Ознака: Ирак
Свет 15.11.19 | 13:59

Лавовски, демонстранти им се спротиставија на безбедносните сили во Ирак

Една необична ситуација на антивладините протести во Ирак го заобиколи светот. Имено, маж одучил да го прошета својот лав на протестите против владата во Ирак. На снимката...

Балкан 28.10.19 | 17:50

Како дел од мисијата на НАТО: Црна Гора испраќа двајца војници во Ирак

Црна Гора одлучи да испрати двајца војници во Ирак кои ќе бидат дел од мисијата на НАТО. Тие ќе ги обучуваат домашните сили за безбедност. Оваа одлука на Парламентот...

Свет 22.10.19 | 15:01

Ирак нема да дозволи американски војници на своја територија

Ирак нема да дозволи престој на неговата територија за американските војници, кои се повлекоа од Сирија. Ирачката армија соопшти дека американските сили можат само...

Свет 31.05.19 | 17:19

САД: Ненамерно убиени 1.300 цивили во Ирак и Сирија

Коалицијата предводена од САД која се бори против Исламската држава соопшти дека ненамерно убила 1.300 цивили во Ирак и Сирија од 2014 година, додека набљудувачка група...

Свет 20.05.19 | 13:24

Турција го бомбардира северен Ирак

Турски борбени авиони бомбардираа цели во северен Ирак, соопшти Министерството за одбрана во Анкара. Во воздушните напади се уништени бази и складишта што ги користеле...

Свет 27.12.18 | 09:20

Трамп ненајавено ги посети американските војници во Ирак

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и неговата сопруга Меланија, заминаа на ненајавена божикна посета на американските војници во Ирак. Од Белата куќа соопштија...