Ознака: јане ченто
Македонија 06.05.24 | 22:23

Јане Ченто: Победата е на дофат, во среда да ја ослободиме Македонија!

Јане Ченто, еден од осудените за случајот 27 април, пред изборниот молк се обрати до јавноста. Тој смета дека Македонија е мета на разојници, а треба да се ослободи. Неговото...

Македонија 25.04.24 | 08:21

Јане Ченто: Се гледа крај на неправдата

Се гледа крај на неправдата, коментира Јане Ченто, по синоќешниот убедлив триумф на Гордана Силјановска Давкова по првиот круг претседателски избори на кои таа и Стево...

Македонија 24.04.24 | 22:50

Ченто, Пешов и Додевски порачаа: Фала ти Македонијо, 7 години го чекавме овој момент!

Осудените за 27 април им се заблагодарија на македонските граѓани за нивните гласови на претседателските избори. Седум години го чекавме овој момент. Фала ви, Македонијо,...

Македонија 02.03.24 | 16:24

Јане Ченто и Горан Ангелов присуствуваат на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на претседател

Јане Ченто и Горан Ангелов, двајцата осудени за 27 април, кога го бранеа македонското собрание, присуствуваат на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на претседател. Денеска...

Македонија 16.01.24 | 21:45

Јане Ченто: Тие што го монтираа „27 април“ за многу бргу ќе орговараат

Како кула од карти им се руши предметот „27 април“. Стигаат пресуди дека државата, судиите и обвинителите ГИ ПРЕКРШИЛЕ ПРАВАТА НА ОБВИНЕТИТЕ, вели Јане Ченто. Ова е само...

Македонија 15.12.23 | 12:58

Јане Ченто докажа дека притворот му беше наместен, но полицаецот кој лажеше доби само условна

Апелациониот суд – Скопје ја потврди пресудата на Кривичен дека полицискиот службеник, кој во mart 2018 година напишал бепешка дека притвореникот Јане Ченто не ја почитувал...

Македонија 23.11.23 | 18:53

Ченто: Монструму, пензијата ќе ја земаш онаму каде што нас нè прати невини

На страницата за поддршка на Јане Ченто, обвинет и осуден во случајот „27 алрил“ објавен е кометар од Јане Ченто за разрешувањето на обвинителката Вилма Рускоска. Нарекувајќи...

Македонија 11.06.23 | 21:13

Јане Ченто сподели емотивно видео од неговиот прв слободен викенд

По 6 години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април, Јане Ченто за првпат излезе на слобода минатиот викенд. Денеска на неговата Фејсбук...

Македонија 06.06.23 | 19:52

Непокор со конечна победа: Јане Ченто се виде со пријателите

Јане Ченто кој го користи свој прв слободен викенд се виде со своите пријатели од протестите „За Заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски...

Македонија 04.06.23 | 14:09

Јане Ченто излезе на слобода: По шест години во затвор доби слободен викенд

По 6 години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април, Јане Ченто за првпат излезе на слобода, иако само на слободен викенд. Јане Ченто го...

Македонија 27.04.23 | 12:29

Секој ден смогнуваме сила да се справуваме со болките од неправдата нанесена на нашите затворени синови, сопрузи, татковци и браќа

Семејставта на неправедно осудените за случувањата на 27 април, се обратија со јавно писмо до граѓаните на Република Македонија. Нивното писмо го пренесуваме во целост: „Поминаа...

Македонија 16.03.23 | 21:56

Јане Ченто и Игор Југ за тоа што предлогот за амнестија не помина во Собранието: Кажете и на мајка ми нека не жали, оти ние сепак ќе победиме!

Откако беше одбиена иницијативата за ставање на предлог законот за амнестија на осудените за „27 април“ на дневен ред во Собранието, со реакција се јавија и неколкумина...

Македонија 04.08.22 | 15:16

Јане Ченто: За првпат во историјата на независна Македонија, фамилијата Ченто без покана од власта за илинденските манифестации

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, Претседателот...

Македонија 24.07.22 | 19:20

Јас не жалам оти ќе умрам, само ми е мака што немам време да напишам некои работи кои што историјата на македонскиот народ треба да ги одбележи

Вечна слава Претседателе, идеалите твои се заклетви мои, му порача внукот Јане Ченто на својот дедо Методија Андонов – Ченто на денот кога се одбележуваат 65 години...

Македонија 09.06.22 | 17:07

Ченто до Јакимовски: Јас му верувам на Мицкоски дека доколку дојдат тие на власт, ние ќе ја добиеме правдата која ја бараме

Изјавата на карпошкиот градоначалник и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски дека „Мицковски интервенира за други луѓе да имаат подобри услови во затворите, а затворениците...

Македонија 07.06.22 | 23:15

Јане Ченто: Ова од Ламбе е пркост и крик на Македонецот кон неправдите што ѝ се прават на Македонија

Mу давам поддршка на Ламбе, бидејќи има двојни стандарди во оваа држава, затоа што го знам лично од моите средношколски денови и знам дека се работи за човек патриот воспитан...

Македонија 15.04.22 | 22:50

Таткото на Јане Ченто откри дека  дека неговиот син добил понуда лажно да сведочи во замена за полесна казна

Коле Спирковски таткото на Јане Ченто откри дека  дека неговиот син добил понуда лажно да сведочи во замена за полесна казна. Кога беше во притвор во Шутка, во ќелијата...

Македонија 15.04.22 | 22:30

Груевски: Jанева бараше од мене да ги наместам другите за да бидам ослободен

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук се потсети на неколкуте средби што ги имал со тогашната специјална обвинителка Катица Јанева на кои таа побарала тој...

Македонија 20.03.22 | 17:18

Со тоа што нè осуди на драконски казни СДСМ сакаше да го скрши македонскиот народ и во тоа успеа, за жал

Какви двојни аршини се спроведуваат и каква селиктивна правда има може да видите од овој случај на Шарената револуција, која ја запали канцеларијата на претседателот...

Македонија 09.02.22 | 21:34

Јане Ченто со писмо од срце: Кога се разболуваме по затворите не знаме дали тоа ни се последните часови

Јане Ченто кој беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, напиша ново писмо од затворот во Штип. Тој побара одново ново судење. Сподели и приватни...