Ознака: италија
Фудбал 05.04.21 | 23:53

Ибрахимовиќ ќе продолжи со Милан уште сезона за 6.5 милиони евра

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ би требало во следните денови да го продолжи договорот со екипата на Милан за една сезона, односно до јуни 2022 година. Според пишувањето...

Свет 05.04.21 | 14:42

Во Италија уште еден милион сиромашни поради пандемијата

Од почетокот на пандемијата бројот на Италијанци кои се сметаат за сиромашни е зголемен за еден милион, пишува денеска весникот „Ил манифесто“, наведувајќи дека во...

Свет 03.04.21 | 16:31

Со молотови коктели запален вакцинален центар во Италија

Рано утрово во градот Бреша,Италија, непознати лица фрлиле два молотови коктели и делумно го оштетиле центарот за вакцинација. Центарот за вакцинација бил сместен во...

Свет 02.04.21 | 15:32

Во Италија пристигнаа нови 1,3 милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

На воениот аеродром Пратика ди Маре во близина на Рим пристигнаа 1,3 милиони дози од вакцината „Ваксзервија“ на компанијата „АстраЗенека“. Кампањата за вакцинација...

Свет 02.04.21 | 11:28

Велигден во Италија: На улиците 70.000 полицајци ќе го следат почитувањето на мерки

Според извештаите на медиумите, Италијанците претстојните велигденски празници ќе ги поминат во „блиндирана атмосфера“. Министерството за внатрешни работи даде...

Фудбал 01.04.21 | 13:31

Победи против Торино и Наполи или отказ за Пирло: Тренерот на Јувентус добил ултиматум

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло, се соочува со најкритичниот период до својата досегашна тренерска кариера. Според пишувањето на „Газета дело Спорт“, управата...

Свет 31.03.21 | 17:11

Србинки пљачкале луксузни вили во Рим, мажите им помагале, а Македонецот го препродавал пленот

Италијанската полиција соопшти дека уапсила две српски државјанки под сомнение дека со двајца соучесници краделе скапоцености од вили во Рим. Според италијанските...

Свет 30.03.21 | 14:44

Пет дена карантин за сите патници од ЕУ: Италија ги заострува мерките пред Велигден

Италија ќе воведе петдневен карантин за сите патници од земјите членки на Европската Унија (ЕУ). Од италијанското Министерство за здравство соопштија дека секој патник...

Фудбал 25.03.21 | 16:21

Млад фудбалер на Лацио загина во сообраќајна несреќа

Фудбалерот на младата екипа на италијанскиот прволигаш Лацио, 19-годишниот Даниел Гуерини загинал во сообраќајна несреќа што се случила во средата вечер во јужно предградие...

Свет 23.03.21 | 15:07

Италија: Суспензијата на лекарите кои одбиваат да се вакцинираат е законска

Суспензијата на лекарите кои одбиваат да примат вакцина против Ковид-19 е законска, пресуди италијански суд во случајот на 10 лекари кои поднесоа тужба поради отпуштање...

Свет 18.03.21 | 14:36

Италијанските власти тврдат дека вакцината на „АстраЗенека“ не е поврзана со смртните случаи

Италијанските власти соопштија дека спроведените истражувања покажале дека не постои врска меѓу вакцината на „АстраЗенека“ и неколкуте смртни случаи што се случија...

Свет 17.03.21 | 08:44

Во Италија ќе се произведуваат до 10 милиони дози од руската вакцина „Спутник“ месечно

Директорот на медицинско-истражувачкиот центар „Гамалеја“, Александар Гинцбург, соопшти дека производството на руската вакција против Ковид-19, „Спутник“ во Италија...

Свет 12.03.21 | 13:11

Италија за Велигден во целосен „локдаун“

Италија ќе биде во целосен карантин за велигденскиот викенд, се наведува во предлог-уредбата во која денеска имале увид некои западни медиуми, додека Владата во Рим...

Свет 08.03.21 | 09:29

Вакцината „Спутник V“ од јуни ќе се произведува во Италија

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) ќе воспостави соработка со швајцарската компанија „Адиен Фарма и Биотек“ за производство на вакцината „Спутник V“ во Италија,...

Свет 05.03.21 | 11:17

Трет бран во Италија, за еден ден 22 илјади новозаразени со ковид-19, 339 лица починаа

Како што објавија експертите, Италија е погодена од третиот бран на пандемија ковид-19: во последните 24 часа, 339 нови жртви на инфекција, а повеќе од 22 000 се новоинфицирани,...

Свет 04.03.21 | 21:06

Заев прави попис а Италија поради короната ги одложува изборите

Поради пандемијата на коронавирусот Италија ги одложи локалните и регионалните избори, што требаше да се оддржат до крајот на пролетта,  соопштија денеска владини...

Свет 04.03.21 | 12:16

Италија пред нов здравствен хаос, Болоња и Модена во карантин

Во Италија за еден ден се регистрирани 347 смртни случаи од Ковид-19, и речиси 21.000 новозаразени, а процентот на заразени во однос на бројот на тестирани се зголемува и изнесува...

Свет 03.03.21 | 11:07

Од 6 март нови рестриктивни мерки во Италија

Италијанскиот премиер Марио Драги потпиша нов указ за анти-ковид мерки, кој ќе стапи во сила на 6 март и ќе трае до после католичкиот Велигден, во април, јави агенцијата...

Свет 01.03.21 | 12:30

Сардинија станува првата безбедна антиковид зона во Италија

Островот Сардинија ќе стане првиот италијански регион класифициран како безбедна антиковид „бела“ зона, што значи дека ќе бидат укинати повеќето рестриктивни мерки...

Фудбал 27.02.21 | 23:16

Конте: Лукаку е еден од најневообичаените напаѓачи, тој е како играч на американски фудбал

Пред неделниот натпревар против Џенова, тренерот на Интер, Антонио Конте го спореди напаѓачот Ромелу Лукаку со играч на американски фудбал. Да се ​​каже дека Лукаку...