Ознака: исланд
Свет 26.09.21 | 22:40

Првпат во историјата во парламентот на Исланд жените ќе бидат мнозинство

Владејачката коалиција победи на изборите во Исланд според конечните резултати објавени во неделата вечерта, и првпат во парламентот (алтинги) ќе има повеќе жени 33...

Свет 26.09.21 | 10:59

Коалицијата на левицата и десницата пред нова победа на изборите во Исланд

Тричлената коалиција на левицата и десницата на власт во Исланд е на пат да го зачува мнозинството по парламентарните избори, покажуваат првичните резултати објавени...

Фудбал 09.09.21 | 15:03

Германците немаа како нас проблеми со Исланд, но имаа со авионот

Авионот со кој германските репрезентативци се враќаа од гостувањето во Исланд во рамки на мундијалските квалификации ноќта меѓу средата и четврток неочекувано слетал...

Свет 06.09.21 | 08:45

Исланд е најмирна земја во светот, Авганистан е најнебезбедна

Исланд е оценета за најмирна земја во светот во 2020 година, според податоците објавени во истражувањето на „Global Peace Index“, позиција кој ја држи од 2008 година, а потоа следуваат...

Свет 01.08.21 | 20:31

Земјотрес на Исланд

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Исланд. Епицентарот бил на 230 километри југозападно од Рејкјавик на длабочина...

Кариера 08.07.21 | 21:18

Четиридневна работна недела ги прави Исланѓаните попродуктивни

Посреќни и попродуктивни станале над 2500 Исланѓани вработени во различни сектори, како здравство и образование, покажа неодамнешното испитување, дознава Би-Би-Си. Луѓето...

Свет 25.06.21 | 17:59

Исланд од утре ги укинува сите ограничувачки мерки против Ковид-19

По 15 месеци континуирани посилни или послаби мерки, Исланд најави дека од утре ќе ги укине сите национални мерки поврзани со пандемијата на коронавирусот. Мерките за...

Свет 04.03.21 | 08:59

Исланд се подготвува за можна ерупција во близина на Рејкјавик

Постојат „силни знаци“ дека во наредните денови може да дојде до вулканска ерупција, поради постојана сеизмичка активност на планината Кеилир, 30 километри од Рејкјавик,...

Патувања 11.12.20 | 11:38

Во оваа европска земја сте добредојдени – доколку сте прележале ковид-19

Во време кога патувањето ни е многу ограничено, стигнува вест дека некаде сме добредојдени – но само ако сме прележале ковид-19. Премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир...

Фудбал 09.11.20 | 21:39

Британските власти не ги пуштаат фудбалерите на Исланд да слетаат во Лондон, мечот ќе се игра во Албанија

Англиската фудбалска репрезентација може да го загуби натпреварот од Лигата на нации против Исланд без борба,  закажан за 18 ноември на Вембли, бидејќи британските власти...

Свет 21.10.20 | 08:46

Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката, пратеник бега од говорница

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин Јакобсдотир за американски „Вашингтон...

Свет 18.03.20 | 15:16

Исланд спроведува масовно тестирање на Ковид-19

Исланд спроведува масовни тестирања на новиот коронавирус, со кои се опфатени и оние кои не покажуваат симптоми на болеста. Исланд, процентуално, има најголем број тестирани...

Македонија 24.10.19 | 15:38

Исланд го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

Парлементот на Исланд денеска го ратификувал протоколот за членството во НАТО за Македонија, објави „ТВ24“. Со оваа ратификација, 28 од 29 земји членки ја завршиле...

Патувања 25.07.19 | 10:07

Исланд е најскапа земја во Европа, Турција најевтина

Најскапа земја во Европа, според најновите податоци на Еуростат е Исланд. Цените во таа земја минатата година биле за дури 56 проценти повисоки од европскиот просек. Втора...

Свет 19.05.19 | 08:53

Исланѓаните среде Израел го извадија знамето на Палестина

Вчерашното претставување на гласовите на „Евровизија 2019“ го обележа и голем политички скандал, кога исландските претставници го покажаа знамето на Палестина среде...

Ракомет 14.04.19 | 21:49

Македонија пропушти победа, Исланд се спаси на три секунди пред крајот

Ракометната репрезентација на Македонија беше на чекор до нов триумф против Исланд и пласман на ЕП 2020, но противникот со гол на три секунди пред крајот се спаси од пораз,...

Ракомет 12.04.19 | 17:27

Нема повеќе билети за натпреварот Македонија-Исланд в недела

Maкедонската ракометна репрезентација во недела од 20:00 часот ќе го игра вториот натпревар против Исланд во рамките од квалификациите за Европското првенство. Данило...

Ракомет 11.04.19 | 14:20

По изјавата на Гунарсон, Стоилов се пошегува на своја сметка

Македонскиот репрезентативец не остана имун на изјавата на исландскиот ракометар Гунарсон, кој рече дека е тешко да се игра против ракометар кој тежи 140 килограми. По...

Ракомет 17.01.19 | 19:47

Македонија поразена од Исланд, ќе се бориме за пласман од 13 до 16 позиција

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи нема да продолжиме во главната фаза, туку ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место...

Ракомет 17.01.19 | 18:46

Македонија има плус два на полувреме против Исланд

Македонската ракометна репрезентација има предност од два гола по првото полувреме против Исланд. Водиме со 13-11 во мечот кој мора да го добиеме за да продолжиме во следната...