Ознака: историја
Македонија 22.03.21 | 23:19

Заев ја распродава македонската историја

На радио Лидер во емисијата ,,Филибастер” гостуваше Александар Пандов  претседател на патриотскиот институт на ВМРО ДПМНЕ кој истакна дека  Зоран Заев со штетниот...

Македонија 16.03.21 | 14:25

Николоски: Само Малески знае зошто негира дека Македонија има средновековно наследство и континуитет на целта за македонска држава

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, ја коментира колумната на Денко Малески, во која тој вели дека Македонија е современа држава и не смее да се повикува...

Македонија 03.03.21 | 15:51

Остана уште еден чекор: Укинувањето на предметот историја стаса до Собрание

Владата одобри, Собранието ќе гласа, а основците и дефинитивно ќе учат според реформирани програми. Министерството за образование и наука ќе почне да ја реализира Концепцијата...

Балкан 27.02.21 | 13:34

Вучиќ: Никој нема да ја толкува нашата историја, учебниците по историја и географија ќе ги пишува само државата

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави на почетокот на следната недела ќе поднесе иницијатива само државата да може да ги составува учебниците по српски...

Македонија 09.02.21 | 10:54

Министерката делува како воопшто да не учела Историја и сомнително е како добивала оцена: Постдипломeц по истopија ја матираше Царовcка во Собрание

На дебата за новите реформи во образованието предложени од владата на СДСМ, постдиполомецот по историја на Филозофскиот факултет во Скопје, Димитар Тодороски, ја потсети...

Македонија 08.02.21 | 14:45

Освен купените партиски директори и твоите невладини, сите те плукаат и пцујат

Сашо Тасевски ги коментира последните пр-објави од Министерството за образование и наука во кои се вели дека многу професори и експерти ги поддржуваат реформите во...

Македонија 06.02.21 | 10:49

ДС: Спојувањето на Историјата може да се сфати како сечење на корените на македонскиот народ и обид за негово бришење од картата на народите

Демократскиот сојуз смета дека врв на хипокризија е доколку осмоодделенецот Дамјан Давков е подобар од средношколците и победи на натпревар по математика, тоа да биде...

Македонија 05.02.21 | 20:00

Минов до власта: Од 27 земји во ЕУ во 20 предметот историја е задолжителен, послушајте ги попаметните во Европа и надлежните во Македонија

Изучувањето на историјата и посебниот предмет историја придонесува за негување на националнит идентитет, почитување на иситиот, важна е за да се разбере важноста на...

Балкан 04.02.21 | 13:22

Бугарскиот парламент има проблеми во претставувањето на „историската вистина“ или „погрешното толкување на историјата“

Зошто деловникот на парламентот не дозволува предлози, го навредува ли БСП ГЕРБ со репликата „фашистички традиции“, го крие ли ГЕРБ премиерот Бојко Борисов од пратениците...

Македонија 27.01.21 | 22:32

Царовска: Академиците ми рекоа да имавме вакви дебати за образованието пред 25 години сега ќе бевме развиена држава

Министерката за образование Мила Царовска вечерва објави дека досега во историјата на Македонија немало вакви дебати за основното образование, а ако ги имало пред...

Македонија 27.01.21 | 20:41

Заев ја укинува историјата, го враќа изучувањето на српски јазик во Македонија

Честитајќи им го на Свети Сава на припадниците на српското малцинство, премиерот Зоран Заев најави враќање на српскиот јазик како изборен предмет во училиштата во Северна...

Македонија 26.01.21 | 09:18

За ваква сериозна реформа МОН има обврска да ги консултира МАНУ, Катедрата за историја, Институтот…

Поранешниот заменик министер за образование, професорот Петар Атанасов во разговор за „Фактор“ вели дека сосема се оправдани негативните реакции во јавноста во однос...

Македонија 25.01.21 | 22:03

Василевска: Царовска го менува образовниот систем не за да се поправи образованието, туку да се исполнат желбите на други држави, што е ветено од Заев

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, во вечерашното издание на дебатната емисија „Јади Бурек“ на ТВ Сонце зборуваше за историските прашања во однос на спорот...

Македонија 18.01.21 | 21:38

Царовска: Ако денес не направиме промени нема да го фатиме светскиот чекор

Ние во моментов дискутираме за образованието и за тоа какви промени ни се потребни. Без образование нема иднина. Денес со промени во образованието создаваме систем...

Македонија 18.01.21 | 20:23

Атанасов: Ова што го нуди Царовска за образованието е импровизација, не може со таква леснотија да се спојуваат предмети

Оваа идеја, ова не е ни концепт во јавноста многу тешко поминува. Најпрво реагираше стручната јавност, никој не е консултиран, реагираше Педагошки, сите катедри на Филозовски,...

Македонија 16.01.21 | 08:53

Царовска сака предметот историја да го избрише на насилен талибански начин

Царовска ако сака и во својот Гучи шал од 370 евра нека ја обвие својата намера за наводни реформи, пак не може да ја покрие политичката позадина на оваа операција. Мила...

Македонија 13.01.21 | 19:29

Мисајловски: Бришењето на историјата од образовниот систем е пример за распродавањето на националните интереси

Реформите во образованието нема да го подобрат моменталното образование, ниту пак најмладите ќе учат по некој нов и софистициран систем од кој ќе научат нешто повеќе....

Македонија 11.01.21 | 10:51

Тасевски до Царовска: Не ви е до реформа, туку ви е само да ги задоволите Бугарите

И ти Мила велиш си демократ? Ама расправа за вашата реформата во образованието нема да има!!!!, реагира актерот Сашо Тасевски по веста дека Министерството за образование...

Македонија 09.01.21 | 11:47

Ванковска: Се задолжиле кај СБ и сега нема враќање – ќе експериментираат на децата!

И да организираа некаква дебата, таа ќе беше иста како за двојазичноста, Преспа, итн, вели професорката Билјана Ванковска за веста дека нема да има јавна расправа за...

Македонија 07.01.21 | 13:55

„Хочеш Солун? Ево ти га!“: По список на Колишевски стрелани 1.200 „вмровци“

На денешен ден се одбележуваат 76 години од еден трагичен настан во историјата на Македонија, останат во сеќавањата и пишаните документи како Крвавото Коледе. На 7 јануари...