Ознака: извоз
Економија 01.04.21 | 09:04

Македонските јагниња се баран бренд: 170.000 ќе завршат на велигденските трпези во Италија и во Хрватска

Повеќе од 170.000 јагниња досега се извезени во Италија и во Хрватска, а се очекува до крајот на годината да бидат извезени повеќе од 200.000 јагниња, информира Сојузот на одгледувачи...

Свет 11.03.21 | 13:39

Продолжена можноста за забрана за извоз на вакцини од ЕУ до крај на јуни

Европската Комисија соопшти дека механизмот за забрана за извоз на вакцини е продолжен до крај на јуни. Овој механизам, кој им дава можност на земјите членки на спречат...

Свет 10.03.21 | 09:28

Британија: Лажни обвинувања на ЕУ за забрана за извоз на вакцини

Нов спор изби меѓу Велика Британија и ЕУ откако претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изнесе тврдење дека Велика Британија го забранила целиот извоз на вакцини...

Свет 16.02.21 | 10:12

Извозот на Еврозоната во декември 2020 порасна првпат после 10 месеци

Извозот на стоки во еврозоната се зголеми за 2,3 проценти на годишно ниво во декември на 190,7 милијарди евра, и тоа е прво зголемување од февруари 2020 година, покажуваат...

Економија 08.02.21 | 12:59

Извозот лани со пад од 7,7 отсто

Извозот на стоки од земјава во текот на минатата година забележал пад од 7,7 отсто во однос на тој период претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според...

Свет 30.01.21 | 08:18

ЕУ ограничува извоз на вакцини за Северна Ирска

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за Брегзит. Првиот министер...

Економија 02.12.20 | 21:22

Празни езера во Македонија е еднакво на 39 милиони долари инкасирани од извоз на струја

Македонија е 57. земја во светот по извоз на електрична енергија, од којшто во 2019-та година заработи 39.015.000 долари или над 26% повеќе во однос на 2018-та година, пишува Бизнисинфо.мк. Во...

Економија 07.10.20 | 21:15

Македонија и Албанија се договорија за признавање на фитосанитарните сертификати

Македонија и Албанија денеска потпишаа договор за реципрочно признавање на фитосанитарните сертификати за земјоделски производи, што се оценува како чекор напред...

Економија 07.10.20 | 15:57

Извозот во првите осум месеци со пад од 18,1 отсто, кај увозот намалување за 15,6 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во перидот јануари ‒ август 2020 година, изнесува 3.890.018 илјади американски долари и бележи пад од 18,1 отсто...

Економија 17.09.20 | 15:42

Државата да дозволи извоз на сув цвет од канабис, бараат производителите на марихуана

Здружението на одгледувачи на медицински канабис „Макканабис“ бара побрзо донесување на измените на Законот за опојни дроги со кои ќе се овозможи извоз на сув цвет...

Економија 07.09.20 | 12:31

Историски пад: Извозот намален за 32 отсто, БДП во минус 12,7 отсто

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2020 година е -12.7 %. Во второто...

Балкан 12.08.20 | 08:26

Поради короната извозот од Босна и Херцеговина драстично падна

Од јануари до јули 2020 година, Босна и Херцеговина извезе вкупно стоки во вредност од пет милијарди и 96 милиони конвертибилни марки (КМ), што е за една милијарда КМ помалку...

Економија 06.08.20 | 13:25

Kорона кризата си го направи своето: Извозот падна за речиси 25 проценти

Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во перидот јануари ‒ јуни годинава изнесува 2.705.623.000 долари и бележи пад од 24 проценти во однос на истиот период од...

Економија 07.07.20 | 13:12

Короната го зема данокот: Извозот со драстичен пад од 27,4 отсто во првите пет месеци годинава

Извозот на стоки од земјава од јануари до мај годинава бележи пад од 27,4 отсто во однос на тој период лани, а кај увозот е забележан пад од 22,9 отсто, објави Државниот завод...

Свет 03.07.20 | 14:28

Русија подготвена за извоз на лекот авифавир

Поради недостигот на лекови против ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот „авифавир“, а одлуката е донесена откако...

Економија 03.04.20 | 21:52

Moже да се извезува 70 отсто од брашното, 30 отсто да остане за домашниот пазар

Владата вечерва на седница донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на пченица и наполица и брашно од пченица и наполица, со...

Свет 31.03.20 | 09:52

Светска банка ја повика Г-20 да не воведува нови ограничувања на извозот

Светската банка денеска ги повика земјите од Групата 20 најсилни светски економии да не воведуваат нови ограничувања на извозот на медицински средства, на храната и...

Свет 09.01.20 | 12:38

Германија со рекорден извоз на оружје од над осум милијарди евра

Германската Влада првпат одобри рекорден извоз на оружје вреден повеќе од осум милијарди евра (8,9 милијарди долари) во 2019 година, покажуваат официјалните податоци. Вредноста...

Балкан 13.11.19 | 18:02

Србија заработила милијарда евра од извоз на софтвер и услуги

Србија во областа на информатичката технологија во 2018 година извезла производи и услуги во вредност од една милијарда евра, што е далеку пред секоја друга индустрија...

Свет 17.10.19 | 10:44

Меркел: Германија нема да испорачува оружје за Турција

Германската канцеларка Ангела Меркел објави денеска дека Германија нема да испорачува оружје за Турција, поради воената офанзива што ја започна во Сирија. Таа во долниот...