Ознака: истрага
Црна хроника 28.11.21 | 09:33

Трае истрагата за големата трагедија: Материјалите предадени на бугарските обвинители, двајца од повредените хоспитализирани во Скопје

ДНК-профилите за идентификацијата на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната документација...

Македонија 24.11.21 | 16:38

Османи: Со шпекулациите околу несреќата само им штетите на семејствата и на истрагата

Истрагата за автобуската несреќа има врвен приоритет кај бугарското Обвинителство и се работи на тоа што побрзо да излезат со резултати од самата истрага, изјави министерот...

Македонија 24.11.21 | 10:23

ОМО Илинден бара истрага од ЕУ за давањето бугарски државјанства преку фиктивни адреси

Партијата на Македонците во Бугарија, ОМО Илинден ПИРИН утринава изрази најдлабоко сочувство на блиските и пријателите на 45-те загинати македонски државјани на автопатот...

Македонија 05.10.21 | 23:35

Судијата Туфегџиќ : Заев ја компромитра истрагата за тетовската трагедија

Владимир Туфегџиќ, долгогодишен судија и од неодамна адвокат, тврди дека премиерот Зоран Заев, со денешната изјава ја компромитира истрагата за пожарот во модуларната...

Македонија 01.10.21 | 16:24

Заев на прашањата за тетовската трагедија: Животот продолжува, политичарите се во кампања

Форензичките извештаи и анализите на вештачењето за пожарот во модуларната болница во Тетово се при крај, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој очекува тие да бидат...

Македонија 01.10.21 | 16:16

Извештајот од крим техника за пожарот во тетовската болница е завршен

Извештајот од Оддел за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР од извршениот увид на местото на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово денеска...

Македонија 24.09.21 | 14:13

Мицкоски: Ќе доставиме ново барање за анкетна, со „Cеверна“, вистината за пожарот во Тетово мора да се дознае

Ако власта има сериозна намера и ако вистински сака, анкетна комисија во Собранито може и треба да се свика веднаш, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоки. Тој...

Македонија 23.09.21 | 11:07

СДСМ не сакаше во Собрание да се расправа за несреќата во Тетово и затоа ја отвора темата со неработен ден недела

СДСМ манипулира со народот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи дека власта во текот на изминативе неколку дена прави се за да не се расправа за модуларната болница во...

Македонија 22.09.21 | 14:58

Заев: Ни малку не се сомневам дека имало злоупотреба на средствата за монтажните болници од Светска банка

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека останува на ставот оти ќе ги чека информациите од истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, па потоа ќе донесе...

Македонија 18.09.21 | 11:53

Дефиблиратор вклучен на продолжен кабел причина за пожарот во Тетово?

Една од можните причини за пожарот кој буквално за три минути ја пеплоса модуларната болница е дефиблиратор, пренесува 4NEWS.mk.  Дефиблираторот бил вклучен на продолжен...

Македонија 18.09.21 | 08:45

Русковска ја испитува само јавната набавка на модуларните болници, не и трагедијата

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница...

Македонија 17.09.21 | 11:53

Обвинителството дури денеска почнало да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни...

Македонија 15.09.21 | 16:11

Уште не се пристигнати германските експерти, од Влада не знаат кога ќе дојдат

Четворицата германски експерти, кои треба да помогнат во истрагата и да ги утврдат причинирте за пожарот во модуларната болница во Тетово во која животот го загубија...

Македонија 14.09.21 | 12:47

Монтирањето на кислороден довод не било дел од тендерот за модуларните болници, тие се ставале подоцна

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување...

Македонија 13.09.21 | 15:32

ОЈО ќе ја анализира целокупната документација за градбата на Модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во модуларната Ковид болница, кога 14 лица...

Македонија 11.09.21 | 18:06

Нема времено стопирање на изградбата на модуларните објекти и покрај истрагата за тендерот и документацијата на фирмите изведувачи

Вака денеска изглeда просторот каде што се гради модуларната амбуланта во скопската населба Бутел. Трагедијата во тетовско, но и истрагата меѓудругото и за изградбата...

Македонија 11.09.21 | 17:52

Заев објави дека самиот е инволвиран во истрагата

Премиерот Зоран Заев во денешното обраќање преку фејсбук во кое објави дека ќе реши за поднесените оставки на министерот за здравство и неговиот заменик отткако ќе...

Македонија 11.09.21 | 14:36

Илиевски: Не сум чул некаде во светов да се спроведува темелна истрага дали некој има морал или не

Го кажа истото што и министерот пред два дена. Ќе ја чекал истрагата. Не сум чул некаде во светов да се спроведува темелна истрага дали некој има морал или не. Впрочем,...

Вести 10.09.21 | 13:11

Германски експерти ќе помагаат околу истрагата за пожарот во Тетово

Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги при...

Македонија 10.09.21 | 13:10

Германски експерти од Федералната криминалистика пристигнуваат во Македонија да ја помогнат истрагата околу несреќата во Тетово

Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги при...