Ознака: Ирак
Свет 20.09.20 | 19:18

Во Багдад уапсен еден од водачите на Исламската Држава во Ирак

Ирачките безбедносни сили спречиле серија терористички напади во земјата и уапсиле еден од водачите на терористичката група Исламска држава во Багдад. Како што објави...

Свет 10.09.20 | 16:18

Ќе има ли ангажман за нас: Сили на НАТО ќе ги менуваат американските војници во Ирак

Ирачки безбедносни извори соопштија дека намалувањето на военото присуство на меѓународната коалиција во Ирак, предводено од САД, е дел од операцијата за замена на...

Свет 09.09.20 | 15:56

САД повлекуваат 2.200 војници од Ирак

Од армијата на САД соопштија дека овој месец ќе го намалат своето присуство во Ирак од 5.200 на 3.000 војници. Ова е долгоочекуван потег, а беше најавен уште минатиот месец...

Свет 07.09.20 | 09:26

Три ракети погодија област во близина на аеродромот во Багдад

Три ракети „Каќуша“, наводно, го погодиле периметарот на меѓународниот аеродром во Багдад, но не предизвикале жртви. Една од ракетите падна во гаражата на аеродромот...

Свет 30.08.20 | 11:00

Трамп: САД планира да го намали военото присуство во Ирак

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во саботата откри дека неговата земја планира дополнително да го намали военото присуство во Ирак. САД планираат...

Свет 21.08.20 | 23:51

Откако беа убиени двајца опозиционери: Вака гореше Парламентот во Басра

Демонстраните денеска ја запалија локалната канцеларија на Парламентот во Басра, а безбедносните сили пукаа во воздух. Насобраниот народ побара ирачкиот Парламент...

Свет 15.08.20 | 20:27

Во Ирак најголем број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Во Ирак се потврдени 4.229 нови случаи на коронавирус, што е најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата, соопштија здравствените власти. Ирачкото Министерство...

Свет 14.08.20 | 09:08

Ирачка воздушна база во која има американски војници погодена со ракети „Катјуша“

Повеќе ракети синоќа се истрелани врз воздушната база Балад во Ирак, во која има сместено американски војници. Според ирачките медиуми, три ракети „Катјуша“ паднале...

Свет 06.07.20 | 18:20

Во Ирак бројот на заразените порасна за 600 отсто, мртвите се погребуваат во групи

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зараза со коронавирусот. На најголемите ирачки гробишта се закопуваат 70 до 80 тела на жртви на ден, а се очекува...

Свет 22.03.20 | 14:55

Ирак воведе целосен карантин во земјата

Ирак воведе целосен карантин во земјата за да се обиде да му се спротивстави на ширењето на коронавирусот, пренесоа француските медиуми. Мерката ќе важи до 28 март, а...

Свет 21.01.20 | 21:16

Столтенберг повика на засилување на операциите во Ирак

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди нејзините членки...

Свет 15.01.20 | 09:39

САД ќе ја скратат воената помош за Ирак доколку Багдад инсистира на повлекување на американските војници

САД планираат да ја скратат воената помош за Ирак доколу оваа земја донесе одлука за протерување на американските војници од неа, јави „Вол Стрит Џорнал”. Весникот...

Свет 14.01.20 | 22:48

Има повредени во вечерашниот ракетен напад во воздушната база во Ирак

Армијата не соопшти колку проектили „Катјуша“ биле истрелани врз воздушната база Таџи, но објавени се информации дека двајца Ирачани се повредени во нападот, соопштија...

Свет 14.01.20 | 22:03

Ракетен напад вечерва во ирачката база „Таџи“, нема извештаи за мртви

Ирачката воена база „Таџи“, која се наоѓа северно од Багдад, беше мета на ракетен напад, јави телевизијата „Хадас“, а пренесува „Спутинк“. Во ирачката база се наоѓаат...

Свет 12.01.20 | 18:51

Седум бомби фрлени врз база во Ирак, повредени четворица војници

Четворици ирачки војници се повредени денеска во напад врз ирачката воздухопловна база Балад, во која се сместени американски сили, соопштија два воени извора. Врз...

Свет 10.01.20 | 19:11

Рускиот и американскиот министер за одбрана разговараа за кризата во Ирак и Иран

Рускиот и американскиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и Марк Еспер денеска разговара за кризата на Блискиот Исток. -Двајцата во телефонскиот разговор се фокусираа...

Свет 08.01.20 | 22:50

Три нови експлозии во Ирак

Три гласни експлозии одекнале вечерва во Багдад, по што биле слушнати сирени, јавува Ројтерс повикувајќи се на сведоци. Агенцијата додава дека три „Качуша“ ракети...

Свет 07.01.20 | 09:15

Германија ги враќа дома дел од своите војници стационирани во Ирак

Германија ќе повлече дел од својот воен контингент стациониран во Ирак што е дел од коалицијата за борба против ИД, според Министерството за одбрана во Берлин. Околу...

Свет 07.01.20 | 09:06

САД нема намера воено да се повлече од Ирак

Соединетите Американски Држави не планираат воено да се повлечат од Ирак, изјави американскиот министер за одбрана Марк Еспер во Пентагон. Претходно, „Ројтерс“ и други...

Свет 01.01.20 | 20:05

Од Виетнам до Сирија: За војни низ светот САД досега потрошиле 8.6 билиони долари

САД се најголема воена сила во светот со буџет од 649 милијарди долари долари. Затоа тие трошат и најмногу пари за војни во светот во последниве 50 години. Па така, од Виетнам...