Ознака: Израел
Свет 23.02.21 | 13:32

Вакцинирани повеќе од седумдесет отсто: Израелците одат кон колективен имунитет

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн...

Балкан 17.02.21 | 13:37

Додека Израел и Србија одат кон колективен имунитет, Филипче се фали со едно кутивче подарени вакцини

Светскиот шампион“ во вакцинација, Израел, почнува контроверзен проект на ковид-беџ, кој со својата боја ќе покаже дали некое лице е вакцинирано или не, со што ќе се овозможи...

Свет 16.02.21 | 19:10

44 отсто од жителите на Израел ја примија првата доза вакцина

Четири милиони Израелци или 44 проценти од вкупната популација на Израел ја примиле првата доза вакцина против коронавирус, објави израелскиот ТВ Канал 12, повикувајќи...

Свет 14.02.21 | 16:08

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцината Фајзер

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство...

Свет 12.02.21 | 18:51

Израелска анализа: „Фајзер“ вакцината е ефикасна 93%

Израелска команија за здравствени услуги која вакцинираше половина милион луѓе со две дози вакцина на Фајзер/БиоНТех соопшти дека само 544 лица (0,1 отсто) биле дијагностицирани...

Свет 26.01.21 | 23:28

По вакцинацијата во Израел, се заразиле само 0,01 процент од луѓето

Прилиминарните податоци објавени од HMO Maccabi, водечка агенција за осигурување во Израел, покажуваат дека помалку од 0,01 процент, или само 20 од 128.600 лица кои ги примиле обете...

Свет 14.01.21 | 09:55

Израел ги откри тајните за својот успех при вакцинацијата против Ковид-19

Само три недели по почетокот на вакцинацијата против корона вирусот во Израел, 20% од населението веќе ја добило својата доза од вакцината на „Фајзер“/„БиоНТек“, пишува...

Естрада 05.01.21 | 14:27

Служи задолжетелен воен рок, има 19 години и е прогласена за најубава на светот

Израелката Јаел Шелбиа доби признание за најубаво лице на 2020 година во рангирањето што традиционално секоја година го организира магазинот „TC Candler“. Но, оваа 19-годишна...

Свет 04.01.21 | 13:05

На што се должи успехот на Израел што вакцинира побрзо од сите други

Израел веќе вакцинираше милион граѓани против Ковид-19 и најави крај на епидемијата до пролет, пишува „Би-Би-Си“ и го поставува прашањето како Израел успеа да обезбеди...

Свет 03.01.21 | 14:33

Милионитиот вакциниран Израелец е двоен убиец

Првиот вакциниран Израелец е премиерот Бенјамин Нетанјаху, а милионитиот шеесет и шестгодишниот Аб-ал-Вахаб, осуден двоен убиец. Човекот за кој се вели дека е милионити...

Свет 01.01.21 | 15:35

Земјата која не изгуби минута во имунизацијата – вакцинирани милион луѓе

Израел вакцинираше скоро милион луѓе, помалку од две недели откако започна кампањата за вакцинација против ковид-19, објави владата. Околу 950 000 Израелци ја примија првата...

Свет 30.12.20 | 09:13

Околу половина милион Израелци се вакцинирани против Ковид-19

Околу половина милион Израелци примија вакцина развиена од Фајзер против Ковид-19, само девет дена од почетокот на вакцинацијата на населението, јави агенцијата ТПС. Министерот...

Свет 28.12.20 | 12:06

Израел вакцинираше 100 илјади граѓани во еден ден

Речиси 100.000 Израелци се вакцинирани за еден ден, што е нов дневен рекорд од почетокот на вакцинацијата против коронавирусот во таа земја, на 20 декември, соопшти денеска...

Свет 23.12.20 | 09:27

По грешка примил четири дози од вакцината за Ковид-19: Израелски фармацевт ќе треба да биде вакциниран уште еднаш

Израелски фармацевт случајно примил четири дози од вакцина против корона вирус на „Фајзер“, но вели дека се чувствува добро. Неколку часа откако бил вакциниран и кога...

Свет 14.12.20 | 23:53

Иран го обвини Израел дека се обидел да испровоцира војна во последните денови од мандатот на Трамп

Иранскиот претседател Хасан Рохани го обвини Израел дека минатиот месец го убил научникот Мохсен Фахризаде само за да почне војна во последните денови од администрацијата...

Свет 03.12.20 | 11:56

Израел им префрлил една милијарда долари на палестинските власти

Израел ослободил повќе од една милијарда долари фондови задржани од Палестинските власти, неколку недели откако беа возобновени контактите меѓу двете страни. Владата...

Свет 29.11.20 | 21:44

Иран најави напад врз Израел како одмазда за убиството на иранскиот научник

Советникот на врховниот ирански верски лидер, Али Хамнеи, Камал Харази, побара Иран да даде „промислен и одлучен одговор“ за убиството на најдобриот ирански нуклеарен...

Свет 25.11.20 | 09:01

Проектили погодија јужно предградие на Дамаск: Втор напад на Израел врз Сирија последнава недела

Сириската војска соопшти дека во израелските воздушни напади е погодена област во јужно предградие на Дамаск, за каде сириски воени дезертери тврдат дека има силно...

Балкан 19.11.20 | 13:42

ЕУ очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите амбасади во Ерусалим

Потпретседателот на Европската комисија и шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, порача дека Европската Унија очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите...

Семејство 10.10.20 | 22:00

Израелско девојче се бања со својата змија милениче

Осумгодишната Инбар сака да се разладува во својот мал базен во дворот во Израел со својот омилен пријател за пливање – нејзиното милениче, питон. Жолтата змија долга...