Ознака: извештај
Економија 17.08.23 | 14:00

Македонската официјална статистика има постигнато високо ниво на усогласеност со европското законодавство и меѓународните стандарди, оцени ЕК

Деновиве, Европската комисија го објави нацртот на Извештајот од скрининг процесот на Кластер 1 – Фундаментални вредности во кој се опфатени поглавјата: Поглавје 23...

Свет 30.06.23 | 15:02

Вознемирувачки податоци: Луѓето консумираат опасни дроги повеќе отколку што се мислеше, а ова се најчестите

Според извештајот на ОН, повеќе луѓе отколку што претходно се мислеше користат нелегални дроги. 13,2 милиони луѓе користеле некаква нелегална дрога во 2021 година, според...

Македонија 26.06.23 | 14:29

Во „Идризово“ по двајца затвореници спиеле во ист кревет: Што уште покажа Извештајот на Народниот правобранител?

Нечовечки и понижувачки третман кон осудените лица во казнено поправните установи ширум државата констатираше народниот правобранител во годишниот извештај на Националниот...

Македонија 20.06.23 | 17:14

Ќучук побара одложување на гласањето на извештајот за Македонија во Европскиот парламент

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во ЕП, што беше закажано за крајот...

Македонија 29.05.23 | 15:40

Повеќе од 400 милиони евра договори за јавни набавки се склучени во постапки на кои имало само една понуда

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од редовниот мониторинг на јавните набавки спроведени од јануари до декември 2022 година, во кои се вклучени...

Македонија 24.05.23 | 14:21

Извештај на „Фридом хаус“: Македонија има демократски напредок и политичка дисфункција

Во извештајот на „Фридом хаус“ за „Државите во транзиција за 2023“, кога станува збор за состојбата на демократијата, Србија остана на исто ниво, мали подобрувања се...

Македонија 16.05.23 | 14:02

Стејт департмент: Статусот на МПЦ-ОА сè уште не е разрешен

Годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со почитувањето на верските слободи во светот, во делот за Македонија ја нотира законската измена усвоена...

Економија 25.04.23 | 13:40

Економијата на Македонија ќе има благ пораст од 2,1 отсто во 2022 до 2,4 отсто во 2023, проектира Светската банка

Економиите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово и Србија го надминаа нивото пред пандемијата и покрај негативното влијание од инвазијата...

Македонија 07.04.23 | 10:42

Политиките за рамномерен регионален развој не ги даваат очекуваните резултати, велат ревизорите

Стратегијата за регионален развој 2021-2031 година е донесена со задоцнување, врз основа на проценка за населението, која отстапува од резултатите од Пописот, а политиките...

Македонија 03.04.23 | 15:09

Јана прележала ковид-19, а вирус ги воспалил срцевите мускули, немало грешки во лекувањето, велат од Комисијата за стручен надзор

Преземени се соодветни чекори во лекувањето на шестгодишната Јана која почина во болницата во Битола, велат од Комисијата за стручен надзор, соопшти Министерството...

Македонија 09.03.23 | 15:19

„Фридом хаус“: Македонија останува „делумно слободна“ земја, напредна само еден поен

Македонија во најновиот извештај на „Фридом хаус“ насловен „Слободата во светот 2023“, има годишен индекс на слободата од 68 од можни сто поени, што е напредок од еден...

Балкан 31.01.23 | 14:51

Белград го објави Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

Извештајот на српската Влада за преговарачкиот процес со Приштина е доставен до пратениците, соопшти Парламентот во Белград, јавија српските медиуми. „Извештајот...

Вести 30.11.22 | 09:14

Половина од светските демократии пропаѓаат

Половина од светските демократии се во состојба на пропаѓање, со влошување на граѓанските слободи и владеењето на правото, а авторитарните влади стануваат порепресивни,...

Македонија 15.11.22 | 20:29

Владата го разгледа Извештајот од М-НАВ за процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање

Владата на Република Македонија, на денешната седница го разгледа Извештајoт во однос на процесот за селекција и обука на кандидати за контролори на летање...

Здравје 08.11.22 | 12:08

Eдна третина од македонските деца со зголемена телесна тежина, втори во Европа по пиење на вештачки сокови

Вкупно 32 отсто од децата на седумгодишна возраст во Македонија се со зголемена телесна тежина, а 15 проценти се дебели, покажуваат најновиот Извештај на СЗО/Европа за...

Македонија 07.11.22 | 15:32

Во најновиот Извештај на УНДП, Македонија на 78 место, зад сите земји од регионот

Од 181 земја колку што се анализирани во најновиот Извештај за човековиот развој „Патоказ низ несигурни времиња“ на УНДП, Македонија се најде на 78 место, зад сите земји...

Македонија 22.10.22 | 08:41

ЕК ja пофали земјава за добри односи со соседите: Добрососедските односи суштински дел од процесот на ЕУ-интеграција

Добрососедските односи и регионалната соработка се суштински дел од процесот на европската интеграција на Македонија и придонесуваат за стабилност, помирување и клима...

Македонија 13.10.22 | 14:29

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК покажува систематска негрижа на Владата за реформи

Кај Владата во Македонија нема сериозна и суштинска посветеност на реформи… Постои недостаток на одлучни чекори за да се изгради моментум и да се продолжи процесот...

Македонија 13.10.22 | 09:57

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК покажува дека власта потфрлила

Според најновиот Извештај на ЕК, во Македонија нема сериозна посветеност на реформи, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, во извештајот се нотираат ад...

Економија 19.08.22 | 10:37

Извештајот го обелодени огромното трошење на резервите, МЕПСО испорачал фактури од 55 милиони евра

Операторот на електропреносниот систем МЕПСО конечно во годишниот извештај за работата во 2021 ги објави сумите од фактурите кои ги испорачал годинава до снабдувачите...