Ознака: Ирска
Останати спортови Свет 14.08.21 | 21:56

Го скршиле од ќотек: Ирски таеквондист кој настапи на Олимпијадата претепан во Даблин

Ирскиот таеквондо борец Џек Вули, кој ја претставуваше својата земја на Олимписките игри во Токио, бил хоспитализиран откако бил претепан во Даблин. Вули бил со свои...

Македонија 02.06.21 | 12:31

Димитров–Брн: Ирска дава поддршка за почеток на преговорите со Македонија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, на барање на ирската страна, имал видео-средба со државниот министер за европски прашања...

Свет 14.04.21 | 23:40

533 милиони корисници на Фејсбук имаат пробиени податоци

Ирската комисија за заштита на податоци (ДПЦ) денеска соопшти дека почнала истрага против компанијата Фејсбук, откако беа објавени личните податоци на околу 533 милиони...

Свет 14.03.21 | 15:48

Уште една европска земја ја стопираше вакцинацијата со „АстраЗенека“

Националниот советодавен комитет за имунизација на Ирска, препорачал стопирање на употребата на оксфордската вакцина „АстраЗенека“ во оваа земја, пренесува „Irish...

Свет 21.02.21 | 09:27

Ирска нема да отвора хотели до средината на летото

Властите во Ирска нема да размислат за повторно отворање на хотелската индустрија пред средината на летото поради големото ширење на коронавирусот во земјата, изјави...

Свет 12.02.21 | 11:24

Здравствените работници во Ирска кои одбиваат вакцина против коронавирус би можеле да останат без работа

Здравствените работници во Ирска кои одбиваат да примат вакцина против коронавирус би можеле да останат без работа, пишува „Ајриш тајмс“. Извршниот директор на Ирската...

Свет 30.01.21 | 08:18

ЕУ ограничува извоз на вакцини за Северна Ирска

Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за Брегзит. Првиот министер...

Свет 02.01.21 | 20:20

Ирските „елфови“ во акција: На мостот во Даблин оставени палтa – кому му треба во овие зимски денови да може да земе

Ирските „елфови“ решиле градскиот мост да го оддржуваат поставен со обесени палта за секој на кој му треба во овие зимски денове да може слободно да си земе. Ако ти...

Свет 20.10.20 | 08:42

Ирска се враќа на највисокото ниво на ограничувања во државата поради ширењето на Ковид-19

Ирскиот премиер Мајкл Мартин синоќа го потврди враќањето на државата на највисоко ниво на ограничувања во борбата против новиот коронавирус, што ќе трае шест недели. Нивото...

Свет 28.08.20 | 23:15

И вториот возач на „камионот на смртта“ призна вина за убиството на 39 Виетнамци

Камионџијата од Северна Ирска, Ронан Хјуз, кого јавноста го дозна откако во ладилникот кој го возеше беа пронајдени 39 мртви тела на виетнамци, денеска пред судот во Лондон...

Свет 16.03.20 | 11:22

Маркетите во Белфаст одредија еден час од денот за пазарење само за стари лица

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се информира дека во Белфаст маркетите одредиле од 8-9 часот да пазаруваат само постарите лица со што би се избегнало...

Свет 22.09.19 | 15:35

Јункер: Во Ирска гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека на ирската граница ќе бидат воспоставени гранични контроли доколку Британија го напушти европскиот...