Ознака: исплата
Економија 22.03.21 | 17:15

КСС бара 100% исплата на плата на сите работници поради заболување или изолација од коронавирус

Конфедерација на слободни синдикати на Македонија (КСС) е загрижена за здравствената состојба на работниците во Македонија и негрижата на надлежните институции за...

Економија 09.02.21 | 14:42

Лукаревска: Во тек е исплата на 6,1 милион евра за Мој ДДВ

Во тек е исплатата за месеците октомври, ноември и декември за МојДДВ. Треба да се вратат 382 милиони денари или 6,1 милион евра, информираше директорката на Управата за...

Економија 25.01.21 | 09:28

Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Oд утре (26.01.2021 година) почнува етапната исплата на јануарските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме...

Економија 19.01.21 | 17:37

Размислете како ќе ги трошите: Пензиите просечно повисоки за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година, кои согласно законското усогласување што се врши според движењето на индексот...

Македонија 14.01.21 | 14:59

ФЗОМ демантираше, ама пари за ноември уште нема

Дел од лицата што користат боледување и родителите што се на породилно отсуство на своите сметки сè уште ги немаат исплатите за месец ноември. Кога пред десетина дена...

Македонија 04.01.21 | 13:06

„Нас на боледување не ни е Нова година, гнаси?“: Повторно доцнат исплатите за породилно и боледување

Фондот за здравствено осигурување повторно ги остави без пари корисниците на боледување и породилно отсуство. За време на празниците со празни џебови останаа и новите...

Економија 28.12.20 | 11:23

Кој зема, зема: Банките бараат нов законски рок за исплата на помоштта од 6.000 денари

Еднократната финансиска помош од 6.000 денари, како дел од четвртиот пакет антикризни мерки, е исплатена на над 90 отсто од корисниците. За останатите да може да се исплати...

Економија 28.12.20 | 08:45

Од денеска почнува етапната исплата на декемвриските пензии

Oд денеска почнува етапната исплата на декемвриските пензии, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со...

Економија 17.12.20 | 15:41

Исплатата на помошта од 6.000 денари за ранливи категории, ќе стартува штом се обработат податоците и добијат средствата

Банките се подготвени да почнат со исплата на средствата кои се предвидени за реализација на мерката за финансиска помош од 6.000 денари за купување домашни производи,...

Економија 15.12.20 | 15:44

ССМ: Регрес за годишен одмор мора да се исплати

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска соопшти дека регрес за годишен одмор за работниците од приватниот сектор мора да се исплати и потсетуваат дека важењето...

Економија 02.12.20 | 12:35

Почнува исплата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека од утре почнува исплатата на Гарантираната минимална помош – ГМП за ноември годинава. Со цел да се...

Економија 26.11.20 | 12:06

Почна исплатата на ноемвриските пензии: На шалтер денеска тие до 11.000 денари

Денеска почна етапната исплата на ноемвриските пензии. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички...

Економија 24.11.20 | 11:53

За тие што чекаат: Еве колку ќе изнесува К-15 оваа година

Вработените во приватниот сектор до крајот на 2020 година треба да добијат исплата на регрес за годишен одмор, попознат како К-15. Износот на К-15 секоја година се утврдува...

Економија 19.11.20 | 15:23

Владата се предмисли: Нема 100 насто исплата на плата за боледување од Ковид 19

Вработените во јавната администрација позитивни на Ковид-19 ќе користат боледување и ќе им се крати од плата. Имено, иако Владата пред две недели одлучи на административците...

Економија 30.10.20 | 16:12

Во тек е дополнителна исплата на образовниот додаток

Во тек е дополнителна исплата на образовниот додаток, кој се исплаќа во случај ако има позитивно решени жалби и задоцнето известување од страна на училиштата, соопшти...

Економија 27.10.20 | 08:31

Почнува исплатата на октомвриските пензии

Oд денеска почнува етапната исплата на октомвриските пензии. Со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот, подигнувањето...

Економија 26.10.20 | 14:44

Од утре почнува етапната исплата на октомвриските пензии

Oд утре почнува етапната исплата на октомвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно,...

Економија 21.10.20 | 11:55

Пензиите ќе се исплаќаат од 27-ми октомври

Владата на Република  Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за октомври 2020 година и притоа го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување...

Економија 02.10.20 | 12:20

Сите компании, дури и оние во загуба, да исплатат К15, апелира Заев

Премиерот Зоран Заев денеска апелираше до компаниите што имаат можност, па дури и оние што покажуваат загуба да исплатат регрес за годишен одмор. Ние сме Влада за работниците...

Економија 15.09.20 | 09:23

Ќе има ли турканици пред банките: Почнува исплатата на депонентите во Еуростандард банка

Фондот за осигурување депозити од денеска почнува со исплата на обесштетувањето на осигурениот износ на депонентите на Еуростандард банка до законски утврдениот максимален...