Ознака: ирл
Македонија 29.01.24 | 18:06

АВМУ да ја повлече донацијата од 5 милиони денари за ИРЛ и да ја додели во транспарентна постапка, реагира Здружението Онлајнмедиа.мк

По одлуката на Советот на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) да ѝ додели 5 милиони денари на непрофитната медиумска организација Истражувачка репортерска...

Македонија 29.01.24 | 17:24

Без јавен повик, АВМУ донирал 80.000 евра државни пари за ИРЛ

Непрофитната медиумска организација Истражувачка репортерска лабораторија (ИРЛ) доби 5 милиони денари од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ),...

Македонија 12.11.23 | 10:20

Грковска: Никој нема право да ја забрани или ограничи слободата на медиумите и слободата на изразување

Слободата на изразување, јавниот интерес и слободните медиуми се врвен приоритет за едно општество. Тие не смеат да бидат загрозени, ниту попречувани на каков било начин,...

Македонија 11.11.23 | 10:32

Пендаровски: Не смее да постои етикетирање, дискредитација и обиди за регулирање на новинари и медиуми

Интегрален текст од соопштение од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски по повод последните случувања во судскиот процес со кој се опфатени новинарите на ИРЛ: „Слободата...

Македонија 11.11.23 | 10:10

ЗНМ: За судијката Панева новинарите во ИРЛ не се новинари и може да се соочат со забрана за работа

„ИРЛ не е медиум и може да се соочи со забрана за работа“, ова се парафразирани цитати во дел од писменото образложение на пресудата на судијката Јованка Спировска...

Црна хроника 18.08.23 | 15:28

Демант на ИРЛ за ОЈО

Републичкото јавно обвинителство испрати јавна реакција по повод одговорот на текстот на ИРЛ во кој тие повторно тврдат дека ИРЛ лаже и дека германското вештачење...

Македонија 18.08.23 | 11:41

За ЈО аудио снимката од судењето за тетовската болница е злоупотреба на процесот, за неоснована лична и институционална дискредитација

Јавното обвинителство денеска преку соопштение се заблагодарува на новинарите на ИРЛ што, како што стои, ја направија достапна за пошироката јавност аудио снимката...

Македонија 14.08.23 | 19:00

585 документи напишани на 5.455 страници ги покажуваат саботираните истраги и прикривањата на пропустите

Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) во својот најнов документарен филм „Убиство во Тетово“ открива досега непознати факти за пожарот во модуларната болница...

Македонија 08.01.23 | 14:57

На Божик време е за простување: Жан Митрев ја повлече тужбата кон ИРЛ

Денес е ден кога Христос се роди. Денес е денот кога се родила надежта дека доброто ќе го надвладее злото. Денес е денот кога се што ни се случило лошо, сакаме да го заборавиме....

Македонија 22.07.22 | 11:57

ИРЛ инсистира на темелна истрага и одговорност за прекршувањата на правата на пациентите по емисијата „Нечиста крв“

Реакција на ИРЛ, Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници по обвјавувањето на емисијата „Нечиста крв“ и рекацијата на Министерството...

Македонија 18.07.22 | 18:02

ИРЛ: По објавување на документарецот во нашата редакција пристигнаа стотици пријави од граѓани за неправилности и злоупотреби во рамки на државниот и приватниот здравствен систем

По објавување на документарецот во редакцијата на ИРЛ пристигнале стотици пријави од граѓани за неправилности и злоупотреби во рамки на државниот и приватниот здравствен...

Македонија 18.07.22 | 15:09

ОЈО отвори предмет за експерименталното лекување во „Жан Митрев“, од Клиниката велат дека станува збор за невистинити квалификации

Скопското јавно обвинителство по допрен глас отвори предмет за недозволеното експериментално лекување на пациенти во приватната клиника „Жан Митрев“ од Скопје, по...