогот за амнестија не помина во Собранието: Кажете и на мајка ми нека не жали, оти ние сепак ќе победиме!

Откако беше одбиена иницијативата за ставање на предлог законот за амнестија на осудените за „27 април“ на дневен ред во Собранието, со реакција се јавија и неколкумина...

Македонија 04.08.22 | 15:16

Јане Ченто: За првпат во историјата на независна Македонија, фамилијата Ченто без покана од власта за илинденските манифестации

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, Претседателот...

Македонија 24.07.22 | 19:20

Јас не жалам оти ќе умрам, само ми е мака што немам време да напишам некои работи кои што историјата на македонскиот народ треба да ги одбележи

Вечна слава Претседателе, идеалите твои се заклетви мои, му порача внукот Јане Ченто на својот дедо Методија Андонов – Ченто на денот кога се одбележуваат 65 години...

Македонија 09.06.22 | 17:07

Ченто до Јакимовски: Јас му верувам на Мицкоски дека доколку дојдат тие на власт, ние ќе ја добиеме правдата која ја бараме

Изјавата на карпошкиот градоначалник и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски дека „Мицковски интервенира за други луѓе да имаат подобри услови во затворите, а затворениците...

Македонија 07.06.22 | 23:15

Јане Ченто: Ова од Ламбе е пркост и крик на Македонецот кон неправдите што ѝ се прават на Македонија

Mу давам поддршка на Ламбе, бидејќи има двојни стандарди во оваа држава, затоа што го знам лично од моите средношколски денови и знам дека се работи за човек патриот воспитан...

Македонија 15.04.22 | 22:50

Таткото на Јане Ченто откри дека  дека неговиот син добил понуда лажно да сведочи во замена за полесна казна

Коле Спирковски таткото на Јане Ченто откри дека  дека неговиот син добил понуда лажно да сведочи во замена за полесна казна. Кога беше во притвор во Шутка, во ќелијата...

Македонија 15.04.22 | 22:30

Груевски: Jанева бараше од мене да ги наместам другите за да бидам ослободен

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук се потсети на неколкуте средби што ги имал со тогашната специјална обвинителка Катица Јанева на кои таа побарала тој...

Македонија 20.03.22 | 17:18

Со тоа што нè осуди на драконски казни СДСМ сакаше да го скрши македонскиот народ и во тоа успеа, за жал

Какви двојни аршини се спроведуваат и каква селиктивна правда има може да видите од овој случај на Шарената револуција, која ја запали канцеларијата на претседателот...

Македонија 09.02.22 | 21:34

Јане Ченто со писмо од срце: Кога се разболуваме по затворите не знаме дали тоа ни се последните часови

Јане Ченто кој беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, напиша ново писмо од затворот во Штип. Тој побара одново ново судење. Сподели и приватни...

Македонија 04.08.21 | 18:45

На Илинден од внуката на Ченто барале да облече друга облека

Членови на семејството на внуката на првиот претседател Медотија Андонов Ченто која била поканета на одбележувањето на Илинден тврдат дека на церемонијата организирана...

Македонија 02.08.21 | 16:02

Мисајловски: Јане, Трајко, Спиро, Миле и останатите чесни патриоти не се терористи – слобода за патриотите!

Денеска ги поздравив родителите на Јане Ченто кои ги знам многу одамна, тие се скромни и домаќини луѓе. Го положија своето цвеќе на нивниот Методиј Ченто кој го дал и...

Македонија 02.08.21 | 13:58

Пред споменикот на Методија Андонов Ченто, мајката на Јане Ченто побара слобода за синот

Maкедонците денеска го чествуваат најголемиот национален празник Илинден. Овој празник означува празнување на двата илиндена оној 1903 и празнувањето на Крушевската...

Македонија 02.08.21 | 11:13

Трогателно: Пред споменикот на дедото Методија Андонов Ченто, мајката на Јане Ченто побара слобода за синот

Maкедонците денеска го чествуваат најголемиот национален празник Илинден. Овој празник означува празнување на двата илиндена оној 1903 и празнувањето на Крушевската...

Македонија 24.07.21 | 13:59

Внукот на Ченто се присети на славниот дедо: Слава ти Претседателе, идеалите твои се заклетви мои

Јане Ченто, внукот на Методија Андонов се присети на својот дедо на 64-годишнината од неговата смрт. Слава ти Претседателе. Идеалите твои се заклетви мои – напиша внукот.

Македонија 30.05.21 | 20:31

Нина Јанева: Ченто ми е најдобар другар, ги видов неговите… се борев со солзите, затоа ја згрешив химната

Од 1.000 пати пеење на химната, ова ми е прв и последен пат да ја погрешам, рече Нина Јанева Николовски, која вчера за време на протестот на уставобранителите ја згреши македонската...

Македонија 23.04.21 | 09:41

Јане Ченто: В недела оставете ги партиските знамиња дома, понесете ги само македонските!

Повикувајќи ја македонската јавност во недела од 11 часот пред Владата да ја даде својата поддршка на протестот за правда и слобода за уставобранителите, Јане Ченто...