Ознака: иран
Свет 10.01.20 | 19:00

Новите амeрикански санкции кон Иран ќе ја погодат текстилната индустрија, градежништвото и рударството

Американската администрација денеска соопшти дека воведува нови санкции за иранските официјални претставници за кои смета дека се вмешани во дестабилизирачките активности...

Свет 10.01.20 | 12:00

Кој го натера Трамп да го убие Сулејмани? Државниот секретар, Мајк Помпео или Џина Хаспел, директорката на ЦИА

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео бил иницијатор за одлуката на претседателот Доналд Трамп да одобри напад на иранскиот генерал Касим Силејмани, пренесе Си-Ен-Ен. Отстранувањето...

Свет 10.01.20 | 10:34

Повеќето Американци не знаат да го покажат Иран на карта

Глобалната технолошка компанија „Morning Consult“ спроведе анкета за да утврди колку граѓани на САД знаат каде се наоѓа Иран со кој нивната земја е во конфликт. Анкетата покажа...

Свет 09.01.20 | 15:11

„Гардијан”: Трамп сака да избегне понатамошна воена конфронтација со Иран

Синоќешниот говор на Трамп беше појасен од неговите претходни повоинствени изјави и ставови изнесени на неговиот профил на Твитер по убиството на генерал Касем Сулејмани,...

Калеидоскоп 09.01.20 | 15:01

Базата нападната од Иран е градена и од македонска компанија, чинела дури 280 милиони долари

Во ноќта помеѓу 7-ми и 8-ми јануари, иранската Револуционерна гарда изведе два ракетни напади на ирачки воени бази каде што е стационирана американската армија, во знак...

Свет 09.01.20 | 14:13

ЕУ: Комерцијалните летови над Иран не се безбедни

Европската Агенција за безбедност на авиосообраќајот (ЕАСА) ги предупреди земјите членки да ги избегнат комерцијалните летови во воздушниот простор на Иран. Агенцијата...

Свет 09.01.20 | 13:47

ЕУ: Комерцијалните летови над Иран не се безбедни

Европската Агенција за безбедност на авиосообраќајот (ЕАСА) ги предупреди земјите членки да ги избегнат комерцијалните летови во воздушниот простор на Иран. Агенцијата...

Свет 09.01.20 | 11:29

Иран ја завршил одмаздата кон САД за убиството на Сулемјани

Постојаниот претставник на Иран во ОН, Маџид Тахт Раванчи, изјави денеска дека неговата земја ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да преземе понатамошни воени...

Свет 08.01.20 | 20:05

За да избегнат американски жртви Иран гаѓал песок

Иран сакал да избегне американски жртви, па проектилите испалени како одмазда за убиството на генералот Сулејмани, погодиле песочни дини, околу базата Ајн ел Асад, пишува...

Свет 08.01.20 | 18:34

Трамп: САД воведуваат нови санкции против Иран, нема загинати Американци во иранските напади во Ирак

Американскиот претседател Доналд Трамп во своето обраќање изјави дека САД веднаш ќе воведат нови санкции против Иран, и тие ќе траат се додека таа држава „не го смени...

Свет 08.01.20 | 14:46

Европската комисија повика на смиреност на состојбата во Иран

Иран мора да се придржува до нуклеарниот договор од 2015 година, изјави денес шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. „За Иран е важно да се врати кон нуклеарниот...

Свет 08.01.20 | 13:15

Бројките се неспорeдливи: Воениот буџет на САД 648 милијарди долари, на Иран 13

Неспоредливи се бројките ако се земе воениот потенцијал на Иран и САД. Воениот буџет на Американците е 648 милијарди долари, а на Иран само 13. Иран има само половина милион...

Свет 08.01.20 | 12:11

Иранскиот врховен лидер: И удривме шлаканцица на Америка

Иранскиот врховен лидер ајатолахот, Али Хамнеи изјави дека ракетниот напад врз базите со американски војници во Ирак е шлаканица за Америка, додавајќи оти „не е доволна...

Свет 08.01.20 | 11:12

Зариф: Не сакаме ескалација или војна, но ќе се браниме од агресијата

Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф денеска изјави дека ракетниот напад врз американски цели во Ирак се „легитимна самоодбрана”. Нашата акција е легитимна...

Свет 08.01.20 | 11:05

Во паднатиот авион имало Украинци,Иранци, Швеѓани, Германци и Британци

Меѓу патниците загинати во авионската несреќа во Иран биле 82 државјани на Иран и 63 Канаѓани, како и државјани на Украина, Шведска, Авганистан, Германија и Британија. Украинскиот...

Свет 08.01.20 | 10:12

По иранските напади словенечките војници ќе бидат евакуирани од Ирак

Шест словенечки војници, кои се стационирани во градот Ирбил во северниот дел на Ирак, набрзо ќе бидат евакуирани. Оваа одлука е донесена по иранскиот напад на аеродромот...

Свет 07.01.20 | 17:33

Иран разгледува тринаесет одмазднички сценарија

Иран разгледува 13 „одмазднички сценарија“ за да им воздрати на САД за нападот во кој беше убиен иранскиот командант во Ирак, соопшти секретарот на иранскиот Врховен...

Свет 07.01.20 | 10:48

Иран разгледувал 13 сценарија за одмазда поради убиството на Касим Сулејмани

Иран разгледуваше 13 „сценарија за одмазда“ поради американскиот воздушен напад во кој загина иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. Тоа го изјави денеска секретарот...

Свет 06.01.20 | 21:11

Зошто сега е убиен Сулејмани и што ќе се случува следно?

Убиството на генералот Касим Сулејмани, командант на единиците „Кудс“ – елитен дел на иранската Револуционерна гарда – е драматична ескалација во ужасниот американско-ирански...

Свет 05.01.20 | 09:30

Ќе удриме многу брзо и многу силно: Трамп со предупредување до Иран

Доколку Иран изврши напад врз САД или Американците, Вашингтон ќе одговори „многу брзо и многу сулно“ врз 52 цели, порача американскиот претседател Доналд Трамп. Изјавата...