Ознака: Истанбул
Балкан 27.01.23 | 14:33

Убиство во живо: Ликвидаторите снимале како го убиваат Вукотиќ

Инспекторите откриле дека по ликвидацијата на водачот на кланот Јовица Вукотиќ во Истанбул, непознато лице пришло и го снимило како умира, а потоа снимката ја проследила...

Балкан 25.01.23 | 09:02

Во дворот на членот на Кавачкиот клан кој има два македонски пасоши пронајдени тела на три жени

Во дворот на  членот на Кавачкиот клан, Жељко Бојаниќ, турската полиција пронашла тела на три жени додека трагала по телото на друг криминалец по име Риста Мијановиќ, објави...

Балкан 24.01.23 | 20:38

Возачот го откри: Вукотиќ во Турција имал неколку жени

Јован Вукотиќ, убиениот водач на Шкаљрскиот кланимал афери со неколку жени во Истанбул. Ова го изјави неговиот возач на рочиштето, како и фактот дека Вукотиќ поседувал...

Патувања 30.12.22 | 09:51

Истанбул и Дубаи најбарани дестинации за Нова Година

Покрај економската и енергетската криза, граѓаните наоѓаат средства и начини за прослава на Новата година надвор од земјата. Поради поволните цени, годинава како најбарани...

Балкан 14.12.22 | 18:21

Градоначалникот на Истанбул осуден на затворска казна

Tурскиот суд денеска го осуди градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу на повеќе од две години затвор и му забрани политичко дејствување поради навреда на јавни...

Свет 19.11.22 | 12:02

Притворени 17 осомничени за врска со нападот во Истанбул

Суд во Турција одреди притвор до почетокот на судењето за 17 осомничени за организација на бомбашкиот напад во Истанбул, во кој загинаа шест, а 81 лице се здобија со повреди. Тие...

Свет 15.11.22 | 22:39

Нов терористички напад во Истанбул, експлодира автомобил-бомба

Два дена откако Турција беше вознемирена од грозоморниот терористички напад во Истанбул во кој загинаа шест лица, а беа повредени десетици денеска се случи нов! Според...

Свет 15.11.22 | 15:30

Во притвор 50 лица во врска со нападот во Истанбул

Турската полиција уапси неколку осомничени во врска со бомбашкиот напад во Истанбул во кој загинаа шест лица, а неколку десетици беа ранети, со што бројот на приведени...

Свет 14.11.22 | 21:37

Турската полиција објави нови детали од истрагата за жената осомничена за нападот во Истанбул

По апсењето на сириската државјанка Ахлам Албашир, која турските власти ја обвинуваат дека оставила бомба на шеталиштето во Истанбул, турските медиуми објавија нови...

Македонија 14.11.22 | 17:19

Македонка повредена при нападот во Истанбул

Државјанка на Македонија била полесно повредена во турканиците во близина на бомбашкиот напад во Истанбул. Таа е веке вратена дома. Други настрадани или повредени македонски...

Свет 14.11.22 | 08:35

Уапсен еден осомничен за нападот во Истанбул

Турската полиција уапси маж осомничен дека ја поставил бомбата што експлодира на прометната пешачка улица во Истанбул, изјави утринава турскиот министер за внатрешни...

Свет 13.11.22 | 15:49

Експлозија на најпознатата пешачка улица во Истанбул

Најмалку 11 лица се повредени во експлозија во најпознатата улица и пешачка авенија во Истанбул, Истиклал. Како што пренесуваат турските медиуми, на местото на настанот...

Свет 15.10.22 | 22:33

Гори 24-катница со луксузни станови во Истанбул

Никој не е повреден во пожарарот кој ноќва изби во облакодер во Истанбул, соопшти градоначалникот на метрополата Екрем Имамоглу, јави ТАСС. #Turkey: Skyscraper on fire in #Istanbul. pic.twitter.com/qa15Y4ZTfs —...

Свет 09.10.22 | 21:38

Силна експлозија во станбена зграда во Истанбул, има загинати

Силна експлозија се случи вечерва во станбена зграда во Истанбул, јавија турските медиуми. Експлозијата, која се случила во областа Кадикој, предизвикала пожар, пишува...

Балкан 22.09.22 | 09:29

На ова место беше ликвидиран водачот на Шкаљарскиот клан

Јован Вукотиќ беше убиен на почетокот на месецот пред очите на бремената сопруга Маша и нивното двегодишно дете, на автопатот во Истанбул, а сега се појавија и фотографии...

Свет 12.09.22 | 11:16

Пукање во трговски центар во Истанбул, шестмина повредени

Шест лица, меѓу кои и државјани на Азербејџан и Иран, се повредени во пукотница во трговски центар во Истанбул. Инцидентот е забележан од надзорните камери, пишува весникот...

Балкан 08.09.22 | 21:38

Наркобосот Вукотиќ, кој од МВР на Спасовски доби македонски пасош, е убиен во Истанбул

Наркобосот Вукотиќ, кој од МВР на Спасовски доби македонски пасош во Драчево (на име Георги Андонов), е убиен во Истанбул. Веста за убиството на водачот на шкаљарскиот...

Македонија 12.06.22 | 17:05

Во Истанбул се и Спасовски, Османи и Петровска – еве што порачуваат

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот...

Балкан 18.04.22 | 15:00

Експлозија во Истанбул, наредена е итна евакуација на граѓаните

Најмалку три згради се евакуирани откако околу 8:30 часот по локално време се случила експлозија во областа Бејоглу во Истанбул, пренесуваат турските медиуми. Експлозијата...

Балкан 18.04.22 | 09:08

Експлозија и евакуација на згради во Истанбул

Во населбата Бејоглу во Истанбул, се случила експлозија во подземните инсталации, објавува турскиот весник „Сабах“. Поради интензивниот и густ час, се евакуираат жителите...