Ознака: исчезнати
Свет 30.12.22 | 09:20

Во Украина исчезнале околу 15.000 луѓе од почетокот на војната

Илјадници војници и цивили се пријавени како исчезнати откако руските сили ја нападнаа Украина на крајот на февруари, изјави Аљона Вербитска, советничка на украинскиот...

Балкан 10.07.22 | 11:02

Нови детали: Во потрагата на Халкидики се вклучени татко и брат на едно од исчезнатите момчиња

Грчкиот медиум „Ворија“ објави дека на еден од бродовите со кои се врши потрагата по исчезнатите се наоѓаат татко и брат на едно од момчињата. Потрагата по исчезнатите...

Свет 24.04.22 | 12:19

10 патници се пронајдени мртви, а 16 се исчезнати, откако потона туристички брод во Јапонија

Во Јапонија пронајдени се десет од вкупно 26 лица кои исчезнаа вчера откако туристичкиот брод КАЗУ 1 испрати сигнали за потонување. Лицата се пронајдени во близина на...

Свет 06.04.22 | 19:50

Украинскиот омбудсман за човекови права Људмила Денисова: Повеќе од 400 жители на градот Хостомел се водат како исчезнати

Украинскиот омбудсман за човекови права Људмила Денисова денеска изјави дека повеќе од 400 жители на градот Хостомел се водат како исчезнати, по 35 дена окупација од страна...

Црна хроника 12.02.22 | 16:57

По пет дена пронајдени двајца исчезнати тинејџери

Во петокот, во 15.50 часот од полициски службеници од СВР Скопје на автобуска постојка во село Сушица пронајдени се Б.С.(15) од с.Марино и Д.Т.(15) од с.Мралино, за кои на 07.02.,...

Црна хроника 29.11.21 | 17:44

Исчезнаа две малолетни деца од Велес, семејството ги бара

Две деца од Велес го напуштиле својот дом пред два дена и сѐ уште не се вратени дома. Таткото го пријавил случајот во полиција, откако децата, чија возраст полицијата...

Црна хроника 29.11.21 | 10:33

Семејство од Велес ги бара своите деца: Заминале од дома и уште ги нема

Две малолетни деца од Велес го напуштиле својот дом и сеуште не се вратени дома. Таткото го пријавил настанот во полиција откако децата подолго ги немало да се вратат...

Балкан 02.10.21 | 15:03

Биле покриени со гранки и листови: Пронајдените тела се на семејството Ѓокиќ

Иако се уште нема официјална потврда од институциите дека пронајдените тела се на исчезнато семејство Ѓокиќ, се поизвесно е дека тоа е вистината. Медиумите во Србија...

Црна хроника 27.07.21 | 22:50

Исчезнати се двајца 14-годишници од Скопје

На 26.07.2021 во Полициската станица Карпош, од Јавната установа за згрижување на деца- Козле било пријавено дека од установата се оддалечиле С.А.(14) и Р.М.(14), кои и претходно...

Свет 25.06.21 | 09:08

Се урна станбена зграда во Мајами, стотина лица се водат за исчезнати

Најмалку едно лице загина, а 99 се водат како исчезнати по уривањето на станбена зграда во американската држава Флорида. Властите соопштија дека не знаеле колку луѓе...

Балкан 07.06.21 | 15:18

Курти: Oдговорите за исчезнатите од војната во Косово се наоѓаат во српските архиви

Косовскиот премиер, Албин Курти, изјави дека прашањето за исчезнатите лица од војната во Косово во 1998-99 година и натаму останува „отворена и се уште незалечена рана“. На...

Црна хроника 20.05.21 | 21:31

Пронајдени двајца скопјани коишто беа пријавени за исчезнати

Во текот на вчерашниот ден, во СВР Скопје било пријавено дека бил вратен во домот В.С.(40) од Скопје, за кого на 16.05.2021 во Полициската станица Гази Баба било пријавено дека...

Свет 08.02.21 | 13:26

Тројца алпинисти исчезнаа на вториот највисок врв на светот

Воени хеликоптери, наводно, ја продолжија потрагата во северниот дел на земјата, откако планинарот Али Садпара и неговите двајца пријатели, Џон Снори од Исланд и Хуан...

Црна хроника 07.10.20 | 19:02

Двајца тинејџери од Скопје пријавени за исчезнати

Во СВР Скопје вчера околу 12.00 часот Ш.М.(52) пријавил дека од дома се оддалечил неговиот син Р.Ф.(19). Во исто време и Ф.М.(69) пријавил дека од дома се оддалечила неговата внука...

Црна хроника 13.07.20 | 16:55

Две малолетнички избегале од дома, сомнежите се дека работат во угостителски објект

Во Полициската станица Радовиш вчера околу 19 и 30 часот шеесет и шест годишна жителка од село Злеово, радовишко, пријавила дека на 10 јули годинава, во периодот од 15 до...

Црна хроника 18.02.20 | 17:13

Не им било првпат: Се трага по мајка и нејзиниот 14- годишен син

А.Т. (23) од Скопје вчера во 20:10 часот во СВР Скопје пријавил дека од домот се оддалечиле неговата мајка М.Т. (41), која и претходно се оддалечувала од домот и неговиот брат...

Црна хроника 02.02.20 | 21:02

Една година од исчезнувањето на Алибен: И небото плаче денес заедно со нас

Вчера, на 1 февруари, се наврши точно една година од исчезнувањето на скопјанецот Алибен Абдул. Тој е еден од 62-те лица кои се водат како исчезнати во Македонија. Семејството...

Балкан 10.01.20 | 11:24

Три лица се водат како исчезнати при судир на танкер и рибарски чамец во Турција

Во водите на Црно Море, во близина на Истанбул, утрово се судрија танкер, кој пловел под руско знаме, и турски рибарски чамец. При судирот рибарскиот чамец потонал, а канцеларијата...

Балкан 23.12.19 | 10:03

Се преврте чамец со мигранти во Дунав, шестмина се водат за исчезнати

Шест лица се водат за исчезнати, од кои четворица возрасни и две деца, откако утринава се превртел чамец полн со мигранти во Дунав, кај селото Куравуково, во Општина...

Свет 04.11.19 | 09:20

Марш за убиените или исчезнатите девојчиња и жени во Мексико

Членови на семејствата на жени и девојчиња, кои се убиени или се водат како исчезнати, вчера маршираа во Мексико Сити барајќи правда за жртвите. Учесниците на маршот...